czwartek, 2 czerwca 2011

O drodze do zatrudnienia opowiada Ilona ze Słupska

Moja przygoda z TPG rozpoczęła się od poszukiwania pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słupsku. Zgłosiłam się do mojego pośrednika pracy, który wspomniał o nowym projekcie „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.”. Wskazał doradczynię zawodową, która przedstawiła mi korzyści z przystąpienia do tego projektu. Początkowo trochę się wahałam, nie byłam do końca przekonana, czy w ogóle mi to w czymś pomoże, ale w końcu pomyślałam, że warto byłoby spróbować.

Gdy już byłam uczestniczką projektu zadzwonił do mnie pan Andrzej Ciechowski z Gdańska, który zaprosił mnie na Olimpiadę do Stężycy. Tam też miały odbyć się badania lekarskie. Oczywiście wyraziłam zgodę, choć na początku miałam obawy, myślałam sobie: przecież ja nikogo nie znam, ale spróbowałam.

We wrześniu 2010 roku z moją doradczynią zawodową pojechałyśmy na Olimpiadę do Stężycy, gdzie zostałyśmy bardzo miło ugoszczone, przywitali nas organizatorzy i goście. Tego samego dnia odbyła się uroczysta kolacja z udziałem lokalnych władz samorządowych, zaś następnego dnia wyruszyliśmy wszyscy na stadion, gdzie odbyły się badania wzroku i słuchu, a zaraz po nich zawody sportowe. Pomimo lekkiego zmęczenia i tego, że jeszcze mało się znaliśmy, nie ukrywaliśmy radości z tego powodu, że wspólnie potrafimy dobrze się bawić.

Następnego dnia nadszedł czas rozstania, wyruszyliśmy do domu z pełnym bagażem miłych wspomnień. Przy okazji dowiedziałam się, że rozpocznę współpracę z trenerką pracy, która będzie do mnie przyjeżdżała.
Parę dni później miałam pierwsze spotkanie z panią Kamilą - moją trenerką pracy z Gdańska. Dzięki temu mogłam lepiej poznać siebie, a także dowiedzieć się w jaki sposób przekonać do siebie pracodawcę itp.
Na początku października udało mi się znaleźć ciekawa pracę w Ustce, bardzo się z tego ucieszyłam jednak pracowałam tylko do końca grudnia 2010 roku.

Rozpoczął się Nowy Rok, nowe możliwości, postanowiłam coś zrobić ze sobą. Częściej spotykałam się z moją doradczynią zawodową i trenerką pracy, które uczyły mnie jak przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej i przedstawiały mi oferty zatrudnienia. W lutym zostałam zakwalifikowana na 10-dniowe warsztaty aktywizacji zawodowej w Bydgoszczy. Kiedy zbliżał się termin wyjazdu, ogarniała mnie niepewność, zastanawiałam się czy ten wyjazd do czegoś się przyda. Zrobiłam jednak ten jeden krok do przodu, pojechałam autokarem do Hotelu „Homer” w Bydgoszczy, tam powitano mnie bardzo ciepło. W trakcie całego pobytu odbywały się różnego rodzaju zajęcia, głównie: komputerowe, z zakresu psychoedukacji z elementami doradztwa zawodowego, mieliśmy również okazję wszyscy bliżej się poznać, gdyż odbyła się dyskoteka, karaoke i inne spotkania integracyjne. Zaś pod koniec odbyły się zajęcia kreowania własnego wizerunku z elementami wizażu i te zajęcia wywarły na mnie największe wrażenie. Dzięki nim mogłam się dowiedzieć jakich kosmetyków odpowiednich do mojej cery powinnam używać oraz jakie kolory ubrań są odpowiednie do mojego wizerunku.


Warsztaty w Bydgoszczy upłynęły w bardzo szybkim tempie, bardzo ciepło wspominam spędzony tam czas, ludzi których poznałam oraz zajęcia, które były bardzo przydatne. Pozytywnie mnie zaskoczyło to, jak ludzie z tak różnymi schorzeniami potrafią się dogadać, a jednocześnie ile mogą mieć w sobie radości. Dzięki temu nawiązałam nowe znajomości, poznałam ciekawych ludzi, to wszystko sprawiło, że zaczęłam się częściej uśmiechać, cieszyć się z tego co mam. To doświadczenie pomogło mi jeszcze bardziej się otworzyć oraz próbować wszystkiego co daje mi los.

Jestem wdzięczna mojej doradczyni zawodowej oraz trenerce pracy z TPG, głównie za mobilizację, współpracę oraz cierpliwość i chęć poświęcenia swojego czasu dla mnie. Spotkanie z tymi ludźmi, pomogło mi uwierzyć w siebie, nauczyło mnie tego, że kiedy nam coś nie wychodzi to nie należy tak łatwo się poddawać tylko wierzyć w swoje możliwości i walczyć do końca.

Obecnie współpracuję z Kołem Powiatowym PZN w Słupsku. Traktuje to jako nowe doświadczenie. Dzięki temu mam szansę poznać nowe możliwości, nauczyć się czegoś nowego, a także nieść pomoc innym. Cieszy mnie również fakt, iż pracuję teraz z osobami z niepełnosprawnością, mam szansę poznać zasady przebiegu rekrutacji osób do nowego projektu „Ciekawi świata”. Przeprowadzenie tego typu akcji, cieszy mnie tym bardziej, że moja praca polega na kontaktach z ludźmi, daje szansę rozwoju oraz zdobywania nowego doświadczenia.

Dlatego też chciałabym zachęcić wszystkie osoby z niepełnosprawnością do korzystania z projektu TPG oraz różnego rodzaju pomocy, szkoleń, warsztatów, gdyż dają nam ogromną okazję rozwoju osobistego, odkrycia talentów ale także możliwość poznania ciekawych ludzi.

Dziękuję wszystkim organizatorom projektu TPG za okazane mi wsparcie, pomoc i życzę kolejnym uczestnikom samych sukcesów w życiu osobistym jak i zawodowym.

Ilona

Projekt „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pełni funkcję lidera projektu i wnosi 15% środków na jego realizację.
Więcej na stronie: www.mojapraca.org.pl

wtorek, 31 maja 2011

Koncert na gong, misy dźwiękowe i wiolonczelę

22 maja spotkanie klubowe miało charakter muzyczny. Gościliśmy Panią Agatę Orianę Kwahs oraz Barbarę Pączkowską, które zagrały wyjątkowy koncert. Na leżąco wokół gongu, mis i wiolonczeli uczestnicy i uczestniczki poddawali się wibracjom, uciszali umysły, harmonizowali swoje ciała. Po koncercie kilka osób opowiedziało o swoich podróżach w wyobraźni i odczuciach ciała, była również okazja aby dotknąć tybetańskie instrumenty.

Na gości czekała też „stara szafa” czyli okazja do wybrania ubrań. Było też trochę słodkości, a przede wszystkim możliwość rozmów w towarzystwie klubowiczów i klubowiczek TPG. 
Zdjęcia można oglądać tutaj: