sobota, 15 sierpnia 2015


W ramach zajęć „Sztuka Pod Lupą” 21.08.2015, czyli już w najbliższy piątek o godz 15:30 zapraszamy na wspólne wyjście na: VII Ogólnopolską Wystawę Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych 2015.
Wystawę zobaczyć można w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku. Wydarzenie to stanowi niecodzienną okazję do przyjrzenia się różnorodnym postawom, tendencjom i poszukiwaniom artystycznym młodych twórców z całej Polski. Rokrocznie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów z Polski i zagranicy na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych Gdańska.

Spotykamy się o godz. 15:30 przy Dworcu Głównym w Gdańsku.
Wszelkie informacje: Iza Meronk, 696 957 329.
ZAPRASZAM!!Zajęcia realizowane w ramach projektu „Rozkochać głuchoniewidomego w samodzielności” .

czwartek, 13 sierpnia 2015

Relacja z kina w TPG

W niedzielę odbyło się kolejne spotkanie w ramach Kina w TPG, tym razem obejrzeliśmy film „Chce się żyć”. Jest to „inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.”
Po filmie odbyła się dyskusja Rozmawialiśmy o tym co oznacza samodzielność, jak radzić sobie z zależnością od innych. Zastanawialiśmy się co oznacza szczęśliwe, sensowne życie i w jaki sposób to ocenić. Dla wielu osób opowiedziana historia była poruszająca, dotykała osobistych tematów i przeżyć.

Zapraszamy do kina w TPG. O tym dlaczego warto mówią osoby głuchoniewidome:

„Oglądanie filmów daje ciekawe przeżycia, może się czegoś dowiedzieć, poznać świat”
„Film to jest rozwój, poszerzanie horyzontów, poznawanie siebie”
„Można milo spędzić czas w niedzielę”
„Filmy w TPG są dostosowane do naszych potrzeb, są napisy i jest audiodeskrypcja”Tekst i zdjęcia: Justyna Dubanik, instruktorka zajęć filmowych

Zajęcia zostały zrealizowane w ramach projektu „Rozkochać głuchoniewidomego w samodzielności”.

wtorek, 11 sierpnia 2015

V Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych

Z przyjemnością informuję, że Pomorska Jednostka Wojewódzka TPG otrzymała dotację na realizację zadania publicznego pod nazwą „V Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych”, w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Pomorskiego z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2015 roku.

W dniach 18-20 września 2015r. rozegramy dwanaście konkurencji, które będą zróżnicowane, dostępne dla wszystkich uczestników w taki sposób aby każdy mógł poczuć się wartościowy, przekonać się o swoich dobrych i mocnych stronach. O Puchar Przechodni Pomorskiego Pełnomocnika TPG będzie walczyć sześć drużyn z Pomorza.

Podstawowe informacje o V Olimpiadzie Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych:
Kiedy:
18, 19 i 20 września 2015 roku

Gdzie:
18 września: Siedziby Pomorskiej Jednostki TPG oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej
19 i 20 września: Stadion i sala gimnastyczna Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wita Stwosza

Liczba drużyn: 
6 (skład każdej drużyny: 4 osoby głuchoniewidome, tłumacz – przewodnik, wolontariusz)

Kto:
Uczestnikami/Uczestniczkami projektu będą mieszkańcy/mieszkanki województwa pomorskiego.

Konkurencje:
m.in. turniej warcabów stu-polowych, turniej tenisa stołowego, karaoke, wyścig na rowerach dwuosobowych, bieg z przewodnikiem, narty wieloosobowe, bieg z fajerką, bezwzrokowe strzelanie do celu, skok w dal, przeciąganie liny, turniej piłki dźwiękowej.

Ważne informacje:
  • dla osób mieszkających poza Trójmiastem (członków drużyn olimpijskich), na czas V Olimpiady są zarezerwowane bezpłatne noclegi oraz wyżywienie.
  • zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników i tłumacza języka migowego w trakcie zajęć.
Zgłoszenia do projektu, czyli wypełnione formularze zgłoszeniowe przyjmuje Anna Jurkowska – do 29 sierpnia 2015 roku.

mailowo: a.jurkowska@tpg.org.pl
osobiście lub pocztą na adres: Pomorska Jednostka TPG
ul. Bażyńskiego 32, 80 – 309 Gdańsk, p.226

Skorzystajmy z okazji i pokażmy, że potrafimy się wspólnie bawić i spędzać czas. Pamiętajmy, że V Olimpiada to także okazja do prezentacji naszych dokonań, zainteresowań, pragnień, możliwości, a także towarzyszących na co dzień barier i problemów oraz promocja działań podejmowanych na rzecz środowiska osób głuchoniewidomych.
Serdecznie zapraszam do udziału w projekcie i zgłaszanie się do 6 drużyn olimpijskich. Decyzja o przyjęciu do projektu oraz składy drużyn – zostaną ogłoszone 2 września.

Anna Jurkowska
Pomorska Pełnomocniczka Wojewódzka
Towarzystwa pomocy Głuchoniewidomym

Projekt "V Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych" jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego


poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Warsztaty aktywności górskich

W dniach 12-24.07.2015 miałam przyjemność uczestniczyć wraz z Basią Lademann i Bogusią Jurczyńską w warsztatach aktywności górskich. Warsztaty odbywały się w Karpaczu – urokliwych terenach Sudetów Zachodnich. Zakwaterowani zostaliśmy w pensjonacie „Max”. 
Podczas naszego pobytu odbywały się liczne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę min. Nauka elementów samoobrony, pierwszej pomocy, fitnes, karate, capoeira, relaksacja, nordic-walking, gimnastyka a także rozpoznawanie roślinności górskiej i posługiwanie się GPS-em. Dzięki tym zajęciom fizycznym nabieraliśmy sprawności, które przydały nam się podczas wypraw na szlaki górskie pod okiem profesjonalnych przewodników. Szlakami docieraliśmy do schornisk min. Samotnia, Strzecha Akademicka, Nad Łomniczką, Dom Śląski. Oczywiście zdobyliśmy Śnieżkę – 1602 mnpm. Zwiedziliśmy najsłynniejszą Świątynię Wang, a także Muzeum Zabawek, muzeum Sportu i Turystyki i Muzeum Karkonowskich Tajemnic. Zwiedzaliśmy Dolinę Pałaców i Ogrodów. 
Był to przepiękny czas, pogoda i humory dopisywały. Musimy to kiedyś powtórzyć :). 


tekst i zdjęcia: Danuta Piaskowska

Notatka ze spotkania Rady Klubu Pomorskiego TPG

W dniu 05.08.2015 odbyło się zebranie Rady Klubu Pomorskiej Jednostki TPG w składzie:
Przewodnicząca – Henryka Machola
Członkini  – Danuta Piaskowska
Pełnomocniczka – Anna Jurkowska
Gościnnie na spotkaniu Rady Klubu była Emilia Bryła oraz Koordynator regionalny projektu "Rozkochać osoby głuchoniewidome w samodzielności" – Andrzej Ciechowski. Na wstępie głos zabrała Przewodnicząca wprowadzając nas w sprawy Pomorskiej Jednostki. Mówiliśmy o trwającym pierwszym na świecie wyścigu samochodowym osób głuchoniewidomych. Projekt realizowany jest w Łodzi. Uczestnikami są osoby głuchoniewidome z całego świata, w tym także z naszej Jednostki – Andrzej Grzenia.
Pomorska Jednostka włączając się w to duże przedsięwzięcie postanowiła zaprosić jednego z uczestników wyścigów w ramach nagrody na naszą Olimpiadę Sportową 18-20.09.2015.
Rada mówiła o włączeniu w ramach zajęć projektowych przygotowania do naszej Olimpiady. Andrzej Ciechowski zaprosił Radę Klubu na 14.08.2015 na spotkanie kadry, gdzie będziemy rozważać co zrobić z nieaktywnymi beneficjentami. Poruszony został trudny temat o konieczności ograniczenia kosztów na obsługę wszystkich projektów. W tej poważnej kwestii finansowej liczymy na pomysł wszystkich którym dobro Pomorskiej Jednostki leży na sercu. Zostały omówione zajęcia, oraz wyjazdy plenerowe w ramach trwających projektów. Na tym zakończyliśmy spotkanie.
 
Danuta Piaskowska – sekretarz spotkania