wtorek, 13 marca 2018

Polecamy film "Poza Granicami"

Agnieszka Majnusz wraz z wieloma osobami ze Śląskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym stworzyła niesamowitą historię o osobach głuchoniewidomych, komunikacji i byciu wolontariuszem w TPG. Wielka inspiracja!
Mamy nadzieję, że w ten sposób będziecie mogli poznać bliżej świat osób głuchoniewidomych 🌉🖥️☕

Poczuj swoją moc na Kaszubach

W dniach 27-30 grudnia 2017 miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Poczuj swoją moc na Kaszubach”. W środę 27.12 wyruszyliśmy do Wieżycy, uczestnikami były osoby z całej polski. Toteż docieraliśmy do naszego Centrum Wypoczynkowego Wieżyca z różnych stron i różnymi środkami komunikacji.

Zebraliśmy się w pięknie udekorowanej Sali ze szklanym dachem. Gości przywitała Anna Jurkowska życząc udanej zabawy, rozpoczął się nasz Sylwester 2017, bal był naprawdę niezwykły, prowadzony przez super zespół muzyczny „Karol i Andrzej”. Rozpoczęły się tańce i zabawa, to były chwile, kiedy było można zapomnieć o wszystkim dookoła i po prostu bawić się, tańczyć do białego rana.

Na stołach pięknie udekorowanych pyszne kaszubskie jedzonko na ciepło, na zimno, do wyboru. Poznaliśmy też tej nocy swoje horoskopy na nowy rok 2018. O północy wystrzeliły szampany i składaliśmy sobie noworoczne życzenia, pamiątkowe zdjęcie, a później dalej w taniec…

Następnego dnia w czwartek 28.12 rozpoczęły się nasze warsztaty przetrwania. W tym dniu padał deszcz, który utrudniał nasze działania, ale my przekraczaliśmy granice, rozgrywaliśmy różne konkurencje np. wrzucanie owoców i warzyw do wiadra z wodą i typowaliśmy, czy będą pływać, czy utoną.

Hartowaliśmy się świeżym powietrzem, lasem, naturą, pokonywaliśmy swoje słabości. Kilkoro śmiałków z naszej grupy wspinało się po siatce linowej zawieszonej między drzewami. Kolejnym zadaniem było przejście przez liny nie dotykając jej. Można było dostrzec dużo akrobatycznych figur.

Fajną zabawą było odgadywanie haseł i układanie wyrazów z liter, które mieliśmy na sobie, był także głuchy telefon, każda z grup zmagała się z innym tekstem, który był przekazywany kolejnej osobie. Wiadomo co z takiego przekazywania dalej może wyniknąć…Było dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Wieczorem odbyła się super atrakcja – przejazd wozami drabiniastymi po okolicy, a potem pieczenie kiełbasek, chleba, zajadaliśmy się też chlebem ze smalcem. Było wesoło, radośnie, rozmawialiśmy, śmialiśmy się, śpiewaliśmy. Przegoniliśmy deszczowe chmury.

W piątek 29.12 pojechaliśmy do Gdańska, tam po zakwaterowaniu poszliśmy na obiad do „Pyrabaru”, później Karol Świtalski poprowadził i opowiedział o historii Gdańska, o zabytkach, przedstawił kilka legend i ciekawostek. Nie mogło nas zabraknąć w Oliwie, byliśmy w parku Oliwskim imienia Adama Mickiewicza, oglądaliśmy iluminacje świąteczne, zwiedziliśmy katedrę oraz Bożonarodzeniową szopkę z piasku.

W sobotę 30.12 podzieleni na dwie grupy byliśmy uczestnikami gry miejskiej. Pierwsza grupa poprzez telefon przekazywała zadania drugiej grupie. Musieliśmy odnaleźć pewne miejsca, wykonywać różne zadania, by później spotkać się w ustalonym miejscu. Tą zabawę zakończyliśmy w „Pikawie” – przytulnej kawiarence, przy pysznej kawie.

Przez wszystkie dni zmagań warsztatowych szukaliśmy Agenta, który w znany sobie sposób przeszkadzał nam w wykonywaniu zadań. Typowaliśmy kto to może być. Na koniec warsztatów dowiedzieliśmy się kto był Agentem. Poprawnie wytypowała Agenta tylko jedna osoba, okazało się, że było ich dwóch, czyli Emilia i Tadeusz Bryła! Dziękujemy Wam!

W sobotę zakończyliśmy warsztaty i zgodnie stwierdziliśmy, że trzeba będzie to jeszcze kiedyś powtórzyć.
Serdeczne podziękowania dla Ani Jurkowskiej, Karola Świtajskiego, Ani Markowskiej, Tomkowi, który tłumaczył na język migowy.
Wszystkim przewodnikom, wolontariuszom, zespołowi muzycznemu, za zorganizowanie interesujących warsztatów, za przekazaną wiedzę i umiejętności, za wkład pracy, za przyjemnie spędzony czas w dobrej, rodzinnej atmosferze.

Dla nas wszystkich i każdemu z osobna
Szczęśliwego Nowego Roku 2018!
Danuta Piaskowska