środa, 25 maja 2016

Zapraszamy na Warsztaty Aktywności Górskiej

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Aktywności Górskiej, które odbędą się w Karpaczu w dniach 4 - 16 lipca 2016 r. Warsztaty skierowane są do wszystkich miłośników gór, także amatorów, którzy jeszcze nie pokochali górskich wędrówek. Wszyscy będą mieli okazję solidnego przygotowania fizycznego, merytorycznego, jak i praktycznego do wyprawyna szlaki turystyczne. Będzie to czas nauki aktywnego spędzania czasu z elementami ćwiczeń poprawiających koordynację ruchową, wydolność krążeniowo-wydechową, a także ogólną aktywność fizyczną.

W programie warsztatów zaplanowane są m.in.:
-wycieczki górskie z przewodnikiem, 
-poznawanie roślinności górskiej,
-nauka elementów samoobrony i brazylijskiej sztuki walki - Capoeiry,
-zajęcia z kijkami nordic walking,
-zajęcia ruchowe, ogólnorozwojowe, pilates, fitness,
-elementy pierwszej pomocy,
-czytanie mapy, obsługa GPS,
i inne.
Zakwaterowani będziemy w Pensjonacie MAX w pokojach 
2 i 3 osobowych przy ul. Kowarskiej 5a, więcej informacji na stronie www.pensjonatmax.pl
Warsztat realizowany jest w ramach 3.okresu projektowego pn. „Zielone Światło dla Aktywnego Rozwoju Osób Głuchoniewidomych II” współfinansowanego ze środków PFRON. Ilość miejsc jest ograniczona – warsztaty przewidziane są dla 20.osób głuchoniewidomych.
Wpłata własna od uczestnika wynosi 300 zł. Nie dotyczy ona wolontariuszy, tłumaczy przewodników i tłumaczy języka migowego.
Informujemy, że nie zwracamy kosztów podróży.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o odsyłanie formularzy zgłoszeniowych do 5 czerwca 2016 roku w wersji:
- elektronicznej na maila: warsztaty@tpg.org.pl oraz do swojego Pełnomocnika Jednostki Wojewódzkiej wpisując w tytule: „warsztaty aktywności górskiej 2016”
lub
- papierowej na adres biura TPG (liczy się data wpływu): 
ul. Deotymy 41, 01-441 Warszawa z dopiskiem „warsztaty aktywności górskiej 2016”.
Zgłoszenie musi zawierać oświadczenie, iż w przypadku zakwalifikowania na warsztaty – uczestnik zobowiązuje się do stosowania Regulaminu uczestnictwa w warsztatach, który stanowi załącznik do niniejszego zaproszenia. 
Zgłoszenia nie zawierające tego oświadczenia – nie będą rozpatrywane.
Serdecznie zapraszamy!
Zgłoszenie oraz regulamin dostępne na stronie:

Kino z audiodeskrypcją 29.05.2016r

Po długiej przerwie zapraszam serdecznie na Kino z audiodeskrypcją i napisami. Spotykamy się 29.05.16r o godz 11:00 w siedzibie TPG, przy ul.Bażyńskiego. Chętnych na filmową niedzielę proszę o zgłoszenie na telefon 696 957 329 Iza
Zobaczymy film pod tytułem
"Komornik" w reż.Feliksa Falka, 2005 r.
Tytułowy bohater filmu - Lucjan Bohme, jest gwiazdą Wałbrzyskiej korporacji komorniczej. Czysty, nieprzekupny, bezwzględnie egzekwuje wszystkie, nawet najmniejsze długi. Uwagę mediów zwraca na siebie, kiedy usiłuje zająć sprzęt miejscowego i zadłużonego po uszy szpitala.
Pewnego dnia jego życie obraca się o 180 stopni. Pod wpływem dramatycznych przeżyć Bohme zaczyna rozumieć, że jego arogancja i pycha sprawiły, że stał się złym człowiekiem krzywdzącym ludzi. Postanawia to naprawić...
Do zobaczenia w dobrych humorach z popcornem ;-)!
Iza Meronk

Sztuka pod lupą!..zajęcia w TPG piątek 27 maja

Dzień dobry!!;-)
Zapraszam serdecznie wszystkich, którzy interesują sie kulturą, sztuką na wspólne wyjście na wystawe " Bez widoków" już w najbliższy piątek, 27 maja. Wybieramy się do Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul.Powroźniczej na gdańskiej Starówce.
Spotykamy się o godz 15 :00 przy Neptunie w Gdańsku!
Julita Wójcik, ceniona artystka zaprezentuje wybrane prace z lat 2003-2016. Artystka stworzyła bardzo zaangażowaną i szczerą wystawę, w której poruszone wątki oscylują zarówno wokół tematów polityczno - ekonomicznych, związanych z utraconymi nadziejami i współczesnym brakiem stabilności.
Pogoda nam dopisuje!;)) Zapraszam wszystkich. Chętnych prosze o informacje na tel: 696 957 329;-) 
Iza Meronk

poniedziałek, 23 maja 2016

Konwent Regionalny Kongresu osób z niepełnosprawnościami 23 maja 2016 r.

W dniu dzisiejszym na Politechnice Gdańskiej odbył się Pomorski Konwent Regionalny II Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami. Patronat nad wydarzeniem sprawował prof. Henryk Krawczyk, rektor PG.
Organizatorami konwentu byli: Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej, Fundacja ADAPA, Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Fundacja Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych INTEGRALIA, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – Pomorska Jednostka Wojewódzka, a także Międzywydziałowe Koło Naukowe PG „Projektowanie Uniwersalne”.
Na wydarzeniu odbyła się prezentacja projektów studentów architektury dotycząca aranżacji mieszkań uwzględniających potrzeby osób starszych i z niepełnosprawnościami wykonanych w ramach warsztatów partycypacyjnych „Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem nie obok siebie”.

Dlaczego warto było przyjść na Konwent ?
1. bo niepełnosprawność może dotyczyć nas samych i naszych bliskich;
2. bo osoby z niepełnosprawnościami nie są obecne w życiu publicznym;
3. bo wyjście z domu i dotarcie do kina, urzędu, sklepu jest często niemożliwe lub utrudnione;
4. bo tylko 9% budynków w Polsce jest dostępnych architektonicznie;
5. bo jakość przestrzeni publicznej jest naszą wspólną sprawą;
6. bo kobiety z niepełnosprawnościami są podwójnie dyskryminowane;
7. bo minimalne wynagrodzenie, to nie jest godna płaca, a z renty trudno wyżyć i strach ją zawiesić;
8. bo segregacja w edukacji nie może być podstawowym rozwiązaniem;
9. bo ojcowie porzucają dzieci z niepełnosprawnościami;
10. bo potrzebujemy solidarności we własnym środowisku;
11. bo jeśli nie będziemy mówić o swoich sprawach, to nikt inny tego nie zrobi;
12. bo Kongres może być początkiem zmiany społecznej.Szkółka Leśna Brachlewo 21.05.16 r.

W minioną sobotę(21.05.2016 r.) braliśmy udział w warsztatach leśno-szkółkarskich w Nadleśnictwie Kwidzyn/Szkółka Leśna Brachlewo.
Szkółka Leśna Brachlewo to dział gospodarki leśnej zajmujący się czynnościami związanymi z sadzeniem lasu, pielęgnowaniem go, a także przygotowaniem do powstania nowego, młodego lasu na miejsce wyciętego starodrzewu. Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu.
Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Pogoda była piękna, a las - uroczy, mienił się pełną barwą żywych wiosennych kolorów. Z wycieczki wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i ochoty na kolejny spacer...