sobota, 1 marca 2014

RELACJA Z KARNAWAŁOWEGO BALU PRZEBIERAŃCÓW

8 lutego, od samego rana, pomimo kaprysów zimy, do siedziby Pomorskiej Jednostki przybywali niezwykli i zaskakujący goście…W jaki sposób dowiedzieli się o Balu Karnawałowym i jak do nas trafili, to pewnie pozostanie ich tajemnicą. Sami przyznacie, że musieli przebyć długą drogę aby do nas dotrzeć. Byli wśród nich m.in. Indianin ze swoją żoną Indianką, Dama Dworu, Rowerzysta, Afrykański Król, Poeta ze swoją Muzą, dwie hinduskie Księżniczki, Pan Diabeł i Pani Diablica, Punkówa, Chinka, Wiosna, Czarodziejka, Piłkarz, Wróżka, Detektyw, Marynarz i Kowbojka. A w ostatniej chwili dotarła Niezwykła Przesyłka;). 

Goście, początkowo onieśmieleni, stopniowo, z zachętą i pomocą wolontariuszy i tłumaczy – przewodników, którzy jak zawsze licznie przybyli na Bal, zaczęli się doskonale bawić. Przy doskonałej muzyce niezawodnego zespołu muzycznego – Karol i Andrzej – zabawa jak zawsze okazała się za krótka. Były tańce – indywidualne i w parach, w kółeczkach małych i dużych, w wężykach…W trakcie nielicznych przerw, można było zregenerować siły kanapkami i słodkościami.

Czas Balu umilił nam także Clown, który podczas cyrkowego występu zaprezentował bogaty wachlarz swoich umiejętności. I na koniec – ważna informacja – na drodze pomiaru długości trwania oklasków, wyłoniono zwycięzcę w kategorii Najlepszy Kostium Balu 2014r. Walka była zacięta do ostatniej chwili pomiędzy Niezwykłą Przesyłką – Krystianem a Indianinem – Czesławem. Ostatecznie tytuł i nagrodę – wspaniały parasol trafił w ręce Czesława.
Spotykamy się oczywiście za rok;).

Tekst: Anna Jurkowska
Zdjęcia: Roman Piątek, Krystian Szulz, Anna Jurkowska

Zapraszamy do wspomnień i naszej galerii zdjęć:


czwartek, 27 lutego 2014

Bajkowy Świat Witolda Orzecha

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy pod tytułem

Bajkowy Świat Witolda Orzecha
Otwarcie nastąpi w środę 5 marca 2014 roku o godzinie 10.00 w dziale Multimedia MBP (pawilon) przy ulicy Grodzkiej 3 w Słupsku.

Tę wyjątkową wystawę pt. "Baśniowy Świat Witolda Orzecha" będzie można oglądać w bibliotece przy ul. Grodzkiej w Słupsku do 30 kwietnia br. w godzinach pracy placówki.


Witold Orzech ma 51 lata i niecodzienną pasję – zapałki. „Bawi się" nimi od 27 lat. Wykonuje szkatułki, koszyczki i inne cuda. Najchętniej jednak sięga do postaci z ulubionych bajek Christiana Andersena i Harrego Pottera tworząc z zapałek zaczarowany baśniowy świat. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że Witold jest niewidomy. Urodził się z jaskrą wrodzoną. Do 14 roku życia posiadał resztki wzroku tylko w jednym oku. Uzdolniony plastycznie dużo wtedy rysował. Z chwilą gdy całkowicie stracił wzrok „oczy" miał już tylko w palcach.

Jego prace prezentowane były na Krajowej Wystawie Przeglądu Twórczości Niewidomych w Kielcach. Znajdują się także w zasobach Muzeum Tyflologicznego Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Pan Witold jest też laureatem VII edycji słupskiego konkursu „Zobacz mój świat".

Informacje dot. autora:
http://www.mojemiasto.slupsk.pl/index.php?id=5146
http://pomorskie-tpg.blogspot.com/2012/03/zapaczane-cuda-czyli-artyku-na-temat.html http://www.pomorskie-tpg.blogspot.com/2010/01/galeria-prac-witolda-orzecha.html https://picasaweb.google.com/105768948362263075549/26112010PraceWitoldaOrzecha?authkey=Gv1sRgCLqQ6O2rsJKyBQ#

Zapraszamy w imieniu Autora oraz Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

Wstęp wolny

WYSTAWA DOTYKALNE/WIDZIALNE

WYSTAWA DOTYKALNE/WIDZIALNE

GALERIA WARZYWNIAK W GDAŃSKU OLIWIE

Pomorska Jednostka TPG została zaproszona do współpracy przy wystawie Urszuli Dulewicz DOTYKALNE/WIDZIALNE.

Wystawa jest prezentacją frotaży obrazów malarskich oraz tekstów Braillea. Jest to konfrontacja dwóch kodów językowych: obrazu bazującego na odbiorze zmysłem wzroku z alfabetem Braillea – bazującym na odbiorze poprzez dotyk.

Przetworzenie obrazów i tekstów Braillea za pomocą frotaży podważa ich czytelność i odbiór. W obu przekazach istotną rolę odgrywa odbiór prac przez zmysły zarówno wzroku i dotyku, zmuszający do pytania o percepcję i przekaz. Co w tym wypadku jest do oglądania a co jest do czytania? Czy przekazem obrazów/tekstów jest to, co jest dotykalne, czy to, co widzialne?

Kilka słów o autorce wystawy:
Urszula Dulewicz tworzy prace głównie w technice frotażu (prace przestrzenne i rysunki). Metoda polega na przykrywaniu wybranych przedmiotów o wyraźnej fakturze papierem i uzyskiwaniu rysunku przez tarcie papieru grafitem. Artystka uprawia również tkaninę artystyczną (batik i kolaż). Jest autorką wielu wystaw zbiorowych i czterech indywidualnych.

Gdzie można obejrzeć wystawę?
Galeria Warzywniak, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25
Wernisaż: 28 lutego 2014 godzina 18
Wystawa: 01-12 marca 2014 codziennie 10.00-18.00
Wstęp wolny Zapraszamy!