poniedziałek, 4 lipca 2016

Wrażenia Danusi z wycieczki do Pragi

W dniach 20-23 czerwca 2016 odbyła się pierwsza w historii Pomorskiej Jednostki zagraniczna wycieczka do Pragi.
A więc, wyjechaliśmy autokarem w niedzielę o północy. Naszym pierwszym punktem był Poznań, zwiedzanie zaczęliśmy od spotkania z przewodnikiem przy poznańskiej makiecie. Przewodnik pokazał nam i opowiedział o Poznaniu – kolebce chrześcijaństwa w Polsce, zwiedziliśmy katedrę królów i pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich. Byliśmy na moście Jordana, później pojechaliśmy w okolice starego miasta i udaliśmy się na spacer po rynku. Na wieży ratusza dostrzegliśmy słynne poznańskie koziołki. Poznań to stolica pysznych rogali marcińskich, to miasto historii leżące nad Wartą.
Tego samego dnia czekał na nas Wrocław, choć deszczowy, ale przepiękny. Pani przewodnik opowiedziała nam o Wrocławiu, jednym z najstarszych miast Polski – to dawna stolica księstwa Wrocławskiego, a od roku 1999 Wrocław jest stolicą województwa dolnośląskiego. Byliśmy w katedrze, a także na rynku – uznanym za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Uważnie wsłuchiwaliśmy się w historie tego miasta. Podziwialiśmy ratusz i zabytkowe kamienice. Wrocław pełen jest krasnali, kryją się w uliczkach i zaułkach, umykają przed wzrokiem przechodniów.
We wtorek wyruszliśmy do Adrspach. Skalne miasto to malownicza część Gór Stołowych po stronie czeskiej. Skały przypominają różne postacie, rzeczy i przedmioty. Wszystkie powiązane są z Karkonoszem – duchem tych gór. Widoki zachwycają swym pięknem natury. Podobno kręcono tu „Opowieści z Narni”.
Następnego dnia wyruszliśmy do Pragi, stolicy Czech. Przewodnik zabrał nas na spacer przez Hradczany, zwiedziliśmy katedrę św. Wita, przeszliśmy mostem Karola i placem Wacława. Dużo dowiedzieliśmy się o Pradze i jej historii, chodziliśmy uliczkami skąd mogliśmy podziwiać całą panoramę Pragi. Pogoda dopisała, było gorąco, ale my w skupieniu podziwialiśmy to malownicze miasto, położone na dziewięciu wzgórzach.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i do przybliżenia nam historii odwiedzanych miejsc, serdecznie dziękujemy.
Karolowi Świtajskiemu za trzymanie pieczy nad cała grupą, za przewodnictwo, za pokazanie tylu pięknych miejsc, za podzielenie się swoją wiedzą, oraz za utrzymanie dyscypliny w grupie. No i za ten piękny głos, kiedy śpiewał dla nas gdy bawiliśmy się na wieczorku tanecznym.
Dziękujemy Ani Jurkowskiej i Andrzejowi Ciechowskiemu za ogromne poświęcenie i wkład pracy jaką włożyli, aby zorganizować naszą wycieczkę na podbój Europy.
Naszym przewodnikom, którzy pomagali nam w dotarciu do różnych zwiedzanych miejsc, a także że byli dostępni całodobowo.
Tomkowi – tłumaczowi języka migowego, który przybył z Warszawy i dzielnie wspierał całą grupę – dziękujemy.

Danuta Piaskowska

Trening prawno -obywatelski

Witam,
Serdecznie zapraszam beneficjentów, wolontariuszy i inne osoby chętne na trening prawno-obywatelski, który odbędzie się w najbliższą środę tj. 6 lipca w godzinach 14.30.17.30. Tym razem na prośbę części beneficjentów wrócimy do tematu prawidłowej konstrukcji pism do urzędów i innych jednostek.
Proszę o zgłaszanie chęci udziału w zajęciach, gdyż każdy beneficjent otrzyma kopię takiego pisma, także w brajlu, ale po zajęciach. Proszę o informację kto potrzebuje wzorcowe pismo w brajlu. Na zgłoszenia czekam pod adresem dokkh@univ.gda.pl lub telefonicznie 600955443.
K. Heba


Projekt „Rozkochać głuchoniewidomego w samodzielności”