piątek, 31 października 2014

GDY ZMYSŁY ZAWODZĄ

„Gdy zmysły zawodzą” – pod takim hasłem przeprowadziliśmy kolejne warsztaty przybliżające osobom spoza środowiska, następstwa jednoczesnej dysfunkcji wzroku i słuchu. Tym razem skorzystaliśmy z zaproszenia kierownictwa Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych Nr 2 w Gdańsku, przy ul. Hallera. To zaproszenie było swoistym „rewanżem” za przeżycia jakich doznali słuchacze szkoły podczas naszej IV Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych; tam, oprócz emocji sportowych, mieliśmy stoisko informacyjno-edukacyjne dot. głuchoślepoty.
Tak więc, 13. października, na parkingu przed szkołą czekała na nas grupa młodzieży – roześmianej a jednocześnie zaciekawionej - jak wygląda osoba głuchoniewidoma i jaką wiedzę przekażemy na ten temat… A co z tego wynikło?
Tym razem oddamy głos odbiorcom – zapraszamy na relację na stronę


tekst i zdjęcia: Andrzej Ciechowski

poniedziałek, 27 października 2014

WIZYTA W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI

Wykorzystaliśmy czas przerwy w rozgrywkach IV Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych i wybraliśmy się do otwartego w ostatni weekend sierpnia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
27.09.2014 r. po południu, przeszliśmy obok Pomnika Poległych Stoczniowców, potem przez historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej i stanęliśmy pod charakterystycznym, w kolorze rdzy, budynkiem w kształcie sekcji statku. Tam spotkaliśmy i się z panią przewodniczką.
Zapoznaliśmy się z wystawą, dedykowaną historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Zajmuje ona powierzchnię blisko trzech tysięcy metrów kwadratowych. Do prezentacji wykorzystane zostały tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Mogliśmy obejrzeć eksponaty historyczne, projekcje przestrzenne i elektroniczne, zgromadzone fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria i wycinki prasowe.
To był czas spotkania z historią i własnymi wspomnieniami.


Zapraszamy na relację fotograficzną.
tekst (z wykorzystaniem materiałów ECS) i zdjęcia: Anna Jurkowska

ZAPROSZENIE DO KINA

Gdański Dyskusyjny Klub Filmowy "Marcello" zaprasza
 na kolejne bezpłatne pokazy filmowe z audiodeskrypcją 
w ramach projektu "Słyszę, jestem widzem"

 W najbliższą niedzielę 2 listopada 2014
 w Kinie Helikon (ul. Długa 57)
o godzinie 14:00
 odbędzie się projekcja filmu "Psy". 

 „Psy” to polski film fabularny (sensacyjny) z 1992 r. w reżyserii Władysława Pasikowskiego. 
Dawni funkcjonariusze UB po weryfikacji rozpoczynają pracę w policji. Franz, który w starym systemie robił karierę dzięki małżeństwu z córką ministra, musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Skierowany do walki ze zorganizowaną przestępczością odkrywa, że po drugiej stronie barykady stoją dwaj dawni koledzy po fachu. W jednej akcji traci trzech ludzi i postanawia się zemścić, a jego dawny przyjaciel Olo nie daje się wciągnąć do współpracy. W dodatku dziewczyna, którą zaopiekował się Franz, odchodzi, szukając bardziej opłacalnego związku. Na ekranie między innymi: Bogusław Linda, Marek Kondrat, Cezary Pazura, Janusz Gajos. 

Wstęp jest bezpłatny 
Zgłoszenia przyjmuje Anna Jurkowska
tel. 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl

niedziela, 26 października 2014

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Świat głuchoniewidomych – wyzwania współczesności Lublin 21-22 XI 2014

Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa  Świat głuchoniewidomych – wyzwania współczesności Lublin 21-22 XI 2014 

Organizatorzy:
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Katedra Pedagogiki Specjalnej
Katedra Psychologii Rehabilitacji
Katedra Tyflodydaktyki Języka Angielskiego i Komunikacji Alternatywnej
Polska Fundacja Osób Słabosłyszących

Sprzężenie dwóch niepełnosprawności sensorycznych, jakim jest równoczesne uszkodzenie wzroku i słuchu, tworzy bardzo specyficzny obraz sytuacji i potrzeb osoby. Adekwatna odpowiedź środowiska, wspierającego rozwój i samodzielne funkcjonowanie osoby głuchoniewidomej, powinna wynikać z szerokiej wiedzy i doświadczenia w kontakcie z tą grupą odbiorców. W związku z tym bardzo ważną rolę pełni także środowisko naukowe, które dostarcza zweryfikowanych i obiektywnych wiadomości na temat funkcjonowania i potrzeb osób z równoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Organizując konferencję pt. „Świat głuchoniewidomych – wyzwania współczesności” chcemy stworzyć płaszczyznę spotkania szerokiego, wielodyscyplinarnego środowiska skupionego wokół wsparcia osób głuchoniewidomych, jak i wsłuchać się w głos samych osób głuchoniewidomych. Mamy nadzieję, że konferencja umożliwi podjęcie szerokiej dyskusji nad zagadnieniami dotyczącymi osób głuchoniewidomych z punktu widzenia wielu dziedzin nauki i praktyki.
Zapraszamy do udziału w niej wszystkie osoby, które są zainteresowane i aktywne w działaniach na rzecz osób z równoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.


Tematyka konferencji obejmować będzie różnorodne obszary odnoszące się do osób głuchoniewidomych, w tym:
• edukację,
• rehabilitację,
• syndromy chorobowe,
• dostępność przestrzeni publicznej,
• dostępność usług,
• technologie wspomagające,
• realizacja Konwencji ONZ.

Język konferencji: polski.

W ramach konferencji planowane są sesje referatowe oraz sesja plakatowa.
Miejsce konferencji:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Al. Racławickie 14, Lublin.

Uczestnicy konferencji nie ponoszą opłaty konferencyjnej.
Organizatorzy zapewniają nieodpłatnie: udział w sesjach, materiały konferencyjne oraz przerwy kawowe.

Koszty obiadów i zakwaterowania ponoszą uczestnicy. Przy wypenianiu formularza zgłoszeniowego jest możliwość rezerwacji obiadów oraz noclegu. Koszt jednego obiadu - 20 zł, do opłacenia przy rejestracji na konferencję. Koszt jednego noclegu ze śniadaniem (w pokojach 2- lub 3-osobowych, o wysokim standardzie) - 75 zł, do opłacenia w hotelu.

Ważny termin: do 5 listopada 2014 – rejestracja uczestnictwa

Zgłoszenie uczestnictwa na konferencji jest możliwe wyłącznie przez formularz dostępny na stronie internetowej konferencji – http://www.tpg.org.pl/konferencja

Ramowy program konferencji znajduje się w załączeniu oraz na stronie internetowej konferencji. (Szczegółowy program zostanie podany w terminie późniejszym na stronie internetowej.)

Kontakt:
Email: gluchoniewidomi.zgloszenia@gmail.com
Telefon: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – 22 635 69 70 lub
- w kwestiach organizacyjnych, dotyczących zakwaterowania i wyżywienia, itp.:
Aneta Bąk – 669 487 730

Adres do korespondencji:
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
ul. Deotymy 41
01-441 Warszawa

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU