piątek, 1 kwietnia 2011

Pomoce Rehabilitacyjne Przydatne Dla Osób Głuchoniewidomych

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją sprzętu rehabilitacyjnego przydatnego dla osób głuchoniewidomych:Prezentacja powstała w ramach projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pełni funkcję lidera projektu i wnosi 15% środków na jego realizację.

Więcej na stronie: www.mojapraca.org.pl

Pierwszy uczestnik projektu rozpoczyna działalność gospodarczą

Pan Marek, który jest osobą głuchoniewidomą już niedługo założy swoją firmę. Stanie się to dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wytrwałości, ale także za sprawą uczestnictwa w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską. Są to: „Równe szanse na swój biznes” i „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.”

Nowa firma będzie przedsiębiorstwem produkcyjno – usługowym zajmującym się garbowaniem i uszlachetnianiem skór futerkowych, szyciem konfekcji futrzanej i czapek historycznych. Profil działalności podyktowany jest bogatym doświadczeniem i wiedzą Pana Marka. Prowadził on razem z ojcem Zakład Wyprawy Skór Futerkowych w Redzie.

Jaki jest przyszły właściciel firmy? Doradczyni zawodowa, Agnieszka Oflakowska tak go opisuje: „Można powiedzieć, że jest typowym przedsiębiorcą: niezależny, elastyczny, nastawiony na sukces. O Pomorskiej Jednostce TPG dowiedział się od sąsiadki, która już wtedy była beneficjentką projektu pod hasłem „Weź sprawy w swoje ręce”. Mówi o sobie, że jest człowiekiem pracy. Uważał jednak, że pomoc TPG nie jest mu potrzebna, nie miał czasu na spotkania. Po wielu namowach na szczęście dał się przekonać, że warto uczestniczyć w projekcie.”

25 października 2010 Starostwo Powiatowe w Wejherowie wraz z innymi partnerami zaczęło prowadzić rekrutację osób z niepełnosprawnością, które mieszkają w powiecie wejherowskim i chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Projekt dawał większe szanse na uzyskanie dotacji kobietom i osobom mieszkającym na wsi. Pan Marek we współpracy z doradczynią zawodową rozpoczęli pisanie wniosku, w którym trzeba było przedstawić: plan przedsięwzięcia, ogólny zarys, informacje o potencjalnych klientach, konkurencji. Kolejnym ważnym etapem w drodze po dofinansowanie była rozmowa z osobami z Komisji Rekrutacji. Spośród 40 chętnych Komisja wybrała 26 uczestników projektu, w tym Pana Marka.

Na podstawie biznesplanu i rozmowy Komisja spośród 26 wyłonionych osób miała wybrać ostatecznych 20 szczęśliwych przedsiębiorców, którym przyzna dotacje.

Harmonogram Pana Marka był bardzo napięty, ponieważ projekt przewidywał dwutygodniowy cykl szkoleń, zaraz potem pisanie biznesplanu. Najtrudniejsze było sporządzenie części związanej z przewidywanymi przychodami, cenami, kosztami, czyli liczby i jeszcze raz liczby. Dla Pana Marka, przyzwyczajonego do pracy w warsztacie, nie był to łatwy okres.” – Komentuje Agnieszka Oflakowska.

8 marca nadszedł punkt kulminacyjny przedsięwzięcia – decydująca rozmowa czteroosobowej Komisji z Panem Markiem, niezłomnym optymistą, i jego siostrą, odpowiedzialną za marketing przyszłej firmy.

15 marca Pan Marek dowiedział się przez telefon, że decyzja już na niego czeka. Wraz z siostrą odebrał zaklejona kopertę, którą otworzył w samochodzie. Otrzymał ponad 90 punktów na 100 możliwych. Dotacja została przyznana! Ogromna radość, a jednocześnie wielka odpowiedzialność a w przyszłości wiele pracy. Firma „Norka – wyprawa skór i konfekcja futrzana. Marek Krajewski” startuje w kwietniu 2011. Nie mamy wątpliwości, że Pan Marek sobie poradzi. Gratulujemy i czekamy na dalsze wieści!List od Pana Marka Krajewskiego (kliknij aby obejrzeć duży list w wersji PDF):

Projekt „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pełni funkcję lidera projektu i wnosi 15% środków na jego realizację.
Więcej na stronie: www.mojapraca.org.pl