środa, 7 stycznia 2015

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW 2015

Zapewniamy wspaniałą zabawę,
atrakcje,
tańce przez cały wieczór
z naszym ulubionym zespołem muzycznym
oraz
niespodziankę dla najbardziej oryginalnych przebierańców


17 stycznia 2015r.(sobota) w godzinach 16.00 – 22.00

Kilka spraw organizacyjnych:

  • odpłatność za udział w Balu wynosi 15 zł/osobę
  • dla osób spoza Trójmiasta zapewniamy noclegi w pobliżu siedziby Pomorskiej Jednostki, odpłatność za nocleg/osobę wynosi 35 zł ze śniadaniem
  • zapewniamy ciepłą kolację, napoje, kanapki i słodki poczęstunek

Zgłoszenia do dnia 14.01.2015
tel. 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl

Uwaga:
Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników w dojeździe na/z Balu oraz na miejsce noclegu (dla osób nocujących w Gdańsku po Balu) a także wsparcie tłumaczki języka migowego

Zapraszamy!
Zespół Pomorskiej Jednostki TPG

wtorek, 6 stycznia 2015

Szkolenie tłumaczy przewodników w oczach uczestniczki

Chciałabym podzielić się wrażeniami z uczestnictwa w szkoleniu dla tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych, które miało miejsce 29.11.2014 i 30.11.2014 w Pomorskiej Jednostce Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

W szkoleniu wzięło udział 15 uczestniczek, a wśród nich były studentki, wolontariuszki TPG, nauczyciele ze szkół i przedszkoli, instruktorka orientacji przestrzennej, a także inne ciekawe osoby. Szkolenie poprowadziły Kamila Skalska - koordynatorka wolontariatu w Pomorskiej Jednostce TPG oraz Katarzyna Łuczak - związana z Mazowiecką Jednostką Wojewódzką TPG. W pierwszym dniu szkolenia powitała nas Anna Jurkowska - Pełnomocniczka Pomorskiej Jednostki TPG.

Podczas szkolenia miałyśmy okazję poznać prawidłowe techniki poruszania się a także zasady ułatwiające kontakt i porozumiewanie się z osobami głuchoniewidomymi. Poznałyśmy również alfabet Lorma oraz alfabet palcowy odbierany wzrokiem i dotykiem. Wytłumaczono nam, jak prawidłowo opisywać otoczenie, zapoznano z obowiązkami tłumacza przewodnika. Poznałyśmy główne schorzenia wzroku i słuchu oraz ich następstwa funkcjonalne, a także umowne kody sygnalizacyjne. Mogłyśmy korzystać z symulatorów, które pozwoliły nam doświadczyć , czym jest jednoczesne uszkodzenie zmysłów: wzroku i słuchu. Ćwiczenia, które wykonywałyśmy w symulatorach miały nas uwrażliwić na potrzeby osób głuchoniewidomych.

Panie prowadzące zarówno Kamila jak i Kasia przekazywały nam swoja wiedzę w sposób bardzo profesjonalny i rzeczowy. Obydwie Panie są nie tylko profesjonalistkami w swej dziedzinie, dodatkowo mają rzadko spotykaną umiejętność przekazywania wiedzy w sposób bardzo interesujący dla odbiorców. Prywatnie są osobami ciepłymi, wesołymi i komunikatywnymi. Te wszystkie zalety prowadzących (choć wymieniłam tylko niektóre) sprawiały, że długie godziny zajęć, mijały migiem. W czasie szkolenia, uczestniczki miały także możliwość wymiany swoich doświadczeń z pracy z osobami z niepełnosprawnością.

Bardzo miłym akcentem szkolenia były przepyszne posiłki, przygotowywane przez jedną z uczestniczek szkolenia - Panią Kasię, która nie tylko wspaniale gotuje ale jest także osobą posiadającą ogromną wiedzę - jest miłośniczką koni oraz światowej klasy podróżniczką. Prywatnie jest przesympatyczną osobą z wielkim poczuciem humoru.

Szkolenie tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych dało mi możliwość poznania inicjatyw, jakie podejmuje zespół Pomorskiej Jednostki TPG, a jest ich naprawdę niemało: warsztaty, wycieczki, olimpiady i wiele ,wiele, wiele innych wspaniałych działań. Oczywiście wszystkie inicjatywy podejmowane są z myślą o osobach głuchoniewidomych, bo „szczęście jest jedną z tych rzeczy, która się mnoży, gdy się nią dzieli.”

Dziś wiem, że z mojej strony, ten pierwszy kontakt z Pomorska Jednostką TPG na pewno nie będzie ostatnim :) .Niebawem zamierzam z największą przyjemnością i radością w sercu odbyć praktyki w Pomorskiej Jednostce TPG, a przyszłości po zdanym egzaminie być wzorowym tłumaczem-przewodnikiem osób głuchoniewidomych.

Osobiście chciałam bardzo serdecznie podziękować Paniom prowadzącym-Pani Kamili oraz Pani Kasi oraz wszystkim uczestniczkom szkolenia za wspaniale spędzony czas, za Wasz uśmiech, za Waszą wiedzę, bo aż trudno powstrzymać łzę wzruszenia, że jednak nadal wokół nas są tak wspaniałe osoby, chętne do niesienia pomocy tym, którzy jej naprawdę potrzebują.

Sabina-uczestniczka szkolenia

poniedziałek, 5 stycznia 2015

UWAGA!!! OGŁASZAMY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY SYLWESTROWY STÓŁ

Zgodnie z wcześniejsza zapowiedzią, mamy przyjemność ogłosić konkurs na najpiękniejszy sylwestrowy stół. Przypomnę tylko, że dekoracje wszystkich trzech stołów zostały wykonane 29. grudnia podczas zajęć grupowych, pod kierunkiem Kasi Podhajskiej – Średniawa, w ramach projektu „Rozkochać głuchoniewidomego w samodzielności”. 

Regulamin konkursu „Sylwestrowe nakrycia stołów”


1. Konkurs polega na ocenie i wskazaniu najlepszego – wg głosującego – nakrycia stołu z okazji Sylwestra.
2. Do wyboru są 3 stoły, każdy w innej kolorystyce. Prezentujemy fotografie stołów wraz z opisem audiodeskrypcyjnym: 
- stół czerwony
- stół czarno – srebrno - biały
- stół niebieski
3. Obrazy i opisy są opublikowane na blogu PJW; www.pomorskie-tpg.blogspot.com
4. W konkursie mogą wziąć udział Podopieczni TPG z całej Polski.
5. Aby zagłosować, należy wybrać kolor najpiękniejszego stołu i tę informację przekazać poprzez jedną z poniższych możliwości:
a. telefon lub sms na numer tel. do Anny Jurkowskiej 881 630 932
b. mail: a.jurkowska@tpg.org.pl,
c. na listę mailingową „Głuchoniewidomi na Pomorzu”.
6. Sporządzenia listy uprawnionych do losowania nagrody dokona Rada Klubu Pomorskiej Jednostki 13 stycznia br.
7. Zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony w drodze losowania, które odbędzie się na Balu Karnawałowym 17 stycznia.
8. Zwycięzca konkursu – wraz z osobą towarzyszącą – zaproszony zostanie na uroczystą kolację, fundowaną przez instruktora zajęć z zakresu dekoracji stołów oraz koordynatora projektu „Rozkochać głuchoniewidomego w samodzielności”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

SYLWESTROWY STÓŁ CZERWONY


Stół ma kształt prostokąta o wymiarach ok. 60 cmx140cm. Jest nakryty papierowym obrusem w kolorze czerwonym z nadrukowanym wzorem składającym się ze srebrnych choinek, gwiazdek i serc (o wysokości ok.2 – 3 cm). Są one rozmieszczone w naprzemienny, nieregularny sposób, w różnych odległościach od siebie. Niektóre z nich mają wokół siebie srebrną, ledwie widoczną otoczkę.
Stół jest nakryty na dwie osoby. Naczynia stoją naprzeciwko siebie na krótszych bokach. Naczynia to: biały talerz obiadowy, na nim stoi biały talerz przystawkowy (o wielkości śniadaniowego). Po prawej stronie nakrycia leży nóż, a nad nim, na godzinie drugiej, stoi kieliszek do szampana. Po lewej stronie znajduje się widelec.
Nakrycia są ustawione na prostokątnej serwetce wykonanej z białego papieru, na którym jest regularny wzór – małe (ok.2 cm wysokości) postacie Mikołajów ułożone w szeregu, w odległości od siebie ok. 1 cm. Szeregi są równoległe do siebie i zajmują całą powierzchnię białego papieru. Postać Mikołaja jest złożona w trzech czwartych z czerwonej czapki i białej brody a reszta to krótki czerwony płaszczyk oraz czarne buty.
Powierzchnię stołu między prostokątnymi serwetkami, na których stoją nakrycia, zajmuje ugnieciony dekoracyjnie celofan. Pod nim znajdują się zapalone czerwone lampki choinkowe. Na celofanie, w linii prostej od godziny 12 jednego nakrycia do godziny 12 drugiego nakrycia, są ułożone, w równych odległościach cztery czerwone jabłka. W owoce są wbite patyczki do szaszłyków o wysokości ok.20 cm, na których są umocowane czerwone gliniane gwiazdki o wielkości ok. 3 cm. Jest ich sześć. Przy każdym jabłku są ułożone czerwone, błyszczące, płaskie bombki w kształcie serduszek o wielkości ok.3cm. Światło czerwonych lampek odbija się w celofanie i bombkach – serduszkach. Na bocznych powierzchniach stołu, miejscach gdzie nie ma celofanu stoją trzy okrągłe lampiony. Po jednej stronie znajdują się dwa, po drugiej – jeden. Lampiony maja ok. 28 cm wysokości i są wykonane z czerwonego papieru, w którym wycięto gęsto, małe (ok. 1 cm) serduszka i prostokąty. W .środku każdego lampionu stoi szklane naczynie z zapaloną świecą. Przez wycięte otwory jest widoczne światło świecy. Przy każdym lampionie leży plaster ususzonej pomarańczy o średnicy ok. 7 cm.
Na celofanie, między jabłkami, serduszkami, znajduje się fantazyjnie poskręcana w spirale, biała serpentyna. Końce niektórych kawałków zwisają poza stół.

SYLWESTROWY STÓŁ NIEBIESKI


Stół na kształt prostokąta o wymiarach ok. 60 cmx140cm. Jest nakryty papierowym obrusem, który ma jasnoniebieski kolor. Jest na nim gęsto nadrukowany (w odległościach od siebie ok. 7 cm), regularny wzór. Są to białe kwiatki o wysokości ok. 1,5 cm, które kształtem przypominają płatki śniegu. Stół jest nakryty na dwie osoby. Naczynia stoją naprzeciwko siebie na krótszych bokach. Naczynia to: biały talerz obiadowy, na nim stoi biały talerz przystawkowy (o wielkości śniadaniowego). Po prawej stronie talerza, jest położona papierowa serwetka w kształcie trójkąta w kolorze niebieskim, ciemniejszym niż obrus. Na serwetce leży nóż, a nad nią, na godzinie drugiej, stoi kieliszek do szampana. Na nożu jest zawiązany, kawałek białej fantazyjnie poskręcanej serpentyny. Nad kieliszkiem, na obrusie znajduje się biały plastikowy ptaszek. Z prawej strony kieliszka znajduje się świecznik wykonany z połówki pomarańczy, na której stoi okrągła, płaska, niska (ok. 1 cm wysokości) zapalona świeczka. Z lewej strony talerza leży widelec. Między nakryciami, na środku stołu, na ugniecionym, błyszczącym celofanie, stoi płaska, szklana misa – o średnicy ok. 30 cm w kolorze ciemnoniebieskim. Do jej brzegów, w trzech miejscach, w równych odstępach od siebie, są przypięte białe ptaki (o długości ok. 8 cm i wysokości ok.3 cm) ze złotymi ogonkami, które wyglądem przypominają gołębie. W misie znajdują się mandarynki, ułożone w dwóch warstwach. Na mandarynkach są trzy gałązki jemioły zabarwionej na biało. Są ułożone w taki sposób, że końcówki łodyg stykają się ze sobą na środku misy a części z listkami każdej jemioły, wychodzą poza misę w trzech kierunkach, opadają i rozkładają się na stole. Na środku misy siedzi biało – złoty ptak, taki jak na jej obrzeżach. Misa jest otoczona szeroką (ok. 4 cm) srebrną wstążką, zwijającą się w czterech miejscach w pętelki, jej końce zwisają swobodnie na jedna stronę stołu na długość ok.20 cm. Dekorację stołu uzupełniają dwie zapalone świece. Są białe, okrągłe, mają wysokość ok. 10 i średnicę ok. 4 cm. Są umieszczone w złotym świeczniku na niskiej (o.2 cm) nóżce. Każda z nich stoi po lewej stronie nakrycia.


SYLWESTROWY STÓŁ CZARNO – SREBRNO – BIAŁY

Stół ma kształt prostokąta o wymiarach ok. 60 x 140 cm. Jest nakryty papierowym białym obrusem i nakryty na dwie osoby. Naczynia stoją naprzeciwko siebie na krótszych bokach. Powierzchnię stołu między nakryciami wypełnia pięć srebrnych, papierowych kół o średnicy ok. 25 cm. Na nich, na całej powierzchni stołu, leży czarny tiul, w niektórych miejscach tworzący małe wypukłości a w niektórych zagłębienia. Naczynia stojące na czarnym tiulu to: biały talerz obiadowy, na nim stoi biały talerz przystawkowy (o wielkości śniadaniowego). Na mniejszym talerzu leży dekoracja wykonana z dwóch serwetek i gwiazdki. Pierwsza i największa serwetka jest srebrna, kwadratowa, o boku ok. 16 cm. Jej rogi wskazują godziny: dwunastą, szóstą, trzecią i dziewiątą. Druga serwetka leży na pierwszej. Przekręcona w stosunku do niej o 45 stopni. Jest mniejsza, także kwadratowa, o boku ok. 10 cm, biała z nadrukowanymi srebrnymi gwiazdami – jedną dużą na środku i mniejszymi – na obrzeżach. Na górze obu serwetek znajduje się czarna gwiazda o rozpiętości ramion ok. 8 cm. Po prawej stronie nakrycia leży nóż, a nad nim, na godzinie drugiej, stoi kieliszek do szampana. Po lewej stronie znajduje się widelec. Na środku stołu, między nakryciami, znajduje się celofan, ugnieciony dekoracyjnie w kulę o średnicy ok. 30 cm. W niej znajdują się zapalone białe lampki choinkowe. Wzdłuż długich boków stołu, po obu stronach świecącej kuli, stoi kieliszek do wina, którego czasza jest przeźroczysta, a nóżka i stopka czarna. Przeźroczysta czasza jest obwiązana wąską, czarną wstążką. W obu kieliszkach pali się mała, okrągła, o wysokości ok. 1cm świeczka. Pomiędzy nakryciem jednej osoby a świecącą kulą, przy dłuższych bokach stołu, znajdują się dwa świeczniki wykonane z połówek pomarańczy, na których stoją okrągłe, płaskie, niskie (ok. 1 cm wysokości) zapalone świeczki. Pomiędzy nakryciem drugiej osoby a świecącą kulą, przy lewym, dłuższym boku stołu, znajduje się świecznik wykonany z połówki pomarańczy, na którym stoi okrągła, płaska, niska (ok. 1 cm wysokości) zapalona świeczka. W owoce są wbite patyczki do szaszłyków o wysokości ok.20 cm, na których są umocowane srebrne, wykonane z błyszczącej folii, gwiazdki o wielkości ok. 3 cm. Jest ich sześć. Białe lampki w celofanowej kuli, delikatnie oświetlają stół. Na powierzchni stołu między nakryciami, świecącą kulą, kieliszkami – świecznikami i owocami – świecznikami, znajduje się fantazyjnie poskręcana w spirale, mieszająca się ze sobą - biała i czarna serpentyna. Czarna ma szerokość ok. 2 cm a biała jest wąska i ma ok. 0,5 cm.