poniedziałek, 4 grudnia 2017

Kim jest osoba głuchoniewidoma?O swoich doświadczeniach opowiada Abbi, abyśmy mogli lepiej zrozumieć tożsamość osób głuchoniewidomych.

Napisy: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - największa w Polsce organizacja stowarzyszająca i wspierająca osoby głuchoniewidome.

#gluchoniewidomi
#deafblind
#TuPrzekraczamyGranice

Transkrypcja filmu: Cześć, nazywam się Abbi. Jestem głuchoniewidoma. Co to znaczy głuchoniewidoma? To nie znaczy, że osoba jest całkowicie głucha i niewidoma. Głuchoślepota to spektrum, tak samo jak bycie Głuchym. Urodziłam się w 6 miesiącu ciąży i miałam wiele komplikacji medycznych, które spowodowały uszkodzenie słuchu i wzroku. Jak dużo widzę? Cóż, prawym okiem nic nie widzę, a lewym w ograniczony sposób. Chodziłam do szkoły masowej, Mówiłam i nosiłam aparaty słuchowe. Miałam przez wiele lat zajęcia z logopedą. W szkole podstawowej używałam głosu, miałam logopedę i aparaty słuchowe i tak też robiłam w codziennym życiu. Gdy poszłam do szkoły średniej, zdjęłam aparaty słuchowe i codziennie czytałam z ruchu warg. Dopiero w 3 klasie ubrałam znów aparaty. W tamtym czasie zaczynałam uczyć się migowego ASL. Podstawy, ABC. Potem przez cały rok nie miałam czasu na naukę migowego przez to, że byłam zajęta szkołą. Kiedy skończyłam szkołę średnią, zaczęłam uczyć się migowego i zanurzać się w społeczność i Kulturę Głuchych. W tamtym czasie chodziłam na wiele wydarzeń, poznałam wielu ludzi. Nie wiedziałam wtedy, kim jestem. Mówiłam o sobie "słabosłysząca/częściowo niewidoma". W trakcie spotykania się z ludźmi, dziwnie było prosić ich co 5 minut, "Hej, możesz migać trochę bardziej przy sobie, bo jestem częściowo niewidoma itd." Denerwowało mnie ciągłe powtarzanie tego. Przez 2 lata badałam siebie, starając się dowiedzieć, kim jestem. Aż w końcu uświadomiłam sobie, że nie mogę po prostu "wykreślić" bycia niewidomą, nią też byłam. Jestem Głuchoniewidoma. I jestem dumna z bycia częścią obu tych światów. Kultury i społeczności Głuchych i Kultury i społeczności Głuchoniewidomych. Jestem dumna, że mam społeczność, która rozumie, kim jestem. Jaka jest, więc różnica? Głusi używają wzroku i odczuć. Głuchoniewidomi polegają na dotyku i odczuciach. Więc takie jest moje doświadczenie dorastania i to, kim jestem.

niedziela, 3 grudnia 2017

Klub Darczyńcy w Pomorskim TPG! Dziękujemy Annie!

Otrzymaliśmy kolejną wpłatę od Darczyńcy ❤️.
Bardzo DZIĘKUJEMY każdemu, kto nas wspiera!
Pani Anna z Gdańska kolejny raz wpłaciła 30 zł na działania pomorskiego TPG.
BARDZO DZIĘKUJEMY za wielką hojność  i obiecujemy, że będą to dobrze zagospodarowane pieniądze! :)
➡Subkonto Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.
 38 1560 0013 2000 1706 5129 9501
Tytułem: Cele statutowe pomorskiego TPG
 Jeśli ktoś z Was chciałby ustawić w banku cykliczny przelew, choćby 10zł, proszę się nie krępować ;) 
DZIĘKUJEMY! ❤ 

grafika: jasnoczerwone tło, w centrum duży napis Pani Anno! Bardzo dziękujemy!. U góry po lewej stronie logo Pomorskiego TPG, obok kwota 30 zł, a po prawej stronie napis www.gdansk.tpg.org.pl, na dole ciemnozielony pasek z napisem "pomóż głuchoniewidomym przekraczać granice" i po prawej stronie w okręgu fotografia na której dwie osoby głuchoniewidome z pomocą tłumacz przewodnika dotykają makiety budynku"