piątek, 13 maja 2016

14 maja 2016r. w Żywa Biblioteka Trójmiasto

                  


Pomorska Jednostka TPG uczestniczy w niesamowitym przedsięwzięciu!
Jak wygląda "tykająca" rzeczywistość matki dziecka z zespołem Tourette'a? Czy islam to tylko wojna? Co robi Żyd w Trójmieście? Jak postrzega Polaków Hindus? Co oprócz wizyt u lekarza może robić seniorka w wolnym czasie?
Na te i inne nurtujące pytania będzie można uzyskać odpowiedź już 14 maja 2016r. w Żywej Bibliotece Trójmiasto, która tym razem zawita do Centrum Handlowego Riviera w Gdyni.
Osoby, które mijamy na ulicach, o których czytamy w gazetach, osoby, które oceniane są za to, do jakiej grupy należą, a nie za to kim są i co osiągnęły wcielą się w rolę Żywych Książek. Tak jak w każdej bibliotece Żywe Książki będzie można przeczytać - zaprosić je do szczerej rozmowy na temat ich życia, doświadczeń. Będzie to okazja do konfrontacji naszej wiedzy i poznanie przedstawicieli wybranych grup mniejszościowych, ponieważ...
Człowiek jest jak książka...Większość ludzi widzi tylko okładkę, mniejszość czyta wstęp, wielu wierzy tylko krytykom, nieliczni poznają treść.
Na półce naszej Żywej Biblioteki znajdują się min.: Trzeźwiejący Alkoholik, Gej, Lesbijka, Rosjanin, Ukrainka, Osoba głuchoniewidoma, Rom, Mama Lesbijki Hindus, Kolumbijka, Feministka, Muzułmanka.
Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.
Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Jest to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.
Żywa Biblioteka jest bezpłatna i otwarta 14 maja 2016 r. w godz. 12.00-20.00.Nie oceniaj książki po okładce. Poznaj jej treść!