środa, 26 listopada 2014

Warsztaty z Głuchą młodzieżą w Wejherowie

Trzeciego listopada ekipa Pomorskiej Jednostki TPG (Natalia Encminger, Angelika Pawłowska i Kamila Skalska) odwiedziły Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie.

Poprowadziłyśmy warsztaty dotyczące technik poruszania się z osobą niewidomą oraz komunikacji z osobą głuchoniewidomą – alfabet Lorma i język migowy do dłoni.

Uczniowie szkoły z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach. Zadawali mnóstwo pytań i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie nauki Alfabetu Lorma. Część teoretyczna warsztatów polegała na wytłumaczeniu zasad poruszania się z osobą niewidomą. W tym czasie, Kamila wraz z wolontariuszkami demonstrowała prawidłowe techniki.

Młodzież ze szkoły w Wejherowie z wielkim entuzjazmem zaangażowała się w ćwiczenia praktyczne. Uczniowie założyli symulatory uszkodzenia wzroku, dobrali się w pary i z zapałem ćwiczyli poznane przed chwilą techniki. Wcześniej zdobyta wiedza została bardzo dobrze wykorzystana podczas chodzenia z osoba „niewidomą” po schodach, w czasie przechodzenia przez drzwi czy przekazywania swojego imienia za pomocą alfabetu Lorma lub daktylografii do dłoni.

W trakcie ćwiczeń wszelkie wątpliwości i trudności uczniów rozwiewała Kamila wraz z wolontariuszkami Natalią i Angeliką.
Czas warsztatów w szkole w Wejherowie minął szybko, w pełnej zaangażowania atmosferze.
Ćwiczenia z tak entuzjastycznie nastawioną młodzieżą były prawdziwą przyjemnością!

Tekst: Angelika Pawłowska Wolontariuszka TPG
Zdjęcia: Joanna Olejnik z OSW nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie