piątek, 23 października 2009

Andrzej Ciechowski o sesjach rehabilitacyjnych w projekcie PO KL

Wywiad we fragmentach:

Andrzej Ciechowski: Myślę, że wielkim sukcesem są nasze sesje (rehabilitacyjne).
Agnieszka Szyk: Czyli wybieraliście takie miejsca gdzie potencjalnie mogą być osoby głuchoniewidome.
AC: Tak, to się okazały dobre miejsca gdzie układała się współpraca, bo to jest bardzo ważne. Znaleźliśmy ludzi, którzy myślą podobnie jak my, czyli w Starogardzie - na Kociewiu :) a przede wszystkim w Słupsku. O Słupsku mógłbym mówić dużo – to zespół ludzi, którzy naprawdę wiedzą czego chcą i ludzie mogą się tam czuć zaopiekowani. Sesja w Słupsku była bardzo owocna, do projektu przystąpiło siedmiu beneficjentów w jednym dniu, to był rekord, ale tu nie do przecenienia jest rola Stanisława (Pilarka).

Jeszcze jedną rzecz chciałbym tutaj podkreślić - z jakim ogromnym zainteresowaniem spotkaliśmy się w środowisku. Jak ogłosiliśmy, że przyjeżdżamy do Osieka, obawialiśmy się, że przyjedziemy z okulistami, z oprzyrządowaniem, z audiologami, a to nie spotka się z zainteresowaniem. Robimy to jako białą sobotę, zaproponowaliśmy, że nieodpłatnie zrobimy badania. Ale okazało się, że wystarczyły nasze sugestywne plakaty rozwieszone w gminie i w ciągu kilku dni zgłosiło się 50 chętnych na badania i musieliśmy zamknąć listy. Jest to na pewno pomoc dla mieszkańców gminy, gdzie nie mają na co dzień okulistów, a nasi okuliści którzy przyjadą to są naprawdę dobrej klasy fachowcy.

Jednocześnie sesje są promocją Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Przekonaliśmy się o tym najczęściej przy wystawianiu dokumentów sprzedaży, faktur. Jeżeli nie podkreślisz głucho-NIEWIDOMYM to napiszą i tak głuchoniemym. To, że my się tutaj spotykamy, przyjeżdżamy jest ogromną promocją naszej działalności.

Spisanie i redakcja: Kamila Skalska

Blog w Brajlu!

4 stycznia 1809 roku urodził się Ludwik Braille, a 16 października 2009 roku udało nam się zrealizować projekt „blog w brajlu”. Tego dnia pięć egzemplarzy kroniki w brajlu, prowadzonej do tej pory w internecie, trafiło do biura Pomorskiej Jednostki TPG.

Anna Jurkowska przekazała pierwszy egzemplarz bloga wydrukowanego w brajlu na ręce Grzegorza Kozłowskiego i Tomasza Bąkowskiego, którzy akurat tego dnia przyjechali do Gdańska.

Działania w projekcie „Wsparcie Osób Głuchoniewidomych na Rynku Pracy” połączyły trzy Jednostki Wojewódzkie TPG składające się na Makroregion Północno Zachodni (Zachodniopomorska, Wielkopolska oraz Pomorska). Na naszym blogu opisywaliśmy wspólne spotkania z osobami z okolic Szczecina oraz Poznania dlatego do tych miast trafiły kolejne dwa egzemplarze bloga w brajlu. Zostały one uroczyście przekazane 17 października w trakcie siódmej sesji rehabilitacyjnej w Starej Rzece. Anna Wojciechowska i Magda Grabiec wracały z Borów Tucholskich z prezentem dla osób głuchoniewidomych ze Szczecina oraz Poznania.

Celem wydrukowania internetowej kroniki było umożliwienie przeczytania bloga przez osoby głuchoniewidome nie mające komputera i dostępu do internetu. 20 października kolejny egzemplarz zaczął czytać głuchoniewidomy Witold Orzech w Słupsku. 3 listopada brajlowska „książka” zostanie przekazany na ręce Stanisława Pilarka z Centrum Informacji Dla Osób Niepełnosprawnych przy Kole PZN w Słupsku.

Ostatni egzemplarz będzie podróżował po Pomorzu wraz ze specjalistami i wolontariuszami TPG, od czasu do czasu odpoczywając w biurze Pomorskiej Jednostki TPG. Mamy nadzieję, że Ludwik Braille byłby z nas dumny :).

Tekst: Kamila Skalska
Zdjęcia: Marta Mietlicka i Agnieszka Szyk

czwartek, 22 października 2009

Wizyta Przewodniczącego TPG Grzegorza Kozłowskiego w Pomorskiej Jednostce

W piątek 16 października, od samego rana w naszej siedzibie było gwarnie i pracowicie. W powietrzu unosił się nastrój oczekiwania i radości ze spotkania. Co chwilę przybywali z bagażami Beneficjenci oczekujący na wyjazd na VII sesję rehabilitacyjną w Bory Tucholskie – do naszej zaprzyjaźnionej Starej Rzeki a licznie zgromadzeni specjaliści zajmowali się ostatnimi przygotowaniami.

Podczas gdy wszyscy byliśmy pochłonięci pracą i zgodnie pakowaliśmy produkty spożywcze – spotkała nas miła, zupełnie dodatkowa tego dnia niespodzianka.

Gdy rozległo się pukanie do biura – byliśmy przekonani, że przybyła kolejna osoba gotowa do podróży. Wielkie było nasze zaskoczenie – gdy zobaczyliśmy gości z Warszawy, którzy zawitali z niezapowiedzianą wizytą. Mieliśmy przyjemność spotkać się z Przewodniczącym TPG – Grzegorzem Kozłowskim oraz Członkiem Zarządu – Tomkiem Bąkowskim. Spotkanie wypełniły głównie rozmowy Gości z naszymi Beneficjentami i specjalistami oraz zwiedzanie biura i gabinetu doboru pomocy optycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także Galeria Prac Plastycznych Członków Naszego Klubu, a zwłaszcza zdjęcia Romana Piątka i totemy wykonane podczas jednego ze spotkań klubowych.

Wydarzeniem godnym podkreślenia było przekazanie Przewodniczącemu TPG pierwszego egzemplarza efektu współpracy PJW i Altix-u – „Blog w brajlu”, opisującego wydarzenia w pomorskiej jednostce oraz w makroregionie projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy”.

A oto wspomnienia z tego spotkania:
Tekst: Anna Jurkowska
Zdjęcia: Tomek Bąkowski, Anna Jurkowska