czwartek, 7 października 2010

Wywiad z dziennikarką Kuriera Kaszubskiego

1. Dlaczego właśnie Stężyca została wybrana jako miejsce tego typu imprezy? Czy jest to związane z powszechnym tam "bakcylem" wolontariatu?
Z tym bakcylem to coś na rzeczy jest!. Ale zwracając się z ofertą przeprowadzenia w gminie Białej Soboty, jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. Natomiast znaliśmy opinie o otwartości gminnych władz na wszelkie inicjatywy, o ich „sportowym zacięciu” – głównie zastępcy wójta – a także podziwialiśmy na stronie internetowej wielofunkcyjny stadion Orlik. Marzyliśmy o możliwości rozegrania II Olimpiady Sportowej Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych na takim właśnie obiekcie. W rzeczywistości okazał się jeszcze bardziej rozległy i przyjazny dla naszych głuchoniewidomych podopiecznych – boiska trawiaste oraz do piłki plażowej są bezpieczne i funkcjonalne. Największe wrażenie zrobiła jednak na nas możliwość rozegrania turnieju piłki dźwiękowej dla osób niewidomych - na boisku tartanowym – to dyscyplina nowatorska, dająca zawodnikom i publiczności możliwość przeżywania prawdziwych emocji piłkarskich. Tyle, że od tradycyjnego meczu piłkarskiego różni się atmosferą panującą na boisku – tu musi być cisza, żeby leżący zawodnicy słyszeli toczącą się piłkę wyposażoną w dzwoniące w jej wnętrzu dzwoneczki.

2. Czy duże było zainteresowanie badaniami w ramach Białej Soboty? Kto mógł z nich skorzystać? Czy były to badania tylko okulistyczne, czy jeszcze jakieś?
Makroregion Północno – Zachodni projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II - Weź sprawy w swoje ręce” oraz Pomorska Jednostka Wojewódzka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym już po raz drugi zorganizowali Białą Sobotę. Powodzenie tej akcji w ubiegłym roku, zachęciło nas ponownie do propagowania badań dwóch najważniejszych zmysłów – wzroku i słuchu. Z takiej możliwości mógł skorzystać każdy mieszkaniec Gminy Stężyca.
O stopniu zainteresowania badaniami świadczy fakt, że listy rejestracyjne, które prowadziły pracownice Urzędu Gminy, zostały wypełnione nazwiskami w ciągu pierwszej godziny urzędowania w poniedziałek – po tym jak informację tę obwieścili z ambon proboszczowie parafii z terenu Gminy.
W ramach „Białej soboty” odbyły się:
  • badania okulistyczne prowadzone przez doświadczonych lekarzy okulistów,
  • badania audiologiczne z wykorzystaniem profesjonalnej przenośnej
  • aparatury,
  • dobór pomocy optycznych,
  • porady pielęgniarskie, m.in. pomiar ciśnienia i poziomu cukru.
Największym zainteresowaniem cieszyły się badania okulistyczne, z których skorzystało 35 mieszkańców gminy. Niewiele mniej osób odwiedziło gabinet audiologiczny, gdzie na profesjonalnej aparaturze można było sprawdzić stan słuchu oraz ewentualnie dobrać pomoce rehabilitacyjne. W kolejnych pomieszczeniach gościnnego Domu Sportowca można było wybrać pomoce optyczne, łącznie z oprawami okularowymi. Pielęgniarka proponowała mierzenie ciśnienia oraz pomiar cukru - ale ukłucia boją się wszyscy – nawet dzielni Kaszubi :).

3. Czy Państwo byli jako organizatorzy zadowoleni z przebiegu? Czy wszystko udało się tak jak chcieliście?
W Stężycy byliśmy od piątku do niedzieli (24-26.09.2010r.) i ani przez chwilę nie żałowaliśmy, że wybraliśmy to miejsce.
Na inaugurację naszej sesji rehabilitacyjnej, która odbyła się w Zajeździe Jejmościna, przybyli gospodarze gminy. Potrafili nie tylko wczuć się klimat naszego spotkania a na dodatek Wójt Gminy Pan Tomasz Brzoskowski, w bardzo obrazowy sposób przedstawił walory tej krainy oraz zarekomendował liczne regionalne atrakcje.
Ogromną pomoc w przygotowaniu II Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych wykazał zastępca Wójta, Pan Ireneusz Stencel. Jego zaangażowanie, mnóstwo poświęconego nam czasu podczas spotkań organizacyjnych, cierpliwość, otwartość a przede wszystkim – co dla nas jest najcenniejsze – zrozumienie potrzeb naszych podopiecznych – zasługuje na wielkie uznanie. Podczas samej Olimpiady nieocenioną pomocą służył Gospodarz Orlika - Pan Tadeusz. Przy tak doskonałej współpracy nie było innej opcji – wszystko udało się znakomicie a nasze zamierzenia zrealizowaliśmy w 100%:).
Cieszymy się także, że udała się promocja działań Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG oraz aktywności sportowej osób gluchoniewidomych – a szczególnie meczu piłki dźwiękowej. Kibice mogli również obejrzeć inne konkurencje takie jak: bieg na 60 m z przewodnikiem, pchnięcie kulą, skok w dal, kręcioła, bieg spętanych, przeciąganie liny oraz poznać technikę gry w warcaby 100 polowe i szachy dla niewidomych.
No i wreszcie pogoda – odtąd złotą polską jesień będziemy kojarzyli ze Stężycą:)

4. Czy w Stężycy spotkacie się także za rok?
Przemysław Żydok – koordynator merytoryczny projektu "Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II - Weź sprawy w swoje ręce" – poproszony o dokonanie ceremonii zamknięcia Olimpiady, powiedział:
„coś się kończy, coś się zaczyna.. podczas II Olimpiady z nawiązką osiągnęliśmy zakładane cele integracyjne i rehabilitacyjne – przygotowania do III Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych ogłaszam za rozpoczęte”.
Życzmy sobie spełnienia tej zapowiedzi:)

5. Czy wiadomo ilu uczestników skorzystało z imprezy?
W Olimpiadzie wzięli udział beneficjenci oraz specjaliści wspomnianego projektu z województw: pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego a także zaproszeni goście – m.in. przedstawiciele Zarządu TPG, członkowie Regionalnego Klubu Osób Głuchoniewidomych Pomorskiej Jednostki TPG, ich rodziny i przyjaciele - w sumie około 70 osób.
I ta ilość osób – to jedyna rzecz, z której nie jesteśmy do końca zadowoleni – zabrakło nam doświadczenia we współpracy z mediami. Okazało się, że nie wystarczy rozesłać pisemne lub mailowe zaproszenia do redakcji pomorskich gazet. Liczyliśmy na poinformowanie mieszkańców tą drogą, bo na akcję płatnych ogłoszeń i plakatowania po prostu nas nie stać. Dlatego bardzo dziękujemy redakcji Kuriera za zainteresowanie naszą inicjatywą i liczymy na dalszą współpracę w propagowaniu naszych działań zmierzających do jak najpełniejszej rehabilitacji zawodowej i społecznej a tym samym poprawy jakości życia osób głuchoniewidomych w naszym regionie.

Projekt „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Więcej na stronie: www.mojapraca.org.pl


Odpowiedzi udzielili:
Anna Jurkowska – Pomorski Pełnomocnik Wojewódzki TPG
Andrzej Ciechowski – Koordynator Regionalny Projektu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz