czwartek, 8 grudnia 2016

Relacja z Andrzejek

W piątek 25 listopada w siedzibie Pomorskiej Jednostki TPG odbyła się zabawa andrzejkowa. Przygotwania rozpoczęły się już w czwartek pod czujnym okiem Heni Macholi, p. Krysi Klugiewicz i Ani Jurkowskiej. Sala była udekorowana, były wróżby i lanie wosku przez klucz, który trzeba było trzymać w lewej ręce. Także można było poznać swoją przyszłość na najbliższe miesiące. Muzycznie zabawę prowadził nasz zespół Karol i Andrzej. Choć nie było nas za dużo, to ruszyliśmy w tany. Było miło i kameralnie. Wszyscy doskonale się bawili. W przerwach między tańcami czekał na nas poczęstunek: kawa i herbata, ciastka, kanapki oraz przepyszny bigos. 
Przewodnikom i wolontariuszom dziękujemy za wspaniałą zabawę, za pomoc i wsparcie. Andrzejowi Ciechowskiemu – choć nieobecnemu na zabawie życzymy dużo zdrowia i wszystkiego dobrego z okazji imienin.

Danuta Piaskowska 
 
Kolaż trzech fotografii. Pierwsza: Trzy Panie przy laniu wosku wszystkie zwrócone do osoby stojącej obok reportera, od lewej uśmiechnięta Ania z bryłką pomarańczowego wosku w dłoniach, po środku Asia z podkładką pod dokumenty również uśmiechnięta, po lewej stronie Janina z talerzem w dłoniach patrzy uważnie na kogoś.
Druga: Fotografia zrobiona z góry nad głowami osób skupionych przy misce z wodą i woskiem. Ania z mikroportem przy ustach rozlewająca wosk właśnie podaje bryłkę Zdzisławowi podstawiającemu talerz, obok Ula, Czesław. W tle Józef oddala się od grupy. 
Trzecia: Nadal Ania leje wosk, tym razem w centrum srebrny klucz, który trzyma Agnieszka, Ania schyla się do wosku, zaraz będzie lać i wróżyć.

Więcej zdjęć po kliknięciu w link

Cudowne Musicale – od West Endu aż po Broadway!

12 grudnia o godzinie 18.00 na scenie Teatralnej NOT, odbędzie się wyjątkowa premiera musicalu Stowarzyszenia Teatralnego Ingenium.
Jak pamiętamy, to zespół pod kierunkiem Karola Świtajskiego, który w lutym zagrał dla Pomorskiej Jednostki TPG koncert charytatywny.
Tym razem przeniesiemy się w świat musicali.
Utwory, które zostaną zaprezentowane, znamy wszyscy i zapewniam, że wychodząc po spektaklu, długo je jeszcze będziemy nucić.
Premiera to wyjątkowe wydarzenie, tylko raz się takie zdarza, każdy kolejny spektakl jest już inny.
Towarzyszą jej wyjątkowe emocje artystów i niepowtarzalny klimat. Warto przeżyć taki wieczór, nie może nas tam zabraknąć.

Informacje organizacyjne:

Mamy rezerwację biletów - koszty ponosi TPG.
Zapewniamy wsparcie tłumaczy - przewodników.
Musical jest z audiodeskrypcją.

Zgłoszenia: Ania Jurkowska tel/SMS 881 630 932 lub a.jurkowska@tpg.org.pl - jak najszybciej, można zgłaszać się podczas Wigilii.
Zapraszam!

A teraz kilka informacji o musicalu:
Cudowne Musicale – od West Endu aż po Broadway!

Jak co dwa lata, Stowarzyszenie Teatralne „Ingenium” pragnie zaprezentować swoją najnowszą muzyczną premierę.
Tym razem, naszych utalentowanych młodych artystów można ujrzeć w ciekawych interpretacjach najsłynniejszych utworów musicalowych w historii. Są to zarówno hity polskie, jak i zagraniczne, ale wykonane oczywiście w naszym języku ojczystym.
Podczas koncertu można usłyszeć utwory z takich musicali jak „Phantom of the Opera”, „Cats”, „Notre Dame de Paris”, „Les Miserables”, „The Lion King” i innych.
Jak zawsze postaramy się zaskoczyć widzów.
Zapraszamy do wspaniałego świata musicalu, układów tanecznych i wykonań utworów, które na długo pozostaną w pamięci.

Reżyseria: Karol Świtajski i Anna Markowska
Wsparcie przygotowania wokalnego: Martyna Kotarska
Choreografia: Kalina Porazińska i Marta „Czajna” Jaremin
Efekty świetlne: Setlight
Nagłośnienie: Offstage
Premiera
Scena Teatralna NOT
12.12.2016
godz. 18:00

źródło:

środa, 7 grudnia 2016

Zaproszenie na spotkanie wigilijne

Jest taki zmierzch wśród grudniowych, szarych dni,
kiedy w noc gwiazdka lśni.
Wigilii czas każe nam u stołu stać, łamać opłatek, razem trwać
Serdecznie zapraszamy
na spotkanie wigilijne
Pomorskiej Jednostki TPG

10 grudnia 2016 roku o godzinie 11.00
Gdańsk, ul. Bażyńskiego 32, sala 104

Zespół Pomorskiej Jednostki TPG

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 8 grudnia.
tel/sms 881 630 932 lub a.jurkowska@tpg.org.pl

Zapewniamy wsparcie tłumaczy – przewodników oraz tłumaczki j. migowego

poniedziałek, 5 grudnia 2016

Premiera w Teatrze Szekspirowskim

„Niech wam wystarczy wierzyć, że tak jest, a nie dociekać, dlaczego jest”
- Dante
 Fotografia: Teatr, w cieniu z przodu zdjęcia tłum osób z uniesionymi rękami w geście migowych braw, głęboko na scenie czwórka oświetlonych reflektorami aktorów. Od lewej Ula, Danka, Sławek i Zdzisław.

Za nami premiera w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Pokazaliśmy "Boską Komedię, czyli Ludzki Dramat" – Dantego Alighieri. Wykonanie w ramach projektu Teatralny Pasjans.
Przygotowania do spektaklu trwały prawie 3 miesiące.
Jesteśmy grupą teatralną DDS, czyli: Urszula i Zdzisław Dudzińscy, Danuta Piaskowska, Sławomir Konarski.
Pracowaliśmy nad „Piekłem” Dantego pod czujnym okiem Pani reżyser Moniki Jarząbek.
Praca nad tekstem i rolami, które zostały nam przypisane, była ogromnym przeżyciem. Na próbach dużo rozmawialiśmy o życiu, o naszym ziemskim piekiełku i jak z niego wybrnąć.
Były rozmowy, improwizacje, bawiliśmy się opanowanym tekstem. I tak znaleźliśmy się w barze, który stał się punktem przewodnim naszego spektaklu.
Wszyscy jesteśmy zgodni ze słowami Zdzisława Dudzińskiego, że dopiero po wnikliwym przeanalizowaniu „Boskiej Komedii” zaczęliśmy rozumieć Dantego, jego przekaz, jak odnaleźć właściwą drogę w życiu, aby nie znaleźć się w piekle.

Zdzisław: Teatr i ruch na scenie to jest przełamanie barier dla osoby niepełnosprawnej, nie tylko słabowidzącej, ale i słabosłyszącej. To naprawdę dużo daje w życiu, daje dużo odwagi. Podczas pracy nad spektaklem poznaliśmy wspaniałych ludzi.

To był dla nas piękny czas i już czekamy na kolejne wezwania...
Dziękujemy Pani reżyserce Monice Jarząbek, Izie Meronk za wizualizację i efekty dźwiękowe, Jackowi Rezner za pomoc techniczną, Annie Jurkowskiej za audiodeskrypcję, Kamili Skalskiej za tłumaczenie na język migowy.

Danuta Piaskowska członkini grupy DDS
Fot. Dawid Linkowski. Gdański Teatr Szekspirowski

Kolaż fotografii ze spektaklu, pierwsze zdjęcie niebieskie tłoz napisem "hello there" i czworo aktorów przy stole Zdzisław stoi reszta siedzi, drugie z dwójką aktorów Zdzisławem w koszulce z napisem poeta i Sławkiem w brązowym płaszczu, Zdzisław mówi obejmując ręką Sławka, na ostatnim duża grupa osób młodych, starszych siedzących i stojących na scenie teatru podczas podsumowania teatralnego pasjansu.

Zaproszenie na bezpłatne szkolenie dla wolontariuszy w TPG

  • Jesteś ciekaw kim jest osoba głuchoniewidoma?
  • Nie boisz się wyzwań?
  • Ciekawią Cię takie hasła jak Brajl, Język Migowy, alfabet Lorma, przewodnik osoby niewidomej ?
  • Interesuje Cię wolontariat?

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem w TPG. Podziel się swoim czasem i energią! 

6 grudnia 2016 roku 16:00 
"Orientacja przestrzenna czyli jak być przewodnikiem osoby niewidomej"

Tematem warsztatów będą techniki poruszania się z osobą niewidomą i głuchoniewidomą.
Kto jest ciekawy jak zostać dobrym przewodnikiem? Będą  gogle, symulacje i chodzenie wraz z przewodnikiem przez różne przeszkody. Mało teorii, a wiele praktyki!


Spotkamy się 6 grudnia we wtorek o godzinie 16:00 w biurze TPG w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego 32. Na początku chwila organizacyjnych spraw wolontariackich, a o 16:30 rozpoczniemy szkolenie, które poprowadzi Anna Pstrągowska doświadczona specjalistka orientacji przestrzennej.

Zapisy na szkolenie: kskalska@tpg.org.pl .

Kamila Skalska
Anna Pstrągowska