czwartek, 1 marca 2012

"Zapałczane cuda" czyli artykuł na temat Witolda Orzecha i jego pasji

Witold Orzech ma 49 lata i niecodzienną pasję – zapałki. „Bawi się” nimi od 25 lat. Wykonuje szkatułki, koszyczki i inne cuda. Najchętniej jednak sięga do postaci z ulubionych bajek Christiana Andersena i Harego Pottera tworząc z zapałek zaczarowany baśniowy świat. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że Witold jest niewidomy. Urodził się z jaskrą wrodzoną. Do 14 roku życia posiadał resztki wzroku tylko w jednym oku. Uzdolniony plastycznie dużo wtedy rysował. Z chwilą gdy całkowicie stracił wzrok „oczy” miał już tylko w palcach. Przez jakiś czas pracował w Spółdzielni Niewidomych w Słupsku jako dziewiarz maszynowy. Zajmował się też wyrobem szczotek. Jednak poważna wada słuchu uniemożliwia dalszą pracę. Z Witkiem spotykamy się w rodzinnym domu w Kobylnicy, a właściwie w jego pokoju na poddaszu, w którym na biurku powstaje nowy imponujący obiekt. Na półkach stoją gotowe już prace, które przyciągają wzrok. (...)

Pełny tekst wraz ze zdjęciami na stronach gazety "Moje Miasto":
http://www.mojemiasto.slupsk.pl/index.php?id=5146

Galeria prac prezentowana na blogu:
http://www.pomorskie-tpg.blogspot.com/2010/01/galeria-prac-witolda-orzecha.html

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na SOWOTĘ "SKARBY DWORU ARTUSA"

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na SOWOTĘ „Bywalcy Dworu Artusa”, która odbędzie się 17 marca 2012 roku w Dworze Artusa o godz. 10.00. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

Uczestnicy zajęć poprzez dotyk, zapach i dźwięk będą mogli zapoznać się z wnętrzami Dworu Artusa: Wielką Halą, Sienią Gdańską oraz Salą Rycerską. W kolejnych pomieszczeniach zaznajomią się z bohaterami legend związanych z Dworem – Panienką z Okienka, Dylem Sowizdrzałem oraz królem Arturem. Dowiedzą się także do czego służyły misiurka, nadziak, szaperon, kaptur zadymowy czy inne przedmioty z minionych epok.

Naszym celem jest sprawienie, aby dzieci z dysfunkcjami wzroku mogły w interesujący i komfortowy sposób zwiedzić ekspozycję muzealną Dworu Artusa, posługując się przy tym pozostałymi, sprawnymi narządami zmysłów.

SOWOTY to cykliczne spotkania rodziców i dzieci organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w ramach Programu Edukacji Muzealnej SOWA. Spotkania mają na celu prezentowanie wnętrz muzealnych w sposób atrakcyjny zarówno dla rodziców, jaki i dzieci. Pragniemy, aby ta z pozoru surowa przestrzeń stała się miejscem wspaniałych przygód, ścieżką, na której młodzi odkrywcy postawią swoje pierwsze kroki i nie zapominajmy o tym – SOWOTA to okazja do zawiązania nowych przyjaźni!

Warunkiem uczestnictwa w SOWOCIE jest zgłoszenie do Działu Edukacji Promocji i PR-u chęci przybycia na spotkanie. W tym celu należy zadzwonić pod jeden z numerów:
58 76 79 150
58 76 79 172
58 76 79 135
Czas trwania spotkania to 1,5 h (10.00-11.30). Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu zajęć. Koszt zajęć dla osoby niewidomej wraz z przewodnikiem wynosi 8 zł. Pozostałe osoby 8 zł.