poniedziałek, 8 kwietnia 2013

„Słońca promyk, spotkań czar…”


Zakończył się projekt „Pokolenia na wspólnej drodze do samodzielności” prowadzony metodą Marii Montessori, gdzie jako nadrzędne uważa się hasło: „Pomóż zrobić mi to samemu”. W pedagogice Marii Montessori to podstawowy cel kształcenia i wychowania człowieka. Zajęcia prowadziła pani Katarzyna Szady. Każde spotkanie było niespodzianką, podzieloną na dwa etapy: twórczy i muzyczny.

Na pierwszym - poznawaliśmy i przyrządzaliśmy różne rodzaje kawy, herbaty i lemoniad - z najróżniejszymi dodatkami i przyprawami. W drugiej części była muzyka chińska z pałeczkami. Tańczyły nasze ręce w takt muzyki.

Na drugim spotkaniu - malowaliśmy porcelanę z Lubiany specjalna farbą. Każdy, tak jak umiał – jedną filiżankę i spodek dla siebie, drugi komplet dla bliskiej osoby. A w drugiej części, wykonywaliśmy własnoręcznie kartki świąteczne dla naszych rodzin a także osób, które zostały zaproszone na naszą wigilię w TPG. Przy tych pracach towarzyszyła nam piękna muzyka. W prezencie na święta otrzymaliśmy malowaną porcelanę i kartki świąteczne.

Kolejne spotkanie, odbyło się w Nowym Roku 2013. To była karnawałowa wyżerka. Robiliśmy kanapki z różnego rodzaju chleba. Ilość produktów tych znanych i nieznanych, była nie do policzenia. Kanapki były barwne i przepyszne. Ponieważ był to tłusty czwartek, tradycji stało się zadość i na stole znalazły się pączki.

Na czwartym spotkaniu pani Kasia przygotowała dla nas charakterystykę najróżniejszych owoców, tych znanych i mniej znanych. Poznaliśmy ich walory smakowe, odżywcze, pielęgnacyjne, kosmetyczne i praktyczne. Następnie z owoców zrobiliśmy kolorowe jeże. Było zdrowo i smacznie. W drugiej części spotkania, malowaliśmy rękami w takt muzyki. Prace były kolorowe i różne. Bo każdy z nas jest inny, niepowtarzalny. 

Na ostatnim spotkaniu robiliśmy chleb. Pani Kasia cierpliwie mówiła o wszystkich składnikach oraz dodatkach – ziarnach, płatkach, pestkach. To był prawdziwie domowy chleb. W części muzycznej spełnialiśmy swoje marzenia, które były pod postacią łódek i płynęły po niebieskiej wodzie…Na koniec spotkania, w takt muzyki przywoływaliśmy wiosnę, która w tym roku jest bardzo późna. I trochę żal, bo skończyły się nasze spotkania… 

W prezencie otrzymaliśmy ślimaka – broszkę z kolorowego filcu, który symbolizuje, że mimo swojej niepełnosprawności zdążamy do celu powoli ale wytrwale.

Równolegle w projekcie odbywały się warsztaty z autoprezentacji oraz gimnastyka relaksacyjna. Warsztaty prowadziła pani Asia Szubert, która przekazała nam ogromną wiedzę o kosmetykach, urodzie, cerze, makijażu i zdrowym odżywianiu... 

Było upiększanie, malowanie, farbowanie włosów. W drugiej części była gimnastyka relaksacyjna. Po tych wszystkich zabiegach byliśmy jak nowo – narodzeni. To był piękny czas projektu „Pokolenia na wspólnej drodze do samodzielności”, zakończony nagraniem naszej piosenki „Wspólną drogą” oraz nakręceniem teledysku.

Bardzo dziękuję za możliwość uczestnictwa w tym projekcie: Ani Jurkowskiej, Katarzynie Szady, Joasi Szubert... Dużą i pozytywną rolę wniosły do projektu nasze tłumaczki-przewodniczki, które wspierały nas zarówno w dotarciu na spotkania jak i podczas zajęć. Dziękuję wolontariuszom i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego bardzo ciekawego wydarzenia. 

To był cenny czas, który nas rozwinął. Dodał skrzydeł. Dał nadzieję i siłę na dalszą drogę. 

Danuta Piaskowska