sobota, 13 stycznia 2018

Wolontariusz i Darczyńca! Wielkie podziękowania dla Andrzeja!

Otrzymaliśmy kolejną wpłatę od darczyńcy - tym razem od Wolontariusza, którego zna każda osoba głuchoniewidoma na Pomorzu ! 🏆💞👏 Bardzo DZIĘKUJEMY każdemu, kto nas wspiera❗
👉 Andrzej z Gdańska wpłacił 100 zł na działania pomorskiego TPG.👍 Andrzej wie najlepiej, że te pieniądze będą dobrze spożytkowane 🤝 !
💛 BARDZO DZIĘKUJEMY

➡Subkonto Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. 👉 38 1560 0013 2000 1706 5129 9501
Tytułem: Cele statutowe pomorskiego TPG

💵 Polecamy nawet najmniejszy przelew na Pomorskie TPG, a wszystkim darczyńcom DZIĘKUJEMY! ❤

grafika: białe tło, w centrum duży napis Wolontariusz i Darczyńca! Wielkie podziękowanie dla Andrzeja. U góry po lewej stronie logo Pomorskiego TPG, obok kwota 100 zł, a po prawej stronie napis www.gdansk.tpg.org.pl, na dole ciemnoniebieski pasek z napisem "pomóż głuchoniewidomym przekraczać granice" i po prawej stronie w okręgu fotografia na której dwie osoby głuchoniewidome z pomocą tłumacza przewodnika dotykają makiety budynku"

Język migowy osób głuchoniewidomych? Tak, ale do dłoni!

Przedstawimy film dotyczący języka migowego do dłoni uzupełnionego o znaki wizualne jak np. kiwanie głową.

Dziękujemy ekipie tłumaczeniowej wolontariuszy TPG: Natalii Bukowskiej, Patrycji Karczewskiej i Małgorzacie Dudzie.


https://www.facebook.com/Towarzystwo.Pomocy.Gluchoniewidomym/videos/1963523576996600/

Oscar Serna mówi zupełnie nowym językiem. „Jestem naprawdę zestresowany." Oscar jest głuchoniewidomy. Nie widzi i nie słyszy. Pracuje na Uniwersytecie Gallaudeta, nad projektem dotyczącym języka z osób głuchoniewidomych. Nowy język to Pro-tactile ASL. ASL - Amerykański Język Migowy, wykorzystuje gesty do porozumiewania się. W Pro-tactile ASL informacje przekazuje się wyłącznie poprzez dotyk. Zdanie „Ściąłem drzewo” w ASL wygląda tak: zamigane zdanie. To samo zdanie w Pro-tactile ASL: Zamigane zdanie do ręki. Na przestrzeni lat osoby głuchoniewidome używały ASL, Braille'a i mowy palcowej, gdzie każdej literze odpowiada określony układ palców. Słynna głuchoniewidoma, Hellen Keller, komunikowała się poprzez mowę palcową. Te metody mają jednak ograniczenia, widoczne szczególnie wtedy, gdy głuchoniewidomi chcą komunikować się sami ze sobą. Pro-tactile ASL pojawił się na początku XXI wieku, aby dotychczas odizolowani głuchoniewidomi zaczęli się integrować. Głuchoniewidomi dostosowali ASL i dodali gesty dla określenia rzeczy nienazwanych w wielu innych językach. Na przykład, klepnięcie w wierzch dłoni oznacza kiwnięcie głową. Od tamtej pory język zaczął się rozwijać. Nowością w Pro-tactile jest komunikacja za pomocą ciała odbiorcy. "Można przekazać to samo, co w systemie wizualno-przestrzennym". Według tradycyjnych teorii język jest czymś, co można zobaczyć i usłyszeć. Pro-tactile udowadnia, że można się komunikować również przez dotyk. Pozwala na dużo bogatszą komunikację osobom go używającym. „Odkąd zacząłem używać Pro-tactile, swobodnie wyrażam myśli." "To jak przesiadka z kiepskiego łącza na szerokopasmowe."

poniedziałek, 8 stycznia 2018

W Klubie Darczyńców może być każdy!

🏆💞👏 Bardzo dziękujemy Małgorzacie z Gdańska, która jest nowym Darczyńcą pomorskiego TPG.👍
💛 Każde 10 zł się liczy! Nie musisz rozbijać banku by być darczyńcą! 🤝 A my obiecujemy dobrze spożytkować środki na działania w TPG! :)

➡Subkonto Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. 👉 38 1560 0013 2000 1706 5129 9501
Tytułem: Cele statutowe pomorskiego TPG

💵 Zachęcamy do dołączenia do naszego Klubu! Bądź darczyńcą w nowym roku! ❤ Bardzo DZIĘKUJEMY każdemu, kto nas wspiera❗

grafika: białe tło, w centrum duży napis Bardzo dziękujemy Małgorzacie z Gdańska! Każde 10 zł się liczy. Dołącz do Klubu Darczyńców :)U góry po lewej stronie logo Pomorskiego TPG, obok wykrzyknik, a po prawej stronie napis www.gdansk.tpg.org.pl, na dole pomarańczowy pasek z napisem "pomóż głuchoniewidomym przekraczać granice" i po prawej stronie w okręgu fotografia na której dwie osoby głuchoniewidome z pomocą tłumacza przewodnika dotykają makiety budynku"