sobota, 15 października 2016

Zapraszamy na szkolenie wolontariuszy - alfabet brajla


  • Jesteś ciekaw kim jest osoba głuchoniewidoma?
  • Nie boisz się wyzwań?
  • Ciekawią Cię takie hasła jak Brajl, Język Migowy, alfabet Lorma, przewodnik osoby niewidomej ?
  • Interesuje Cię wolontariat?

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem w TPG.
Podziel się swoim czasem i energią! 

26 października 2016 roku 16:00 
"Alfabet Brajla"
Tematem warsztatów będą tajniki alfabetu brajla czyli alfabetu osób niewidomych.
Kto jest ciekawy czym jest sześciopunkt i jak wygląda maszyna czy notatnik brajlowski - zapraszamu!

Spotkamy się 26 października w środę na godzinę 16:00 w biurze TPG w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego 32. Na początku chwila organizacyjnych spraw wolontariackich, a o 16:30 rozpoczniemy szkolenie, które poprowadzi Katarzyna Heba doświadczona instruktorka brajla.

Proszę o potwierdzenie obecności na maila kskalska@tpg.org.pl lub telefon 669902077.

Kamila Skalska
Katarzyna Heba

wtorek, 11 października 2016

Z wizytą w filmowej szafie - relacja z portalu wybrzeze24.pl

„Z filmowej szafy – kostiumy filmowe: Has, Wajda, Polański, Żuławski” to tytuł wystawy, która do 9 października była prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. W ostatnim dniu wystawę odwiedzili podopieczni Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym oraz Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Wejherowie.
Na fotografii 21 osób z Pomorskiego TPG i Wejherowskiego PZG wraz z kuratorką wystawy i pracownikami Muzeum Miasta Gdyni. W tle manekiny w filmowych kostiumach.
Na fotografii 21 osób z Pomorskiego TPG i Wejherowskiego PZG wraz z kuratorką wystawy i pracownikami Muzeum Miasta Gdyni. W tle manekiny w filmowych kostiumach. 

więcej zdjęć i pełna relacja na stronie: http://wybrzeze24.pl/aktualnosci/z-wizyta-w-filmowej-szafie

Dziękujemy za wspólne spotkanie!

Relacja z Olimpiady 16-18 września 2016

Za nami VI Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych. O Puchar Przechodni Pomorskiego Pełnomocnika TPG walczyło sześć, sześcioosobowych drużyn. Wszyscy zawodnicy mieli na sobie czarne koszulki z logo TPG. Drużyny różniły kolorowe czapeczki, a więc były drużyny: Pomarańczowych, Czerwonych, Niebieskich, Żółtych, Zielonych, Czarnych.
W piątek odbył się turniej tenisa stołowego i warcabów 100-polowych. W trakcie uroczystej kolacji odbyły się nominacje na członków drużyn, gościem honorowym była Pani Ewa Kamińska z Urzędu Miasta Gdańska. Życzyła wszystkim zawodnikom dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji, potem było karaoke – piękne występy wszystkich drużyn. Bawili się wszyscy, śpiewając znane piosenki. Na koniec piątkowego wieczoru były tańce, grał nasz zespół, czyli Karol i Andrzej.
W sobotę na boisku Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się oficjalne otwarcie Olimpiady i uroczyste ślubowanie drużyn. A potem...rozpoczeła się walka o punkty. Rozegrano następujące konkurencje: bieg z przewodnikiem, skok w dal, wyścig na tandemach, wyścig na nartach wieloosobowych, pchnięcie kulą, bieg z fajerką, oraz strzelectwo bezwzrokowe.
W niedzielę odbył się turniej piłki dźwiękowej oraz przeciągnaie liny. Tablica wyników zapełniała się, dotrwaliśmy do końca. Nastąpiło ogłoszenie wyników, wręczenie Pucharu Pełnomocnika Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej.
Choć punktowo wygrała drużyna niebieskich, to jednak wszyscy byli zwyciężcami. Wszyscy otrzymali medale. Tego roku szczególne dyplomy zostały przyznane najmłodszym i najstarszym uczestnikom Olimpiady, aby podkreślić międzypokoleniowy aspekt naszego spotkania, wszak Olimpiada została dofinansowana ze środków aktywności senioralnej ASOS. Serdeczne podziękowania niech płyną do zawodników, którzy tak dzielnie walczyli, w pocie czoła i zdobywali kolejne punkty dla swoich drużyn.
Kamili Skalskiej za prowadzenie całej Olimpiady, za trzymanie dyscypliny i porządku w poszczególnych konkurencjach. Ani Jurkowskiej, Andrzejowi Ciechowskiemu, naszym wolontariuszom i przewodnikom za cała organizację, za pomoc, za dobre słowo, za stosy kanapek, napojów i słodyczy.
Dziękuję Henii Machola i Emilii Bryła za prowadzenie i promowanie warsztatów w ciemności i ciszy.
Na koniec dodam, że mieliśmy piękną pogodę, zamówioną przez Anię Jurkowską.

Do zobaczenia za rok!
Danuta Piaskowska


Spotkanie zrealizowane w ramach projektu "VI Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych" finansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS).