czwartek, 6 października 2011

OLIMPIADA OSÓB GŁUCHONIEWIDOMYCH

16 i 17 września w gościnnych salach i obiektach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku, Spółdzielni Niewidomych SINOL i Warsztatu Terapii Zajęciowej przy TPG odbyła się III Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych, zwana żartobliwie Tuzinobojem. Jak nazwa wskazuje, wybór konkurencji był duży, każdy z zawodników mógł dokonać wyboru, zaprezentować swoje talenty i najmocniejsze strony. Organizatorami już po raz trzeci byli: Pomorska Jednostka Wojewódzka TPG oraz kadra Makroregionu Północno – Zachodniego Projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.”.

Cieszymy się bardzo, że Olimpiada zyskuje coraz więcej zwolenników, a tym samym nabraliśmy pewności, że nasze założenie z 2009 roku, aby propagować sport wśród osób głuchoniewidomych, było jak najbardziej słuszne. Liczba startujących drużyn powiększyła się o kolejne dwa zespoły. Zaproszenie przyjęli uczestnicy WTZ przy TPG oraz pracownicy Spółdzielni Niewidomych „Sinol”.

Wszyscy zawodnicy stawili się na miejscu zmagań w piątek. Dwie drużyny już przedstawiliśmy, pozostałe 4 to doświadczeni uczestnicy: Poznań, Szczecin, Gdynia i Gdańsk.

Jeszcze mały poczęstunek dla strudzonych długą podróżą gości z Poznania, Szczecina oraz wszystkich chętnych i zainaugurowaliśmy zmagania olimpijskie. Zawody rozpoczęliśmy od turnieju tenisa stołowego specjalistów, który zdecydowanie wygrał Krystian z Gdańska oraz turnieju warcabów 100-polowych podopiecznych, w którym zwycięstwo – po pasjonującym finale – odnieśli ex aequo Jerzy z drużyny WTZ i Zygfryd z Sinola.

Po tych rozgrywkach, pełni emocji, głodni i ciekawi dalszych wrażeń, udaliśmy się do przygotowanej wcześniej sali WTZ na uroczystą kolację. Blask świec, proste ale przyprawione dobrymi uczuciami potrawy, ubrany w korale jesiennej jarzębiny stół, rozmowy gości, ciche strojenie instrumentów – jednym słowem – nastrój oczekiwania… I punktualnie o godzinie 19 rozległy się pierwsze takty piosenki „Wspomnienie” Czesława Niemena w wykonaniu zespołu „Karol i Andrzej”.

Tekst utworu wprowadził zebranych w klimat malowniczej, nastrojowej, polskiej jesieni. Zagadkowy początek wieczoru wyjaśnili gospodarze spotkania – Ania Jurkowska i Andrzej Ciechowski – zadając zagadkę – jaki związek ma jesienna piosenka ze zmaganiami olimpijskimi :) . Odpowiedź była prosta – zawsze o tej porze roku mamy naszą Olimpiadę. Jako zaszczyt określili przybycie honorowych gości – Koordynatora finansowego wspomnianego projektu – Marka Łyskawę z córka Gabrysią, z-cę Prezesa Spółdzielni Niewidomych „Sinol” Marka Lepiarza, prezeskę zaprzyjaźnionego Koła Powiatowego PZN w Starogardzie Gdańskim – Bogusię Jurczyńską, przedstawiciela Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 – Pawła Drobnika, reprezentantkę firmy „Audiofon” – Magdę Kosiorowską. W dowód wdzięczności za owocną współpracę, wsparcie, niezawodność, pomoc w trudnych chwilach, goście otrzymali honorowy medal III Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych oraz zostali zaproszeni do jury w konkursie karaoke.

Kolejnym punktem wieczoru były uroczyste nominacje olimpijskie do drużyn – poprzez wręczenie zawodnikom czapek z logo Pomorskiej Jednostki TPG. Każda z drużyn otrzymała czapki w innym kolorze.

No i nareszcie rozpoczęła się długo oczekiwana, budząca wielkie emocje a także dostarczająca wszystkim świetnej zabawy, nieco nietypowa jak na olimpiadę konkurencja – karaoke. Reprezentanci drużyny z Poznania w składzie Jacek, Krzysztof i Michał brawurowo wykonali piosenkę „Kolorowe jarmarki” pokonując minimalnie faworytów z Gdańska z ich prawie firmową „Aichą”.

Przez cały wieczór towarzyszył nam zespół muzyczny „Karol i Andrzej” – tańce, pląsy, długie korowody ledwie mieszczące się w sali, wspólne śpiewy, nowe znajomości, dobre humory, uśmiechy zebranych – tak zapamiętaliśmy ten czas...

Sobota rozpoczęła się od gorączki pakowania czterech samochodów i przewożenia setek rzeczy z siedziby Pomorskiej Jednostki na miejsce zawodów olimpijskich, czyli na boisko oraz sale gościnnego Zespołu Szkół Nr 8 przy ul. Meissnera. Gdy z wielkiego chaosu zaczęły wyłaniać się poszczególne elementy areny zmagań a także stoiska imprez towarzyszących – w szatniach odbywało się oznaczanie, oklejanie, przygotowywanie drużyn. Wreszcie, kilka minut po 10 rozległy się rześkie dźwięki marsza, w takt których na boisko wkroczyli bohaterowie dnia – zawodnicy i zawodniczki 6-ciu drużyn. Andrzej przedstawił zespoły i ich kapitanów: Kasię, Krystiana, Wiesię, Anitę, Sławka i Danusię a oni z kolei dokonali prezentacji swoich olimpijczyków. Oficjalną chwilą, zapowiadającą dreszczyk sportowych emocji, było przekazanie Pucharu Przechodniego – głównego trofeum zawodów. Dokonała tego – na ręce Anny Jurkowskiej – Kasia Matejczyk, kapitanka zwycięskiej przed rokiem drużyny Gdynia.

Gospodarze zawodów – Ania i Andrzej przywitali wszystkich obecnych oraz przedstawili gości honorowych: Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych – Marię Podgórniak, Dyrektorkę Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku reprezentantkę Urzędu Marszałkowskiego – Małgorzatę Pęczkowską, Dyrektorkę Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Wejherowie – Ewelinę Lulińską Kuklik, przedstawiciela Centrali TPG w Warszawie – Marka Łyskawę.

Nastąpił uroczysty moment składania przysięgi:
za Anią słowa przysięgi powtarzali: Basia oraz Mariusz z pomocą Joanny – tłumaczki języka migowego: 

W imieniu zawodników i zawodniczek III Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych ślubuję, że będziemy walczyć na miarę swoich możliwości i dążyć do zwycięstwa, przestrzegając zasad uczciwej rywalizacji a wszystkie swoje chęci, siły i umiejętności włożyć w osiągnięcie najlepszego wyniku, popularyzację sportu wśród osób głuchoniewidomych a przede wszystkim – we wspólną, dobrą zabawę.

natomiast Andrzej ślubował:

W imieniu sędziów i organizatorów ślubuję, że będziemy starać się o radosną atmosferę na stadionie oraz dobre samopoczucie wszystkich zawodników, zapewniając jednocześnie bezstronność i przestrzeganie Regulaminu III Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych.

Zawody, tradycyjną formułą „III Olimpiadę Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych ogłaszam za otwartą”, oficjalnie otworzyła Pani Maria Podgórniak.

Pierwszą konkurencję, bieg na 60 metrów z przewodnikiem, wygrali Karol i Mariusz z Gdyni. Karol odniósł też zwycięstwa w skoku w dal oraz w pchnięciu kulą.

Kolejną konkurencją był bieg spętanych. Jest to dyscyplina wymagająca ogromnej koordynacji zawodników – biegną oni bowiem w trójkę ze związanymi ze sobą nogami! Tę konkurencję wygrali Wanda, Ela i Jacek z Gdańska.

Gdy na boisku toczyły się konkurencje lekkoatletyczne, w sali gimnastycznej odbywały się kwalifikacje do turnieju piłki dźwiękowej dla osób niewidzących. W czasie gry na widowni musi panować zupełna cisza, ponieważ gracze rozpoznają położenie piłki tylko na podstawie dźwięków, jakie wydają umieszczone w niej dzwoneczki. Zawodnicy mają oczy zasłonięte specjalnymi gogle. W tej konkurencji prym wiodły teamy Poznania i Gdańska, które w dalszej fazie grały o 1 miejsce.

Kolejno biegaliśmy z fajerką i bawiliśmy się w kręciołę. Bieg z fajerką to tradycyjna polska zabawa, która polega na przebiegnięciu ustalonego dystansu i popychaniu kijkiem obręczy, w taki sposób by się ona nie przewróciła. Tu wygrali Wanda i Krystian z Gdańska. W kręciole natomiast, należy wykonać 10 okrążeń wokół słupka, przebiec jak najszybciej określony dystans, strzelić gola do bramki oraz powrócić na metę. „Zakręconą” konkurencję zwyciężyła drużyna z Poznania reprezentowana przez Anitę, Jacka i Krzysztofa.

Po rozegraniu emocjonującego meczu finałowego piłki dźwiękowej wygranego ponownie przez Poznań, przystąpiliśmy do najbardziej wyczerpującej konkurencji – przeciągania liny. Walka była bardzo zacięta a w finałowym pojedynku gdańszczanie okazali się minimalnie silniejsi od szczecinian.

I to już niestety był koniec zmagań w naszych 12 konkurencjach! Byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, zabawa była wspaniała, konkurencje ciekawe, atmosfera prawdziwie olimpijska i ogromnie przyjacielska.

Jak zwykle – dużym powodzeniem cieszyła się kolejna, zorganizowana przez Pomorską Jednostkę „biała sobota”, tym razem dla mieszkańców pobliskich osiedli Przymorze i Zaspa. Można było bezpłatnie zbadać słuch, poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz dobrać pomoce optyczne dla osób słabowidzących.

Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, którą prowadziła Kasia – nagrody ofiarowali różni sponsorzy i były one przeróżne :) . Dochód z niej zostanie przeznaczony na wycieczkę dla podopiecznych naszej jednostki do miejsc, gdzie można skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego oraz „obejrzeć dotykiem” eksponaty w wybranym muzeum.

Po krótkim odpoczynku nastąpiło wręczenie dyplomów zwycięzcom poszczególnych konkurencji, którzy z radością stawali na prawdziwym podium. Natomiast piękne, złote medale olimpijskie wręczono wszystkim zawodnikom i zawodniczkom; nie zwycięstwo było bowiem najważniejsze, ale udział, który sam w sobie był już dla wielu ogromną wygraną, radością i niezapomnianym doświadczeniem.


No i wreszcie trofeum główne – Puchar Przechodni Pełnomocniczki Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG dla najlepszej drużyny wręczyła jego fundatorka Anna Jurkowska. Zwycięską drużyną okazał się Poznań, kolejne miejsca zajęły drużyny z Gdańska, Gdyni, Szczecina, SN Sinol i WTZ.

Do zobaczenia za rok :).Tekst: Anna Jurkowska i Andrzej Ciechowski
Relacja pochodzi ze strony www.mojapraca.org.pl