czwartek, 25 czerwca 2015

V Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych! Wrzesień 2015!

Czas rozpoczęcia kolejnej olimpiady w konkurencjach przeróżnych zbliża się nieubłaganie. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego, w dniach 18-20 września, odbędzie się już V edycja naszej olimpiady.

Tradycyjnie weźmie w niej udział 6 drużyn z województwa pomorskiego, a w skład każdej z nich wejdą: 4 osoby głuchoniewidome, 1 tłumacz – przewodnik i 1 wolontariusz. Tradycyjnie zawody obejmą 12 konkurencji, tworząc tuzinobój, a podczas Olimpiady odbędą się też wydarzenia towarzyszące, takie jak: stanowisko edukacyjno-informacyjne i warsztaty „W świecie ciemności i ciszy”. Czasu zostało niewiele, zatem chętnych do udziału zachęcamy już teraz do ćwiczeń. A już niedługo ruszą zapisy do drużyn.

Przypominamy emocje z zeszłego roku:


Piłka dźwiękowa na portalu Pomorska.TV
Aby obejrzeć kliknij poniższy link:
http://www.pomorska.tv/sport/pilkadzwiekowa

wtorek, 23 czerwca 2015

Usłyszeć obraz - audiodeskrypcja po studencku


Kiedy: 01.07.2015, godz.18.00 
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia2” 
Ul. Strajku Dokerów 5

Czy osoby niewidome i niedowidzące oglądają filmy? 
Dlaczego by nie? 

Sześcioro studentów translatoryki z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego postanowiło przełożyć język obrazu filmowego na język audiodeskrypcji dla osób niewidzących i niedowidzących, by zaprosić je oraz ich widzących przyjaciół na wspólne wyjście do kina. 

Ta inicjatywa została ciepło przyjęta w Kinoporcie, gdzie już 1 lipca odbędzie się projekcja krótkich materiałów filmowych odzwierciedlających zainteresowania studentów-audiodeskryptorów. Będzie to zatem wieczór zprogramem przyrodniczym, podróżniczym i komediowym, animacjami filmowymi oraz intrygującym filmem o sięganiu po to, co pozornie niemożliwe. Oprócz malowania słowem studenci chętnie podzielą się wrażeniami z pracy nad audiodeskrypcją (realizowanej z wykorzystaniem oksfordzkiego tutoringu akademickiego w ramach projektu "W trosce o jakość w ilości (IQ)") oraz zapytają zgromadzonych o wrażenia z projekcji. 

Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby doświadczyć wspólnego uchem oglądania. Jeśli spodoba się Państwu taka forma odbioru sztuki, kto wie, może w niedalekiej przyszłości młodzi audiodeskryptorzy opiszą dla Państwa kolejne filmy lub wystawy sztuki...

Z Pomorskiej Jednostce TPG organizujemy wspólne wyjście na to wydarzenie!

Zgłoszenia: Iza Meronk
696 957 329

Zapraszamy na środowe zajęcia prawno-obywatelskie z Katarzyną Hebą

  • Jakie mamy formy testamentów w polskim prawie?
  • Co to jest dziedziczenie ustawowe i jak odrzucić niechciany spadek?

Na te i wiele innych zagadnień z prawa spadkowego uzyskasz odpowiedź podczas środowych zajęć od godz. 15.30 do 17.30 w pomorskiej jednostce TPG przy ul. Barzyńskiego 32.Serdecznie zapraszam
Katarzyna Heba
600 955 443


Zajęcia będą realizowane w ramach projektu "Rozkochać głuchoniewidomego w samodzielności".

poniedziałek, 22 czerwca 2015

OGÓLNOPOLSKI KĄCIK TOWARZYSKI W TPG

Zapraszamy do ogólnopolskiego "Kącika Towarzyskiego"

  1. Anonse towarzyskie można nadsyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres redakcja@tpg.org.pl (w tytule wiadomości wpisując „Kącik towarzyski”) lub pocztą tradycyjną na adres: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, ul. Deotymy 41, 01-441 Warszawa, z dopiskiem „Kącik towarzyski”. Trzeba pamiętać, aby oprócz kilku słów o sobie, napisać adres zwrotny (tylko do wiadomości redakcji), na który będziemy odsyłać odpowiedzi. 
  2.  Anonse będziemy anonimowo publikować na łamach DiS. 
  3. Na odpowiedzi będziemy oczekiwać pod adresem elektronicznym redakcja@tpg.org.pl lub tradycyjnym: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, ul. Deotymy 41, 01-441 Warszawa. 
  4. Odpowiedzi będziemy przekazywać autorowi anonsu.