piątek, 8 października 2010

Relacja z II Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych!!!

TUZINOBÓJ OSÓB GŁUCHONIEWIDOMYCH

24 i 25 września w małej, ale urokliwej kaszubskiej miejscowości Stężyca odbyła się II Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych, zwana żartobliwie Tuzinobojem, co oznacza 12 konkurencji przeróżnych. Organizatorami ponownie byli: Pomorska Jednostka Wojewódzka TPG oraz Makroregion Północno – Zachodni Projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce”.
Zawodnicy z 4 drużyn z całego makroregionu przyjechali na miejsce zmagań już w piątek. Cztery wspomniane drużyny to Gdańsk 1, Gdańsk 2 – Gdynia, Poznań i Szczecin. Każda z drużyn liczyła 6 osób.
Zawody rozpoczęliśmy od turnieju tenisa stołowego specjalistów, który przebojowo wygrał Piotr ze Szczecina oraz turnieju w warcaby 100-polowe beneficjentów, w których zwycięstwo odniósł Roman z Gdańska 1.
Po tych dwóch konkurencjach udaliśmy się do Zajazdu „Jejmościna” na uroczystą kolację. A tam – przyciemnione światła, migające blaski świec padające na serwety z kaszubskim haftem leżące na odświętnie zastawionym stole, ściszone rozmowy gości, nastrój oczekiwania… I zrazu ciche, nieśmiałe a potem coraz weselsze dźwięki i wszyscy rozpoznali melodię piosenki „Niebo z Twoich stron”. Tak Pan Tolek wprowadził nas w nastrój uroczystego wieczoru a zarazem nawiązał do pięknych klimatów regionu, w którym gościliśmy od piątkowego południa. Natomiast głównymi akcentami wieczoru miało być spotkanie z władzami Gminy Stężyca, poznanie się oraz integracja wszystkich specjalistów zatrudnionych w makroregionie a także rozegranie kolejnej konkurencji olimpijskiej – karaoke.
Wszystkich gości przywitali gospodarze spotkania – Ania Jurkowska i Andrzej Ciechowski. Jako zaszczyt określili przybycie Wójta Gminy Tomasza Brzostowskiego, Zastępcę Wójta Gminy Ireneusza Stencel, Członka Zarządu TPG Krzysztofa Wostala oraz Koordynatorów wspomnianego projektu – Przemysława Żydoka i Justyny Dubanik. Uczestnicy spotkania z przyjemnością wysłuchali wystąpień oficjalnych gości a ze szczególnym zaciekawieniem przyjęli barwną prezentację walorów turystycznych regionu i zaproszenie do rozwijania współpracy zadeklarowaną przez Wójta Gminy. Ukoronowaniem oficjalnej części spotkania było wręczenie pamiątkowych medali olimpijskich przedstawicielom władz samorządowych i organizacyjnych.
Następnie odbyły się nominacje olimpijskie do drużyn – poprzez wręczenie zawodnikom czapek z logo Pomorskiej Jednostki TPG, w odpowiednim dla każdej drużyny kolorze. No i wreszcie rozpoczęła się oczekiwana, nieco nietypowa jak na olimpiadę konkurencja, czyli Karaoke. Była to jedna z najśmieszniejszych, a zarazem wymagająca największej odwagi konkurencja. Reprezentacja drużyny ze Szczecina w składzie Piotr, Zbyszek i Asia, brawurowo odśpiewała piosenkę „Nie zadzieraj nosa”, pokonując w ten sposób „Jedzie Pociąg z daleka” wykonany przez Jacka i Romana z Gdańska 1, poznańskie” Hej Sokoły” oraz gdyńską „Szklaną pogodę”.Na tym zakończyliśmy rywalizację tego dnia. Po kolacji i tańcach poszliśmy spać, by być rześkim i gotowym na zmagania sportowe dnia następnego. W sobotę po śniadaniu udaliśmy się bezpośrednio na piękne stadiony Orlika. Tam, po powitaniu autokaru z kibicami z województwa pomorskiego, na tartanowe boisko wkroczyli bohaterowie dnia – zawodnicy czterech drużyn. Andrzej Ciechowski przedstawił zespoły i ich kapitanów: Kamilę, Martę, Bożenę i Piotra, a ci z kolei dokonali prezentacji swoich olimpijczyków z drużyn Gdańsk 1, Gdańsk 2, Poznań i Szczecin. Szczególnymi owacjami przyjęty został Patryk Borzestowski – 13-letni mieszkaniec Stężycy, który gościnnie powołany został do drużyny Gdańsk 1.
Zawody, tradycyjną formułą „II Olimpiadę Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych ogłaszam za otwartą”, oficjalnie otworzył Krzysztof Wostal.Równie uroczysty był moment składania przysięgi:
za Anną Jurkowską słowa przysięgi powtarzali: Zbyszek oraz Wanda z pomocą Joanny – tłumacza języka migowego:

W imieniu zawodników i zawodniczek
II Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych
ślubuję,
że będziemy walczyć na miarę swoich możliwości i dążyć do zwycięstwa,
przestrzegając zasad uczciwej rywalizacji
a wszystkie swoje chęci, siły i umiejętności
włożyć w osiągnięcie najlepszego wyniku,
popularyzację sportu wśród osób głuchoniewidomych
a przede wszystkim – we wspólną, dobrą zabawę.

natomiast Andrzej ślubował:

W imieniu sędziów i organizatorów
ślubuję,
że będziemy starać się o radosną atmosferę na stadionie
oraz dobre samopoczucie wszystkich zawodników
zapewniając jednocześnie
bezstronność i przestrzeganie Regulaminu
II Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych

Pierwszą konkurencję, bieg na 60 metrów, bezkonkurencyjnie wygrał Karol z Gdańska 2-Gdyni. Odniósł on tez zwycięstwa w skoku w dal i biegu na 60 metrów z przewodnikiem.
Kolejną konkurencją był bieg spętanych. Jest to dyscyplina wymagająca ogromnej koordynacji zawodników – biegną oni bowiem w trójkę ze związanymi ze sobą nogami! Tę konkurencję bezsprzecznie wygrały Marta, Wanda i Ilona z Gdańska 2-Gdyni, które wpadły w rytm wręcz idealny i dotarły na metę z dużą przewagą nad pozostałymi drużynami.
Następnie odbyły się kwalifikacje do turnieju piłki dźwiękowej dla osób niewidzących. W czasie gry na widowni musi panować zupełna cisza, ponieważ zawodnicy rozpoznają położenie piłki tylko na podstawie dźwięków, jakie wydają umieszczone w niej dzwoneczki. Zawodnicy mają oczy zasłonięte specjalnymi plastrami lub noszą zaklejone "narciarskie" okulary.. W tej konkurencji prym wiodły teamy Szczecina i Gdańska 1, które w dalszej fazie grały o 1 miejsce.
Kolejno, pchaliśmy kulą, gdzie niespodziewanym zwycięzcą został Witalis z Poznania. Do konkurencji nie został „dopuszczony” – dla wyrównania szans innych drużyn – wicemistrz Polski Osób Niepełnosprawnych w Pięcioboju Lekkoatletycznym – Karol z gdańsko-gdyńskiej drużyny. Ale pokazał swoją klasę poza konkurencją :), chociaż w tym samym „podejściu” mocno naciskał go Kazimierz – jedyny, spośród kilkudziesięciu zaproszonych, przedstawiciel pomorskich kół Polskiego Związku Niewidomych.
Później biegaliśmy z fajerką i bawiliśmy się w kręciołę. Bieg z fajerką to tradycyjna polska zabawa, która polega na przebiegnięciu ustalonego dystansu popychając kijkiem obręcz, w taki sposób by się ona nie przewróciła. Tu brawurowo wygrały Asia i Kamila z Gdańska 1. W kręciole natomiast, polegającym na zrobieniu 7 okrążeń wokół słupka, biegu, strzału do bramki oraz powrotu na metę, zwycięstwo odniósł Szczecin reprezentowany przez Mariusza, Piotra i Przemka.
Po rozegraniu finałowego meczu piłki dźwiękowej wygranego pięknie przez Gdańsk 1, przystąpiliśmy do najbardziej wykańczającej konkurencji – przeciągania liny. Poziom był tak wyrównany, iż rozstrzygnięcie okazało się wyjątkowo trudne i męczące. W końcu wymaganą liczbę zwycięstw odniósł zespół Gdańsk 2-Gdynia – m.in. dzięki sile głosu Karola i ramion Janusza :).
Na tym zakończyliśmy zmagania w naszych 12 konkurencjach! Byliśmy wykończeni, ale szczęśliwi, zabawa była wspaniała, konkurencje ciekawe, atmosfera prawdziwie olimpijska i ogromnie przyjacielska.
Cały przebieg zawodów koordynowała Dominika, Marika dzielnie spisywała wyniki, Ola wprowadzała najświeższe informacje na naszą piękną tablicę wyników, Filip i Marta przeprowadzali wywiady ze zwycięzcami. Pomagali natomiast wszyscy wszystkim, specjaliści, wolontariusze, podopieczni.
W trakcie zawodów można było kupić los na loterii, którą prowadziła Kasia – nagrody były przeróżne a dochód z niej zostanie przeznaczony na wyposażenie gabinetu do nauki czynności dnia codziennego metodą Marii Montessori. W tym samym czasie można było również nabyć czapeczkę z logo TPG.
Po krótkim odpoczynku nastąpiło wręczenie dyplomów zwycięzcom poszczególnych konkurencji. No i wreszcie trofeum główne – Puchar Przechodni Pełnomocnika Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG dla najlepszej drużyny wręczyła jego fundatorka – Anna Jurkowska. Zwycięską drużyną okazał się Gdańsk 2-Gdynia, kolejne miejsca zajęły drużyny z Gdańska 1, Szczecina i Poznania. Na medal spisali się jednak wszyscy i wszystkim zostały one wręczone, tak samo jak „czek finansowy” w postaci kuponu Lotto :).
Nie zwycięstwo było bowiem najważniejsze, ale udział, który sam w sobie był już dla wielu ogromną wygraną, radością i niezapomnianym doświadczeniem.


Jeśli masz ochotę obejrzeć więcej zdjęć, zapraszamy do albumów dla wytrwałych:

Tekst: Marta Mietlicka i Andrzej Ciechowski


Zdjęcia: zespół wolontariuszy, uczestników olimpiady, przyjaciół TPG

czwartek, 7 października 2010

Wywiad z dziennikarką Kuriera Kaszubskiego

1. Dlaczego właśnie Stężyca została wybrana jako miejsce tego typu imprezy? Czy jest to związane z powszechnym tam "bakcylem" wolontariatu?
Z tym bakcylem to coś na rzeczy jest!. Ale zwracając się z ofertą przeprowadzenia w gminie Białej Soboty, jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. Natomiast znaliśmy opinie o otwartości gminnych władz na wszelkie inicjatywy, o ich „sportowym zacięciu” – głównie zastępcy wójta – a także podziwialiśmy na stronie internetowej wielofunkcyjny stadion Orlik. Marzyliśmy o możliwości rozegrania II Olimpiady Sportowej Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych na takim właśnie obiekcie. W rzeczywistości okazał się jeszcze bardziej rozległy i przyjazny dla naszych głuchoniewidomych podopiecznych – boiska trawiaste oraz do piłki plażowej są bezpieczne i funkcjonalne. Największe wrażenie zrobiła jednak na nas możliwość rozegrania turnieju piłki dźwiękowej dla osób niewidomych - na boisku tartanowym – to dyscyplina nowatorska, dająca zawodnikom i publiczności możliwość przeżywania prawdziwych emocji piłkarskich. Tyle, że od tradycyjnego meczu piłkarskiego różni się atmosferą panującą na boisku – tu musi być cisza, żeby leżący zawodnicy słyszeli toczącą się piłkę wyposażoną w dzwoniące w jej wnętrzu dzwoneczki.

2. Czy duże było zainteresowanie badaniami w ramach Białej Soboty? Kto mógł z nich skorzystać? Czy były to badania tylko okulistyczne, czy jeszcze jakieś?
Makroregion Północno – Zachodni projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II - Weź sprawy w swoje ręce” oraz Pomorska Jednostka Wojewódzka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym już po raz drugi zorganizowali Białą Sobotę. Powodzenie tej akcji w ubiegłym roku, zachęciło nas ponownie do propagowania badań dwóch najważniejszych zmysłów – wzroku i słuchu. Z takiej możliwości mógł skorzystać każdy mieszkaniec Gminy Stężyca.
O stopniu zainteresowania badaniami świadczy fakt, że listy rejestracyjne, które prowadziły pracownice Urzędu Gminy, zostały wypełnione nazwiskami w ciągu pierwszej godziny urzędowania w poniedziałek – po tym jak informację tę obwieścili z ambon proboszczowie parafii z terenu Gminy.
W ramach „Białej soboty” odbyły się:
 • badania okulistyczne prowadzone przez doświadczonych lekarzy okulistów,
 • badania audiologiczne z wykorzystaniem profesjonalnej przenośnej
 • aparatury,
 • dobór pomocy optycznych,
 • porady pielęgniarskie, m.in. pomiar ciśnienia i poziomu cukru.
Największym zainteresowaniem cieszyły się badania okulistyczne, z których skorzystało 35 mieszkańców gminy. Niewiele mniej osób odwiedziło gabinet audiologiczny, gdzie na profesjonalnej aparaturze można było sprawdzić stan słuchu oraz ewentualnie dobrać pomoce rehabilitacyjne. W kolejnych pomieszczeniach gościnnego Domu Sportowca można było wybrać pomoce optyczne, łącznie z oprawami okularowymi. Pielęgniarka proponowała mierzenie ciśnienia oraz pomiar cukru - ale ukłucia boją się wszyscy – nawet dzielni Kaszubi :).

3. Czy Państwo byli jako organizatorzy zadowoleni z przebiegu? Czy wszystko udało się tak jak chcieliście?
W Stężycy byliśmy od piątku do niedzieli (24-26.09.2010r.) i ani przez chwilę nie żałowaliśmy, że wybraliśmy to miejsce.
Na inaugurację naszej sesji rehabilitacyjnej, która odbyła się w Zajeździe Jejmościna, przybyli gospodarze gminy. Potrafili nie tylko wczuć się klimat naszego spotkania a na dodatek Wójt Gminy Pan Tomasz Brzoskowski, w bardzo obrazowy sposób przedstawił walory tej krainy oraz zarekomendował liczne regionalne atrakcje.
Ogromną pomoc w przygotowaniu II Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych wykazał zastępca Wójta, Pan Ireneusz Stencel. Jego zaangażowanie, mnóstwo poświęconego nam czasu podczas spotkań organizacyjnych, cierpliwość, otwartość a przede wszystkim – co dla nas jest najcenniejsze – zrozumienie potrzeb naszych podopiecznych – zasługuje na wielkie uznanie. Podczas samej Olimpiady nieocenioną pomocą służył Gospodarz Orlika - Pan Tadeusz. Przy tak doskonałej współpracy nie było innej opcji – wszystko udało się znakomicie a nasze zamierzenia zrealizowaliśmy w 100%:).
Cieszymy się także, że udała się promocja działań Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG oraz aktywności sportowej osób gluchoniewidomych – a szczególnie meczu piłki dźwiękowej. Kibice mogli również obejrzeć inne konkurencje takie jak: bieg na 60 m z przewodnikiem, pchnięcie kulą, skok w dal, kręcioła, bieg spętanych, przeciąganie liny oraz poznać technikę gry w warcaby 100 polowe i szachy dla niewidomych.
No i wreszcie pogoda – odtąd złotą polską jesień będziemy kojarzyli ze Stężycą:)

4. Czy w Stężycy spotkacie się także za rok?
Przemysław Żydok – koordynator merytoryczny projektu "Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II - Weź sprawy w swoje ręce" – poproszony o dokonanie ceremonii zamknięcia Olimpiady, powiedział:
„coś się kończy, coś się zaczyna.. podczas II Olimpiady z nawiązką osiągnęliśmy zakładane cele integracyjne i rehabilitacyjne – przygotowania do III Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych ogłaszam za rozpoczęte”.
Życzmy sobie spełnienia tej zapowiedzi:)

5. Czy wiadomo ilu uczestników skorzystało z imprezy?
W Olimpiadzie wzięli udział beneficjenci oraz specjaliści wspomnianego projektu z województw: pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego a także zaproszeni goście – m.in. przedstawiciele Zarządu TPG, członkowie Regionalnego Klubu Osób Głuchoniewidomych Pomorskiej Jednostki TPG, ich rodziny i przyjaciele - w sumie około 70 osób.
I ta ilość osób – to jedyna rzecz, z której nie jesteśmy do końca zadowoleni – zabrakło nam doświadczenia we współpracy z mediami. Okazało się, że nie wystarczy rozesłać pisemne lub mailowe zaproszenia do redakcji pomorskich gazet. Liczyliśmy na poinformowanie mieszkańców tą drogą, bo na akcję płatnych ogłoszeń i plakatowania po prostu nas nie stać. Dlatego bardzo dziękujemy redakcji Kuriera za zainteresowanie naszą inicjatywą i liczymy na dalszą współpracę w propagowaniu naszych działań zmierzających do jak najpełniejszej rehabilitacji zawodowej i społecznej a tym samym poprawy jakości życia osób głuchoniewidomych w naszym regionie.

Projekt „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej na stronie: www.mojapraca.org.pl


Odpowiedzi udzielili:
Anna Jurkowska – Pomorski Pełnomocnik Wojewódzki TPG
Andrzej Ciechowski – Koordynator Regionalny Projektu

Sesja szkoleniowo – rehabilitacyjna na Kaszubach - Szkolenie specjalistów

Od piątku do niedzieli największa sala w pięknym, nowoczesnym Domu Sportowca na boisku Orlik w Stężycy wypełniła się słuchaczami szkolenia przeznaczonego dla specjalistów zatrudnionych do realizacji projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce”. Celem głównym naszego Projektu jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób głuchoniewidomych, przy ich aktywnym udziale i z poszanowaniem ich potrzeb, możliwości i osobistych wyborów.
Szkolenie rozpoczęło się od wystąpienia Krzysztofa Wostala – Członka Zarządu Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Krzysztof przedstawił genezę i znaczenie ustalenia odrębnego kodu niepełnosprawności dla osób GN, opisał obecny stan prawny oraz nakreślił dalszą ścieżkę legislacyjną tego zamierzenia.
O zasadach dobrego kontaktu z osobą głuchoniewidomą oraz właściwej współpracy specjalistów z rodziną beneficjenta mówiła Krystyna Klugiewicz – tyflopedagog, tłumaczka języka migowego, instruktorka funkcjonowania z osobą głuchoniewidomą, instruktorka orientacji przestrzennej. Ogromnym atutem tych zajęć była możliwość posłuchania, wręcz „uczestniczenia” w wielu prawdziwych sytuacjach z życia zawodowego tego doświadczonego pedagoga.
Cechy dobrego specjalisty zebrała i uporządkowała – na podstawie ćwiczeń metodami aktywnymi i dyskusji – Kamila Skalska. Kamila jest doświadczoną animatorką wielu zajęć warsztatowych, autorką licznych prezentacji, m.in. w POPON-ie.
Na szczególną uwagę zasługuje wykład „Pomóż mi to zrobić samemu” – metoda Marii Montessori, przedstawiony przez Przyjaciółkę Pomorskiej JW. – Katarzynę Szady. Kasia jest oligofrenopedagogiem, neurologopedą i muzykoterapeutą, odbyła także roczne stypendium w Monachium w Instytucie M. Montessori. Autorka wykładu tak pisze o fenomenie pedagogiki M. Montessori:

Pedagogika M. Montessori to znany na całym świecie już od dwóch stuleci system kształcenia i wspierania rozwoju człowieka - na różnym etapie jego życia. Założenia metodyczne i merytoryczne tej "metody" pozwalają na jej zastosowanie w placówkach edukacyjnych masowych (przedszkola i szkoły), a także jako formy pracy rehabilitacyjnej z osobami w różny sposób niepełnosprawnymi. Głównym celem tej pedagogiki jest nauczenie jak największej niezależności od innych osób i samodzielności - "POMÓŻ ZROBI Ć MI TO SAMEMU" - to podstawowy cel kształcenia i wychowania człowieka. Osiągnięcie tego celu umożliwia praca na wspaniałych, opracowanych przez M. Montessori, pomocach, które zwane są także "pomocami rozwojowymi" i służą temu, aby rozwijać i doskonalić swoje zmysły, budować rzetelną wiedzę na temat otaczającego świata oraz rozwijać własne zainteresowania. Odkryty przez autorkę pedagogiki fenomen "pamięci mięśniowej", zwrócenie uwagi na potrzebę rozwijania i kształcenia zmysłów człowieka, rozwijanie własnej osobowości i budzenie zainteresowań, poszanowanie indywidualności każdego człowieka, zachęcanie do nawiązywania kontaktów społecznych, kształcenie samodzielności i stałe poprawianie jakości własnego życia pozwalają tę metodę zaliczyć do jednych z najbardziej efektywnych i całościowych form rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zawiłości procesu „Od kandydata na Beneficjenta do zatrudnienia” prostowali i przybliżali rozwiązania praktyczne – Anna Jurkowska i Andrzej Ciechowski. Tutaj podstawowym narzędziem była Księga procedur oraz załączniki. Dużo uwagi poświecono rekrutacji Beneficjentów, ze szczególnym uwzględnieniem tych pozyskanych przez rekruterów. Tutaj szczególne emocje towarzyszyły kryteriom kwalifikowania kandydatów na BO. Bardzo pomocna okazała się prezentacja przygotowana przez pracownice Biura Projektu.
Ostatni blok szkolenia poświęcony był omówieniu najczęściej występujących schorzeń wzroku i słuchu, ich następstwom funkcjonalnym oraz prezentacji pomocy rehabilitacyjnych ułatwiających widzenie i słyszenie. Wykłady i ćwiczenia prowadziły doświadczone specjalistki w tym zakresie – Anna Jurkowska (tyflopedagog, terapeuta widzenia) oraz Joanna Hryniuk (surdopedagog, edukator języka migowego).
Szkolenie, oprócz celów edukacyjnych, wniosło cenne wartości na polu współpracy pomiędzy Projektem i jednostkami regionalnymi TPG, pozwoliło zrozumieć priorytety jakimi kieruje się kadra zarządzająca Projektem – zarówno na szczeblu makroregionu jak i centralnym. Podkreślił to w swoim wystąpieniu Przemysław Żydok – Koordynator Merytoryczny Projektu. Jako cenną określił inicjatywę promocji TPG poprzez organizowanie wyjazdowych sesji.
Kolorytu tej Sesji szkoleniowo – rehabilitacyjnej na Kaszubach nadały towarzyszące jej działania o charakterze promocyjnym, edukacyjnym i rehabilitacyjnym, m.in.:
 • badania okulistyczne prowadzone przez okulistki opiekujące się naszymi Beneficjentami,
 • badania audiologiczne na profesjonalnej przenośnej aparaturze,
 • dobór pomocy optycznych,
 • porady pielęgniarskie, m.in. pomiar ciśnienia i poziomu cukru,
 • pokaz gry w szachy przez osobę niewidomą,
 • loteria fantowa,
 • II Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych.
Wydarzeniem godnym podkreślenia jest, wg organizatorów, olimpiada, która – dzięki swojej oryginalnej formule – odgrywa ogromną rolę integracyjną i rehabilitacyjną w życiu osób głuchoniewidomych.
Projekt „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej na stronie: www.mojapraca.org.pl


tekst: Andrzej Ciechowski

poniedziałek, 4 października 2010

Nabór uczestników do WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym przy ul. Bażyńskiego 32 w Gdańsku Oliwie prowadzi rekrutację uczestników.

WTZ prowadzi 5 pracowni:
1. komputerowa,
2. artystyczna z grupą teatralną,
3. rękodzieła artystycznego i plastyczna,
4. rzemieślnicza z malarstwem,
5. zaradności życiowej i umiejętności społecznych.
6. zajęcia fizjoterapeutyczne i sesje z psychologiem

Współpracujemy m.in. ze Spółdzielnią Niewidomych „Sinol”, z Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku, z Izabelą Moroz-Janiszewską, z Teatrem Amareya.

Zajęcia odbywają się codziennie w godzinach 8.00- 15.00.
Finansowanie: PFRON, Miasto Gdańsk

"Bezpłatnie!!! Zapraszamy osoby niepełnosprawne w wieku 26-50 lat! Prowadzimy rehabilitację społeczną i zawodową."

Telefon 58 552 11 29; 509 349 610

Tekst zaproszenia: Agata Kirol - kierownik WTZ