czwartek, 13 listopada 2014

ZAPROSZENIE DO KINA

Projekt "Słyszę, jestem widzem" prowadzony przez DKF "Marcello" organizuje kolejny pokaz filmu z audiodeskrypcją. (UWAGA, film niestety nie będzie zawierał napisów dla niesłyszących).

W niedzielę 16 listopada 2014 o godzinie 14:00
w Kinie Helikon (ul. Długa 57)
odbędzie się projekcja filmu "Miś"
w reżyserii Stanisława Barei.

Miś to polski film fabularny z 1980 r., uważany za kultową komedię.
Opowiada o absurdach ogólnego zakłamania czasów PRL.
Ryszard Ochódzki (zwany Misiem) jest prezesem klubu sportowego „Tęcza”. Podczas wyjazdu za granicę zostaje zatrzymany, ponieważ z jego paszportuwyrwano kilka kartek. Ochódzki podejrzewa o to byłą żonę, która chce opóźnić jego wyjazd i dotrzeć do Londynu przed nim. Byli małżonkowie założyli bowiem przed laty konto w jednym z londyńskich banków, a odejście Ireny zmusiło ich do podzielenia posiadanych dóbr. Pieniędzmi zdeponowanymi za granicą żadne z nich nie chce się jednak dzielić z drugą stroną.
Ochódzki przy pomocy zaprzyjaźnionego reżysera Hochwandera, zaczyna szukać swego sobowtóra, na którego paszporcie będzie mógł pojechać do Londynu.
(źródło: Wikipedia)

Uwaga:
Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników w dojeździe i odwiezieniu na Andrzejki oraz wsparcie w dotarciu na miejsce zarezerwowanego noclegu a także wsparcie tłumaczki języka migowego 
Do zobaczenia!
Zespół Pomorskiej Jednostki TPG

Otwórz oczy, usłysz nas - naprawdę jesteśmy!


Otwórz oczy, usłysz nas - naprawdę jesteśmy!

Pod tym tytułem podróżuje po województwie mazowieckim wystawa fotografii prezentująca różne przestrzenie aktywności osób głuchoniewidomych. Można na niej zobaczyć utrwalone w kadrze: wspomaganie rozwoju dzieci, naukę orientacji przestrzennej, warsztaty rzeźbiarskie, spotkania warszawskiego Klubu Głuchoniewidomych, obóz przetrwania organizowany przez Łódzką JW oraz zakład pracy chronionej Sinol, który zatrudnia m.in. osoby głuchoniewidome. 

Informacje dotarły do radiowej Trójki:

Fotografie wykonał Piotr Stanisławski, dziennikarz i fotograf, który od 18 lat zajmuje się tematyką osób niepełnosprawnych. Przez ostatnie 2 lata odwiedzał on różne wydarzenia organizowane przez TPG i gromadził bogaty materiał wizualny. Dzięki dofinansowaniu od Samorządu Województwa Mazowieckiego wybrane zdjęcia mogły zostać opracowane i opublikowane jako wystawa oraz album fotograficzny. 

Wystawa swoją premierę miała w Ostrołęce, 28 sierpnia. Do 24 września można ją oglądać w Radomiu w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. 

Zachęcamy także do odwiedzania strony: http://naprawdejestesmy.tpg.org.pl/ Można na niej obejrzeć cały album, a także poczytać reportaże wprowadzające. Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Źródło: www.tpg.org.pl

poniedziałek, 10 listopada 2014

Szkolenie tłumaczy – przewodników osób głuchoniewidomych


Serdecznie zapraszamy na niezwykłe, ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie: szkolenie tłumaczy – przewodników osób głuchoniewidomych organizowane przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.

Dlaczego to wydarzenie jest ciekawe?

  • dzięki symulatorom wprowadzamy grupę uczestników w świat totalnej „ciszy i ciemności” – pokazujemy im, jak funkcjonują osoby, które jednocześnie nie widzą i nie słyszą
  • uczymy pobudzających wyobraźnię, dotykowych metod komunikacji, w tym tajemniczego alfabetu Lorma
  • używamy nowoczesnych, barwnych form kształceniowych.

Dlaczego to wydarzenie jest ważne?

  • dzięki niemu pragniemy informować społeczeństwo o zmarginalizowanej, liczącej w Polsce ponad 6000 osób grupie ludzi – o osobach głuchoniewidomych

Czas szkolenia: 29. i 30. listopada 2014 roku w godz. 9:00 – 18:00
Miejsce: ul. Bażyńskiego 32, 80-309 Gdańsk, pok. 226
Koszt: 250 zł (przewidujemy zniżkę dla wolontariuszy TPG)
Kontakt: Kamila Skalska
• tel.: 669902077
• e-mail: kskalska@tpg.org.pl

TPG dla osób z niepełnosprawnością:

Inwestujemy w ludzi
Chcemy inwestować w ludzi pełnych zapału, pragniemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy w przyszłości zaangażują się w realizację misji naszego stowarzyszenia i będą wspierać osoby głuchoniewidome. Pierwszeństwo w uczestnictwie w szkoleniu mają wolontariusze już zaangażowani w działania na rzecz osób głuchoniewidomych, ale zapraszamy również osoby zainteresowane rozpoczęciem współpracy z Pomorską Jednostką TPG.

Stawiamy na wiedzę
Podczas szkolenia, wykwalifikowani instruktorzy zapoznają uczestników z podstawowymi zagadnieniami z zakresu niesprawności wzroku i słuchu. Oprócz teorii, przewidziane będą również zajęcia praktyczne. Dzięki specjalnym opaskom i słuchawkom uczestnicy zostaną pozbawieni dźwięków i barw. Każdy będzie mógł doświadczyć, w jaki sposób odbierają świat osoby głuchoniewidome oraz poznać ich sposoby komunikowania się. Z pewnością wielu zainteresuje dotykowy alfabet LORMA i język migowy odbierany za pomocą dłoni.
Uczestnicy szkolenia przez kolejne miesiące będą odbywać praktyki, czyli spotykać się z osobami głuchoniewidomymi z Towarzystwa pod okiem instruktora i koordynatora wolontariatu. Osoby, które wykażą się niezbędną wiedzą i doświadczeniem, mają szansę zdać egzamin i otrzymać certyfikat tłumacza – przewodnika osoby głuchoniewidomej.

Widzimy potrzeby
W naszym kraju żyje około sześć tysięcy osób głuchoniewidomych, z czego na terenie województwa pomorskiego – około dwieście. Podopieczni TPG to głównie ludzie słabosłyszący i słabowidzący, którym jednoczesne uszkodzenie narządu słuchu i wzroku utrudnia funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym. Szkoląc wolontariuszy tworzymy wyspecjalizowaną sieć usług tłumaczy-przewodników, dzięki którym osoby głuchoniewidome mogą samodzielnie załatwiać swoje sprawy w sklepie, urzędzie czy u lekarza, mogą brać udział w coraz bogatszym życiu kulturalnym naszego regionu.

Działamy sprawnie
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym istnieje od 1991 roku, natomiast od 2005 posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Główna siedziba Towarzystwa znajduje się w Warszawie, przy ul. Deotymy 41. Misją stowarzyszenia jest opieka nad dziećmi głuchoniewidomymi, współpraca z ich rodzicami, opiekunami a także pomoc młodzieży głuchoniewidomej, osobom dorosłym oraz starszym. Zadania te realizowane są poprzez rehabilitację społeczną i zawodową, organizowanie turnusów arteterapeutycznych i rehabilitacyjnych, świadczenie usług tłumaczy – przewodników oraz kształcenie kadry. W 2006 roku TPG zostało uhonorowane Międzynarodową Nagrodą Niepełnosprawności im. F. D. Roosevelta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym. Nagroda ta została wręczona 18 września 2006 r. na Sesji Ogólnej ONZ w Nowym Jorku w obecności Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana i Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W Gdańsku od 2008 roku działa Pomorska Jednostka Wojewódzka TPG, skupiająca ponad 160 osób z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu w różnym stopniu, zrzeszająca także ich rodziny i przyjaciół.

Osoby zainteresowane innymi niż szkolenie działaniami, proszone są o kontakt z Pomorską Pełnomocniczką TPG, Panią Anną Jurkowską: a.jurkowska@tpg.org.pl lub 881 630 932.

Zapraszamy również na:
www.tpg.org.pl
www.pomorskie-tpg.blogspot.com