wtorek, 5 czerwca 2012

Relacja z wystawy prac z zapałek Witolda Orzecha

W dniu 25 maja 2012r. odbyły się XI Powiatowe Obchody Dnia Działacza Kultury, tym razem w Gminnym Centrum Kultury w Potęgowie. W trakcie tego uroczystego wydarzenia twórcy z regionu mieli okazję pokazać swoje prace, w tym również nasz beneficjent - Witold Orzech z Kobylnicy. Zaproszeni goście mieli mozliwość zobaczyć kilkanaście dzieł zrobionych z zapałek. Zainteresowanie było bardzo duże. Organizatorzy docenili wkład artystyczny Witolda wręczając mu oficjalne podziękowania za zorganizowanie niepowtarzalnej, autorskiej wystawy, życzac dalszej aktywności twórczej. 

 My również gratulujemy czekając z niecierpliwością na kolejne prace z zapałek.

 

Podstawy komunikacji z osobą głuchoniewidomą w GWSH

1 dnia czerwca miałyśmy przyjemność przeprowadzić szkolenie z zakresu podstaw komunikacji z osobami głuchoniewidomymi. Spotkanie odbyło się w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej a uczestniczkami były studentki kierunku pedagogika opiekuńczo - wychowawcza.

Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania słuchaczek ze specyfiką codziennego funkcjonowania osób słabo widzących jak i niewidomych. W celu zaktywizowania grupy zaproponowałyśmy serię ćwiczeń w symulatorach schorzeń wzroku - takich jak nawlekanie igły, przyszywanie guzików (aż 2 guziki zostały przyszyte!), liczenie monet, rozwiązywanie krzyżówki, wypisywanie dokumentów urzędowych. Po zakończeniu zadania, grupa chętnie podzieliła się z nami swoimi refleksami. Uczestniczki były zaskoczone, że niektóre na pozór proste czynności w kontekście bycia osobą słabo widzącą mogą sprawić duże problemy. 

Zaprezentowałyśmy także rolę tłumacza- przewodnika. Nie obyło się oczywiście bez prób wcielenia się zarówno w rolę przewodnika jak i osobę niewidomą. Korytarze GWSH były niemal zatłoczone ćwiczącymi studentkami :).

Po krótkiej przerwie na kawę nie mogłyśmy się wprost „wymigać” od krótkiej nauki alfabetu języka migowego. Chłonne wiedzy uczestniczki przeniosły nas na chwilę - na przykład na bezludną wyspę, układając „daktylograficzne zagadki”. Potem była nauka nazw, dni, miesięcy, lat..a nawet liczb! Najbardziej zapamiętanymi migami będą na pewno „brawo” i impreza”!

Na zakończenie szkolenia studentki poznały alfabet Lorma. A my przedstawiłyśmy idee, które przyświecają działalności Pomorskiej Jednostki TPG a także zaprosiłyśmy do działalności wolontariackiej. 

Pozdrawiamy!
Kasia i Agnieszka
Wolontariuszki Pomorskiej Jednostki TPG