wtorek, 10 czerwca 2014

ZAPROSZENIE NA WYCIECZKĘ DO FROMBORKA

Jeśli lubisz oglądać gwiazdy, patrzeć na niebo, poznawać historię, słuchać muzyki organowej, dowiedzieć się co to jest rzygadło…
Jeśli chcesz pospacerować ścieżkami, którymi chodził Mikołaj Kopernik…
Jeśli chcesz spędzić radosny dzień…


Jedź z nami 24 czerwca do Fromborka!


Proponujemy:
 • zwiedzanie Archikatedry oraz wysłuchanie koncertu,
 • seans w Planetarium – w którym specjalna aparatura wyświetla na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Na sztucznym niebie przedstawia też drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd;
 • wizytę w Muzeum Mikołaja Kopernika,
 • wejście na Wieżę Wodną.


Sprawy organizacyjne:
 • 8:00 zbiórka w siedzibie Pomorskiej Jednostki
 • 8:15 wyjazd autokarem do Fromborka
 • 10:00 – 14:00 zwiedzanie z przewodnikiem
 • ok. 14:15 obiad
 • powrót do Gdańska ok. godz. 17.


Odpłatność za 1 osobę – 20 zł
Zgłoszenia przyjmuje Anna Jurkowska do 19 czerwca do godz.15
tel. 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl
Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników i tłumaczki j. migowego

Zapraszamy!

ZAPROSZENIE NA WARSZTATY DYSCYPLIN PARAOLIMPIJSKICH

Z radością zapraszamy Was na pierwsze w historii WARSZTATY DYSCYPLIN PARAOLIMPIJSKICH organizowane przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym – dedykowane właśnie osobom z jednoczesną dysfunkcją narządów słuchu i wzroku.
Są one okazją, abyśmy zrozumieli jak ważny jest sport w naszym życiu i abyśmy odkryli jak dużą przyjemność może dać jego uprawianie.
Dziękujemy Wam za tak liczne odsyłanie ankiet dotyczących preferowanych sportów. Pomogły nam one ustalić program tych warsztatów.
W ich ramach będziemy przygotowywać do dyscyplin takich jak lekkoatletyka, pływanie, goalball, wioślarstwo, jeździectwo.
W programie nie zabraknie rozciągania i rozgrzewania mięśni
w postaci stretchingu i aerobiku. Będą naszą codzienną rozgrzewką i odprężeniem.

Dodatkowo zapoznamy Was z takimi dyscyplinami jak tai-chi, aikido, zapasy itp.
Zachęcamy do zgłaszania się do udziału w warsztatach. Jest on szansą na to, by zmierzyć się ze swoimi słabościami, odnaleźć sportowe pasje i dobrze się przy tym bawić. Zajęcia realizowane będą pod okiem doświadczonych trenerów, którzy sportem zajmują się zawodowo.
Warsztaty zorganizowane zostaną w Centralnym Ośrodku Sportu Ośrodku Przygotowań Olimpijskich (COS OPO) w Giżycku przy ul. Moniuszki 22 - w dniach 13-27 sierpnia 2014 roku.


Aby zgłosić się na warsztaty, należy wypełnić i wysłać:
Formularz zgłoszeniowy wraz z Kartą Zdrowia – do pobrania na blogu (lub w biurze) Pomorskiej Jednostki lub stronie www.tpg.org.pl
 • pocztą tradycyjną na adres; Deotymy 41, 01-441 Warszawa (liczy się data wpływu do biura TPG)
lub
 • pocztą mailową na adres: warsztaty@tpg.org.pl umieszczając w tytule „Zgłoszenie na warsztaty dyscyplin paraolimpijskich”


Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca.
O wynikach rekrutacji informować będziemy w 1.połowie lipca br. – także poprzez Pełnomocników Jednostek Wojewódzkich TPG.
Warto wspomnieć, że w warsztatach uczestniczyć będzie – zgodnie z projektem - 20 osób głuchoniewidomych.
Wszelkich odpowiedzi udzielamy zarówno drogą telefoniczną (22 635 69 70) lub mailową warsztaty@tpg.org.pl
Wpłata własna związana z udziałem w warsztatach to 100 zł. Nie dotyczy on tłumaczy przewodników i tłumaczy języka migowego.
Informujemy także, iż nie zwracamy kosztów podróży.
Warsztat realizowany jest w ramach projektu pn. „Zielone Światło dla Aktywnego Rozwoju Osób Głuchoniewidomych II” współfinansowanego ze środków PFRON.

Serdecznie zapraszamy!

Dokumenty do pobrania
Formularz zgłoszeniowy do pobrania: TU.
Karta zdrowia do pobrania: TU.

IX SOPOCKIE INTEGRACYJNE TARGI PRACY

2 czerwca 2014 r., w Hali 100-lecia Sopotu,odbyły się po raz dziewiąty Integracyjne Targi Czasu Pracy organizowane przez Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji oraz Urząd Miasta Sopotu. Sopockie Integracyjne Targi Pracy odbywają się nieprzerywalnie od 2005 r., na stałe wpisując się w kalendarz sopockich wydarzeń. Stanowią odpowiedź na potrzeby osób poszukujących pracy, w tym nieaktywnych zawodowo osób niepełnosprawnych. To także wydarzenie dedykowane organizacjom, firmom poszukującym pracowników oraz instytucjom udzielającym wsparcia osobom z dysfunkcjami. TPG reprezentowane było przez Panią Krysię i wolontariuszki - Agnieszkę i Agatę. Odwiedzający byli bardzo zainteresowani brajlem oraz metodami porozumiewania się z osobą głuchoniewidomą. Zapraszamy na krótką relację fotograficzną.


Tekst i zdjęcia: Agata Chruszcz


ZAPROSZENIE NA KONCERT W OPERZE LEŚNEJ

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w koncercie znakomitego pianisty Artura Papazjana, laureata Konkursu Chopinowskiego. To wspaniałe wydarzenie odbędzie się w urzekającej scenerii Opery Leśnej w dniu 18 czerwca o godz.18. Koncert został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Zgłoszenia przyjmuje Anna Jurkowska tel. 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl 
Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników i tłumaczki j. migowego

niedziela, 8 czerwca 2014

RELACJA Z MAJÓWKI W BABIMDOLE

18.05.2014r. wybraliśmy się po raz kolejny do wsi Babidół. Trochę zaniepokojeni, ponieważ poprzedniego dnia i w nocy padał deszcz. W niedzielny poranek było mokro i pochmurno. Na miejsce dotarliśmy z Gdańska busami. Osoby jadące pierwszym z nich, miały nieplanowany kurs do Kościerzyny, ponieważ kierowca pomylił trasę. Dwa kolejne, na szczęście, bezbłędnie trafiły na miejsce naszej majówki. Około 10-tej wszyscy byliśmy na miejscu. Wtedy spełniły się słowa Ani Jurkowskiej która powiedziała, że dla nas zawsze jest ładna pogoda i świeci słońce. Tak się stało, było słonecznie, ciepło i radośnie. Po przywitaniu przez p. Kasię, Anię Jurkowską, Andrzeja Ciechowskiego rozpoczęło się wspólne biesiadowanie. Była wyprawa po chrust, a potem ognisko w którym piekliśmy kiełbaski. Na stole znalazł się prawdziwy smalec ze skwarkami oraz chleb i pyszne surówki. W drugiej części odbyły się zawody: rzucanie bulami, slalom z piłeczką golfową oraz strzelanie z wiatrówki do celu. Rywalizacja drużyn była zacięta. Można też było pojeździć na koniach, pod czujnym okiem instruktorki. W przyjaznej atmosferze spędzaliśmy czas, rozmawialiśmy popijając kawę czy herbatę. Jesteśmy wdzięczni gospodarzom, za tak gorące przyjęcie. Około 16 wróciliśmy do Gdańska z nadzieją że jeszcze tam wrócimy. Po naszym biesiadowaniu spadł rzęsisty deszcz, który cierpliwie czekał...na zakończenie naszej imprezy.

Jak zawsze zapraszamy do galerii zdjęć.

tekst: Danuta Piaskowska

zdjęcia: zespół Pomorskiej JW. i Roman PiątekINFORMACJA DOTYCZĄCA MOŻLIWOŚCI ZAKUPU MÓWIĄCYCH WAG I CIŚNIENIOMIERZY


Informujemy, że w marketach LIDL w najbliższych dniach, znajdą się w sprzedaży urządzenia ułatwiające funkcjonowanie osób z dysfunkcja wzroku:
- od 05 czerwca - waga łazienkowa głośnomówiąca (cena 50 zł)
- od 09 czerwca - mówiący ciśnieniomierz automatyczny (cena 89 zł)

zespół Pomorskiej Jednostki TPG.