poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Wspomnienia grudniowych warsztatów „Poczuj moc na Kaszubach” 🎇❄⛄

W dniach 27 – 30 grudnia 2017 roku, w Wieżycy (i w Gdańsku) odbył się obóz przetrwania pod hasłem "Poczuj moc na Kaszubach".  💫🎈🎇❄⛄🎉
W magicznym czasie końca roku wybraliśmy się na Kaszuby – krainy jezior i lasów. Przekonaliśmy się, co się w nich kryje, zaszyliśmy się w lesie, ćwiczyliśmy tężyznę fizyczną, oddychaliśmy świeżym powietrzem, hartowaliśmy nasze organizmy, przełamywaliśmy bariery, dokonywaliśmy rzeczy niemożliwych, przypomnieliśmy sobie czasy dzieciństwa. Staliśmy się silni i odważni.

 27.12.2017
W godzinach 19.00 – 2.00 zorganizowaliśmy „noc prawie sylwestrowa”. Była zabawa taneczna przy muzyce na żywo oraz wróżby na Nowy Rok m.in. wg znaków zodiaku, konkursy i zabawy integracyjne, O północy powitaliśmy „Nowy Rok” po toastach noworocznych i składaliśmy sobie życzenia i tańczyliśmy do 2.00 rano.
Prawdopodobnie nikt nie miał jeszcze okazji przeżyć dwóch Sylwestrów w jednym roku. Na Kaszubach wszystko jest możliwe. Pierwszy Sylwester przeżyliśmy 27 grudnia, w naszym, wyjazdowym gronie. Była to noc tańców pod rozgwieżdżonym kaszubskim niebem, które obserwowaliśmy przez przeszklony dach!
28.12.2017
Jak się okazuje, w każdej plotce jest jakieś ziarno prawdy. Okazało się, że w szeregi naszej grupy zakradł się agent. Z uwagi na padający od rana deszcz, musieliśmy odwrócić kolejność zajęć. Do południa poznawaliśmy gry i zabawy towarzyskie (m. in. gry stolikowe, głuchy telefon, układanie wyrazów z podanych liter, sprawdzanie, które owoce i warzywa toną, a które nie). Było mnóstwo śmiechu i radości, ale uczestnicy bacznie nawzajem się obserwowali – kto może być agentem?
Po obiedzie troszkę się wypogodziło, ale i tak stanęliśmy oko w oko z padającym deszczem i pokazaliśmy jacy jesteśmy wysportowani oraz odważni. Uczestnicy mieli do pokonania tor przeszkód przygotowany w lesie (m.in. wspinanie się na 4 metrową siatkę rozpiętą między drzewami, przejście/przeczołganie się przez/pod pajęczyną z linek rozpiętych między drzewami, szybki marsz). Wszystkie zadania odbywały się w zabezpieczeniu i pod czujnym okiem przeszkolonych instruktorów oraz tłumaczy – przewodników.
Pokonanie siebie, wykonanie tych zadań, np. czołganie się przez kupę mokrych liści czy wspinanie na 4 metrową siatkę w strugach deszczu – z pewnością na długo zapadnie w pamięci uczestników.
Wieczorem, przebrani w suchą odzież, ubrani wyjątkowo ciepło, w wirujących płatkach śniegu (tak to jest z pogodą na Kaszubach), udaliśmy się na przejażdżkę po gęstych kaszubskich lasach wozami drabiniastymi. Podróżowaliśmy dwoma wozami, każdy z nich miał przytwierdzone z tyłu małe latarenki oraz płonące pochodnie.

Godzinną jazdę w egipskich ciemnościach i niskiej temperaturze, na pewno długo zapamiętamy. Rozgrzewaliśmy się śpiewając piosenki z dzieciństwa na dwa głosy (właściwie wozy). Piękne ognisko, rozchodzące się wokół ciepło a także pyszna, gorąca kiełbaska, wynagrodziły trudy przejażdżki.
Najedzeni, rozgrzani i rozochoceni do dalszej zabawy, wróciliśmy do CW Wieżyca, gdzie dalej toczył się wieczór gier i zabaw towarzyskich oraz indywidualne nominacje – kto jest agentem???
29.12.2017
Z uwagi na trudny czas rezerwacyjny, dalsza część warsztatów musiała się odbyć w Gdańsku. Tego dnia, po śniadaniu pożegnaliśmy gościnne progi CW Wieżyca i udaliśmy się w podróż do Gdańska. Agent nam oczywiście towarzyszył;)
Po zakwaterowaniu, udaliśmy się na obiad. Popołudnie spędziliśmy w Gdańsku Oliwie – oglądaliśmy słynną szopkę z piasku oraz spacerowaliśmy po zmierzchu w pięknie oświetlonym kolorowymi, świątecznymi iluminacjami Parku Oliwskim.
Zmęczeni spędziliśmy noc w schronisku na gdańskiej starówce.

30.12.2017
Po śniadaniu udaliśmy się pod gdańskiego Neptuna oraz krótki spacer po starówce.
Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Odbyły się podchody – jedna grupa uciekała zostawiając zadania do wykonania. Polecenia otrzymywaliśmy na umówiony numer telefonu.
Zadania, które wykonywaliśmy, to m.in. odszukanie wskazanych miejsc (np. szkoła podstawowa, lodziarnia, kino) ale trzeba było także m.in. wyczyścić buty Heweliuszowi (pomnik), udawać konie i rżeć pod pomnikiem Jana III Sobieskiego, opowiedzieć kawał przechodniom i nagrać, stworzyć żywą rzeźbę oraz udawać piratów na nabrzeżu Motławy.
Zmęczeni i zmarznięci, ale uśmiechnięci i pełni pozytywnej energii udaliśmy się na obiad.
Następnie przejechaliśmy na dworzec i czekaliśmy na połączenia do domu poszczególnych uczestników.

niedziela, 15 kwietnia 2018

Wspominamy jesienne warsztaty "Poczuj Gdańsk" 🍁🍂🏆

Czas na wspomnienia z jesieni! 🍁🍂🏆
Od 22 do 26 listopada 2017 osoby głuchoniewidome z całej Polski brały udział w Grze Miejskiej "Poczuj Gdańsk!".

22.11.2017
Warsztaty rozpoczęliśmy pod hasłem nowoczesnych technologii - tablety, telefony z dostępem do Internetu, GPS, aparaty fotograficzne były niezbędne do wykonywania kolejnych zadań gry miejskiej. Krótki wykład pomógł w zapoznaniu się ze sprzętem. Popołudniu przejechaliśmy do Gdańska Głównego, na zimowy spacer po starówce z przewodnikiem. Grupy otrzymały kilka wskazówek, które były pomocne podczas wykonywania zadań w Grze Miejskiej.

23.11.2017
Nie ma Gdańska bez plaży! Byliśmy w Jelitkowie, przespacerowaliśmy się po Parku Oliwskim z przewodnikiem i zwiedziliśmy Katedrę Oliwską.
Popołudniu odwiedziliśmy Gdański Teatr Szekspirowski. A tam: zwiedzanie z przewodnikiem, poznanie historii powstania teatru, słuchanie głosu dobiegającego ze sceny w różnych miejscach widowni, zasiadanie na widowni na poszczególnych jej piętrach, oglądanie i testowanie systemu ustawiania foteli dla widzów wokół sceny, przebywanie na scenie (próby wokalne), oglądanie systemu oświetlenia sceny, poznanie tajników pracy inspicjenta i suflera (możliwość spróbowanie swoich sił w tym zakresie)!

24.11.2017
W piątek rozpoczęliśmy Grę Miejską!
Podzieliliśmy się  na 4 grupy A, B, C, D. Kartki z wylosowanymi literami okazały się jednak puste. Dopiero po zamoczeniu ich w wiadrze z wodą, ukazała się jedna z 4 liter i 4 grupy mogły się uformować. Każda grupa wyznaczyła kapitana i otrzymała wytyczne i określony tytułu legendy gdańskiej.
Na jak magiczne kolejne wskazówki trafiali uczestnicy obrazuje poniższy fragment:
Teraz wszystko się zaczyna
Współpracujcie jak rodzina
Dobrze zagadki czytajcie
Wspólnie sobie pomagajcie
Pierwszym punktem naszej gierki
Na starówce są cukierki
Adres na ulicy Długiej
Naprzeciwko poczty rudej
Prezentację obejrzycie
I o słoik poprosicie
W nim wskazówkę uzyskacie
Gdy nazwę grupy podacie
Grupą A się nazywajcie
Dobrze to zapamiętajcie
To co trzeba nagrywajcie
I na fotce uwieczniajcie

Każda grupa podążając za wskazówkami i podpowiedziami oraz wykonując zadania, poznała swoją legendę – Ptasznik, Ferber Cerber ma trzy głowy, Diabelski ślad na Żurawiu, Sądny dzień w dworze Artusa. Zadaniem uczestników było również dokumentowanie przebiegu zabawy. Poprzez bezpośrednie doświadczenia, interakcje z mieszkańcami, pracownikami punktów usługowych na starówce, wzajemną współpracę i ogromne zaangażowanie, osoby głuchoniewidome poznały tajemnice, legendy i zakamarki Gdańska oraz jego niezwykłe kształty, smaki i zapachy.

Z rywalizacją był związany mały dreszczyk emocji, ale zabawa wywołała dużo uśmiechów i radości. Uczestnicy wyjechali z Gdańska wzbogaceni o wiedzę dotyczącą jego kluczowych miejsc: m.in. przestrzeni publicznych związanych z kulturą, sportem, urzędów, miejsc pamięci, zabytków. To także wiedza z zakresu dziejów współczesnych oraz jego historii.

Popołudniu odwiedziliśmy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia II w Nowym Porcie gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu wystawy "Elmar Hess - DEAR" z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy.

25.11.2017
Sobota odbyła się pod hasłem autoprezentacji, nagrań i wspólnym muzykowaniem. Główną atrakcją tego dnia był wieczór Andrzejkowy!

26.11.2017
Niedziela natomiast była pełna teatru. Spotkaliśmy się z młodzieżą i kadrą Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium. Osoby głuchoniewidome i młodzież pracowali w wymieszanych grupach nad stworzeniem krótkich etiud poświęconych legendom Gdańska!
Dużo wspólnej zabawy podsumowaliśmy i podziękowaliśmy sobie wzajemnie za 5 dni intensywnego spotkania!
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową płytkę z nagraniami i zdjęciami z przebiegu Gry Miejskiej „Poczuj Gdańsk” oraz wydarzeń towarzyszących.

Fotorelacje poszczególnych grup Gry Miejskiej: