czwartek, 26 marca 2015

TPG w Galerii Bałtyckiej

21 marca 2015 promowaliśmy wiedzę o osobach głuchoniewidomych i naszą Jednostkę w Galerii Bałtyckiej.

Nasz punkt cieszył się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy naszych mini warsztatów mogli wykonać różne czynności i zadania w symulatorach by móc lepiej poznać codzienne funkcjonowanie osób z różnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Uczyliśmy także alfabetu Lorma i daktylografii oraz technik poruszania się z osobą niewidomą. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, które bardzo chętnie kolorowały obrazki w symulatorach, uczyły się czytać i pisać Braill’em. Wiele osób zagrało też w warcaby dla osób niewidomych. Nasze specjalistki udzielały porad dotyczących uszkodzenia wzroku i słuchu, podpowiadały jakie badania warto zrobić, jakie są konsekwencje danej choroby czy wady.

Rozdaliśmy wiele ulotek dotyczących TPG, a także, razem ze specjalistkami i wolontariuszami zachęcaliśmy do oddawania 1 %. Nasze działania nie kończą się tylko na promocji w Galerii Bałtyckiej, razem z wolontariuszami staramy się nagłaśniać akcje 1% na wiele sposobów między innymi rozdajemy ulotki i naklejamy plakaty w całym Trójmieście i okolicach. Na rzecz akcji pomagamy także rozliczyć się z PIT-ów w naszej Jednostce. Serdecznie zapraszamy do wspierania Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym swoim 1% podatku. Jak to zrobić? KRS: 0000 109 895 Cel szczegółowy: Pomorskie TPG !

Relacja z seminarium PLANOWANIE UNIWERSALNE – JAK ŻYĆ RAZEM, NIE OBOK SIEBIE

W trakcie seminarium prowadzonego w ramach projektu „PLANOWANIE UNIWERSALNE – JAK ŻYĆ RAZEM, NIE OBOK SIEBIE.” Miałem możliwość wypowiedzenia się wraz z kilkoma innymi osobami z niepełnosprawnością. Naszym zadaniem było przedstawienie barier architektonicznych i pomysłów na takie zaplanowanie mieszkania by było ono przyjazne dla osoby z daną niepełnosprawnością. Ja przedstawiałem na co zwraca uwagę osoba z silnym niedowidzeniem i niedosłuchem, jest kilka drobiazgów totalnie bez znaczenia dla osoby niewidomej, które są kluczowe (jak np. odpowiedni kolor blatów kuchennych czy posadzki) dla osoby, która tak jak ja coś jednak widzi i instynktownie kieruje się wzrokiem poruszając się po swoim mieszkaniu. O osobach niewidomych oglądaliśmy krótki film o starszej pani, której studenci z projektu przeorganizowali mieszkanie. Swoje kilka zdań dodała też Pani Wiktoria Giec z naszej jednostki TPG. Warsztaty były przy okazji całkiem udanym treningiem z autoprezentacji, musiałem na spontana poukładać sobie w głowie kilka najważniejszych argumentów, by już po kilku kwadransach przedstawić je przez mikrofon. Wydaje mi się, że w jakiś sposób dotarłem do słuchaczy. Na pewno warto brać udział w takich inicjatywach.
Paweł Bieliński

Dodatkowo podczas seminarium Pomorska Jednostka TPG zorganizowała symulacje różnych rodzajów uszkodzeń wzroku. Uczestnicy mogli nałożyć gogle symulacyjne, wykonać kilka ćwiczeń uświadamiających jak ważne jest dostosowanie otoczenia dla osób słabowidzących i niewidomych. Była również okazja aby porozmawiać o różnych metodach komunikacji z osobami głuchoniewidomymi z Natalią Encminger wolontariuszką TPG, która prowadziła warsztaty symulacyjne.


wtorek, 24 marca 2015

Warsztaty edukacyjne dla wolontariuszy z Caritasu

12 marca 2015 odbyły się warsztaty edukacyjne dla wolontariuszy z Caritasu w Sopocie. Spotkanie prowadzili Marta Łyzińska i Krystian Szulz. Oto relacja opublikowana na stronach http://gdansk.caritas.pl/:

"13 Marzec 2015
Wczoraj w placówce Domu Hospicyjnego Caritas miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie, a mianowicie warsztaty dla naszych wspaniałych wolontariuszy, które poprowadzili Marta i Krystian z Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Podczas warsztatów wytłumaczyli kim jest osoba głuchoniewidoma i dlaczego tak ważne jest wspieranie ich w odpowiedni sposób. Wszystkim bardzo podobały się ćwiczenia przygotowane przez prowadzących, które miały na celu postawienie się w sytuacji osoby niewidomej lub niedowidzącej i wykonywanie z pozoru łatwych codziennych czynności. Jak się okazało, wcale nie jest to takie proste…
Wolontariusze dowiedzieli się również jak porozumieć się z osobą głuchoniewidomą, by nie wprawić jej w zakłopotanie a także zapoznali się z alfabetem Lorma, daktylografią oraz pismem Braille’a. Bardzo dziękujemy Marcie i Krystianowi za przybycie do nas i dostarczenie nam tej wiedzy :) Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie wspólne spotkanie :)
Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym powstała w 2008 roku i wszechstronnie wpiera ponad 150 osób z terenu całego województwa.
Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://pomorskie-tpg.blogspot.com/"

Nasi wolontariusze prowadzą spotkania edukacyjne również w szkołach, przedszkolach i organizacjach pozarządowych!