poniedziałek, 30 listopada 2015

RELACJA Z WERNISAŻU WYSTAWY „POPATRZMY RAZEM NA GDANSK”, KTÓRY ODBYŁ SIĘ 3 LISTOPADA W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI

„My też chcemy poznać oraz pokazać piękno i historię naszego Gdańska”

To projekt, który powstał w odpowiedzi na problem jakim jest nieobecność osób głuchoniewidomych w życiu społecznym naszego miasta, głównie w życiu kulturalnym. Pragnęliśmy aby głuchoniewidomi mieszkańcy Gdańska zaistnieli w przestrzeni publicznej oraz zaprezentowali możliwości i zdolności jakimi dysponują. Zorganizowaliśmy warsztaty, na których zdobyli potrzebną wiedzę oraz umiejętności aby samodzielnie wykonywać zdjęcia a także cztery plenery fotograficzne. Były to wyprawy w rejony Gdańska (stary Wrzeszcz, Biskupia Górka, Latarnia Morska i Kula Czasu, Teatr Szekspirowski), które jednocześnie wniosły wartości poznawcze i poszerzyły wiedzę historyczną OGN. Ukoronowaniem tych działań jest prezentowana wystawa fotograficzna „Popatrzmy razem na Gdańsk”, która ukazuje gdańskie, czasem mało znane zakątki, z bardzo ciekawej, niecodziennej perspektywy. Mamy nadzieję, że oddziaływanie projektu będzie przebiegać dwutorowo: wpłynie przede wszystkim na osoby głuchoniewidome - wzbogaci ich wiedzę i doświadczenia, pozwoli lepiej poznać swoje możliwości, sprawi wiele radości, przyczyni się do zmiany jakości życia. Liczymy też na to, że wpłynie pozytywnie na lokalną społeczność i jej postrzeganie tej sprzężonej niepełnosprawności, że pozwoli Gościom wystawy na konfrontację swoich przekonań, stereotypów a także na tworzenie wspólnej przestrzeni, która będzie dostosowana do potrzeb osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu. W ramach projektu powstanie wspólna płaszczyzna dialogu i porozumienia dla mieszkańców Gdańska i osób głuchoniewidomych – „nasze miasto Gdańsk”. Temat zawsze aktualny, w który wszyscy się chętnie angażują. Wierzymy, że prezentowana wystawa przyczyni się do wzajemnego poznania i zrozumienia.


Projekt współfinansowany ze środków PFRON przekazanych przez miasto Gdańsk

Zapraszamy na drugi wernisaż wystawy "Popatrzmy razem na Gdańsk"


Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym zaprasza na wernisaż wystawy poplenerowej
Popatrzmy razem na Gdańsk
- Gdańsk w obiektywie osób głuchoniewidomych

Teatr Szekspirowski
1-13 XII 2015
Gdańsk ul. Bogusławskiego 1
Wernisaż: 1 grudnia, godz. 17 

Autorami fotografii są osoby głuchoniewidome z Pomorskiej Jednostki TPG

Prace powstały w ramach projektu:
"My też chcemy poznać oraz pokazać piękno i historię naszego Gdańska."

Wernisaż uświetnią muzycznie: 
Marzena Sikała - skrzypce 
Andrzej Kędzierski - gitara 
Grzegorz Pachla - bandżo 
Małgorzata Wawro - wizualizacje diaskopowe

Wystawie będą towarzyszyć warsztaty "W ciemności i ciszy" oraz
z zakresu komunikacji osób głuchoniewidomych: języka migowego, brajla, alfabetu Lorma (zapisy podczas wystawy).

Ekspozycja jest dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku;
audiodeskrypcję wykonano w brajlu oraz powiększonym drukiem.

Projekt współfinansowany ze środków PFRON przekazanych przez Miasto Gdańsk

Zabawa Andrzejkowa 2015

W piątek 20 listopada 2015 w Pomorskiej Jednostce odbyła się andrzejkowa zabawa. Zebraliśmy się by zgodnie z tradycją spędzić razem miłe chwile, potańczyć, porozmawiać, a co najważniejsze spotkać się z wróżką Roksaną, która w magiczny sposób przepowiadała nam szczęśliwą przyszłość min.wróżąc z kart. O oprawę muzyczną i świetlną zadbał, nasz niezawodny zespół Karol i Andrzej. Nie było nas dużo, ale nastrój był boski, były świece i migające światełka...a więc kameralnie. Ruszyliśmy w tany, a w przerwach czekał na nas słodki poczęstunek i później ciepły posiłek. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim osobom które przygotowały i czuwały nad całą imprezą. Ani Jurkowskiej i Andrzejowi Ciechowskiemu. Ani Pstrągowskiej - która kierowała zespołem kulinarnym, Sabince Okrój, Małgosi, Heni, Emilce, Eli, Uli, Tadeuszowi, Zdzisiowi, Adasiowi ... i niezawodnym wolontariuszom którzy sprawili, że spotkanie było bardzo udane. 
Andrzejom z naszej jednostki życzę wszystkiego najlepszego! 
Niech spełniają się andrzejkowe wróżby!

 DanutaSpotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu "Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych" współfinansowanego ze środków PFRON