piątek, 29 kwietnia 2016

Jak (nie) mówić, a rozmawiać - komunikacja alternatywna i wspomagająca.

Dnia 27.04.16r odbyła się IV Studencka Konferencja- Dzień Pedagoga Specjalnego organizowana przez Koło Naukowe Studentów Pedagogiki Specjalnej PORTA Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku temat brzmiał: "Jak (nie) mówić, a rozmawiać - komunikacja alternatywna i wspomagająca"Najważniejszym punktem programu była konferencja, ale odbyły się również liczne warsztaty, koncert oraz pokazy filmowe.
Nasza Pomorska Jednostka TPG brała aktywny udział w obchodach Dnia Pedagoga Specjalnego na Uniwersytecie Gdańskim.

Na konferencji wystąpiła Kamila Skalska, która  przedstawiła alternatywne formy komunikacji w temacie: „Komunikacja poprzez dłonie, czyli rozmowa z osobą głuchoniewidomą”. Wystąpienie Kamili cieszyło się dużym zainteresowaniem i zakończone było gromkimi brawami ze strony zebranego w sali audytorium.
Na rotundzie 200 na Uniwerstecie Gdańskim-w kąciku empatii znajdował się również nasz punkt informacyjno-edukacyjny,którym kierowali nasi wspaniali wolontariusze: Natalia, Angelika i Grzegorz. Prowadzili oni warsztaty przybliżające następstwa jednoczesnej dysfunkcji wzroku i słuchu oraz pokazywali jak można rozmawiać alternatywnymi metodami komunikacji. Wolontariusze również opowiadali o działaniach naszej jednostki. Nasz "kącik" wzbudział bardzo duże zainteresowanie. Uczestnicy bardzo żywo reagowali, zadawali wiele pytań. wtorek, 26 kwietnia 2016

Audiodyskrypcja po studencku. Odsłona trzecia:Różne oblicza bliskości.

Katedra Translatoryki Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym UG zaprosiła Pomorską Jednostkę TPG na kolejną edycję projektu: „Usłyszeć obraz - audiodeskrypcja po studencku. Odsłona trzecia: Różne oblicza bliskości”. Podczas pokazu została zaprezentowana mieszanka intrygujących animacji i filmów fabularnych.
Tym razem organizatorzy zaprezentowali swoją pracę w nowoczesnych progach uczelni, gdzie rozpoczęła się ich przygoda z audiodeskrypcją. Motywem przewodnim kwietniowego pokazu była potrzeba bliskości w różnych jej odsłonach.                                    

"Trudne Pytania – Świat należy do ciapków”

W dniu wczorajszym (25.04.16r) Pomorska Jednostka TPG miała przyjemność obejrzeć musical Stowarzyszenia Ingenium "Trudne Pytania – Świat należy do ciapków”.
Był to spektakl o sile ludzkich marzeń. Niesamowita bajka – pełna kolorów i urzekających strojów i bohaterów. Historia o bajkowej krainie zwanej Ciapkolandią,która była licznie zamieszkana przez różnorakie stworki zwane Ciapkami rzucającymi zaklęcia. Miejsce to było pełne radości i uśmiechu a Ciapki nie znały pojęcia zazdrości czy nienawiści, ich życie płynęło spokojnie i wesoło.
Jednak w pewnym momencie magia Ciapkolandii przestała działać a żyjące w niej stworzonka stały się smutne. W obliczu katastrofy dwa młode ciapki, Kichatka (która ciągle kicha) i Przewrotek (który ciągle się wywracał) wyruszają do naszego świata, gdyż uratować ich świat może tylko ktoś o czystym sercu…
SPEKTAKL PRZETŁUMACZONY ZOSTAŁ NA POLSKI JĘZYK MIGOWY(Kamila Skalska)
I ZREALIZOWANY BYŁ Z WYKORZYSTANIEM AUDIODESKTRYPCJI (Anna Jurkowska)