czwartek, 5 maja 2011

22 maja – Niezwykły koncert na gong, misy dźwiękowe i wiolonczelę


W niedzielę 22 maja o godzinie 11.00, w siedzibie Pomorskiej Jednostki odbędzie się niecodzienny koncert na gong, misy dźwiękowe i wiolonczelę. Brzmienia gongu i mis dźwiękowych nadawane w odpowiedni sposób, w pewnych sekwencjach i z odpowiednim natężeniem, wchodzą w rezonans z komórkami naszego ciała, przywracając w nich harmonię. Słuchając dźwięków mis oraz gongów, poddając się ich wibracjom, bardzo głęboko uspokajamy i wyciszamy umysł, stymulując cały organizm do samoregulacji i pełni zdrowia. Koncert, poza głębokim uspokojeniem i odprężeniem ciała i umysłu daje wspaniale wrażenia artystyczne porównywalne z kameralnymi koncertami muzyki poważnej. Niskie dźwięki wiolonczeli są wyjątkowo pozytywnie odbierane przez człowieka, ponieważ właśnie ten instrument posiada ciepłą, intensywną barwę, która jednocześnie uspokaja i pobudza wrażliwość na bodźce akustyczne. Bezpośredni kontakt z tym instrumentem daje możliwość intensywnego odczuwania wibracji dźwięku i poznania jego pozytywnego oddziaływania na organizm.

Wykonawczynie koncertu:

Agata Oriana Kwahs – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Oprócz muzyki klasycznej, wykonywanej najczęściej w duecie ze skrzypcami lub gitarą, chętnie bierze udział w niekonwencjonalnych projektach muzycznych. Poszukuje nowych brzmień i możliwości zaprezentowania wiolonczeli w kontekście muzykoterapeutycznym. Zajmuje się również grą na misach dźwiękowych.
Certyfikowana masażystka dźwiękiem wg Metody Petera Hess’a. 

Barbara Pączkowska – wokalistka, masażystka,  propagatorka Metody Petera Hessa w trójmiejskich placówkach opiekuńczo wychowawczych. Pracę z dziećmi zaczęła w 2000 roku.  W zajęciach, które prowadzi uczestniczą dzieci z różnymi niepełnosprawnościami: z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, Zespołami  Wad Wrodzonych, uszkodzeniami Centralnego Układu Nerwowego, a także niesłyszące ponieważ Misy Dźwiękowe dają możliwość odbioru poprzez wibrację. Współtworzy ciekawe projekty muzyczne, łącząc dźwięki mis i gongu z instrumentami klasycznymi. Współpracuje z terapeutami zajęciowymi, wspólnie opracowując nowatorskie sposoby pracy z drugim człowiekiem.

KRÓTKO O METODZIE - ZAJĘCIA DŹWIĘKOWE METODĄ PETERA HESSA
Twórcą metody i jej propagatorem w Europie jest Peter Hess, który opracował i rozwinął metodę masażu dźwiękiem na bazie swoich różnorodnych doświadczeń i badań prowadzonych podczas wielokrotnych pobytów w Nepalu i Tybecie oraz współpracy z prof. dr Gertem Wegnerem. Ważnymi cechami oddziaływania masażu dźwiękiem są m. in.:
  • szybsze osiąganie stanu głębokiego odprężenia, w którym dźwięk budzi w człowieku pierwotne zaufanie,
  • uwalnianie od problemów, zmniejszenie napięcia oraz usunięcie blokad dzięki głębokiemu odprężeniu,
  • harmonizowanie organizmu na poziomie komórkowym,
  • pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości, kreatywność i moc twórczą,
  • wzmocnienie sił samouzdrawiających i odzyskanie radości życia
  • całościowe oddziaływanie na ciało, umysł i duszę.
Po koncercie odbędzie się spotkanie klubowe podczas którego znajdziemy czas na wspólne rozmowy, słodki poczęstunek, giełdę odzieży używanej „Modna szafa”.
Serdecznie zapraszamy!

środa, 4 maja 2011

Ogólnopolskie rekolekcje w Sobieszewie

W dniach 5-8 maja w Sobieszewie odbędą się ogólnopolskie rekolekcje dla osób głuchoniewidomych, ich rodzin, wolontariuszy i innych przyjaciół TPG. Zgłoszenia z Pomorskiej Jednostki przyjmuje Anna Jurkowska tel. 509 611 305.

Program ściśle rekolekcyjny rozpocznie się w piątek rano i zakończy w sobotę wieczorem. Jest możliwość uczestnictwa tylko w części rekolekcyjnej - serdecznie zapraszamy osoby głuchoniewidome z rodzinami.

Koszt uczestnictwa: 120 zł (w tym nocleg i wyżywienie).

Dojazd we własnym zakresie.