sobota, 12 listopada 2016

Świat w zasięgu ręki

Serdecznie zapraszamy na kolejne zajęcia z cyklu "Świat w zasięgu ręki" połączony z nauką języka angielskiego dla początkujących, które odbędą się 17 listopada - czwartek w godz. 14:30-16:30 w Pomorskiej Jednostce TPG.
Poproszę o wcześniejsze potwierdzenie przybycia:
mail: justynakopka1986@gmail.com 
tel.: 609-633-723
Z pozdrowieniami
Justyna Rogowska
  
Na zdjęciu po lewej łopocze brytyjska flaga, po prawej odlatuje samolot.

czwartek, 10 listopada 2016

Obchody 25-lecia TPG i projekcja filmu "Historia Marii"

Dziś świętowaliśmy 25 lecie Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Spotkaliśmy się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Na obchodach jubileuszu gościliśmy przedstawicieli Fundacji Szansa dla Niewidomych, uczniów z XV Liceum, XXV Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 49 w Gdyni, uczestników Centrum Integracji Społecznej w Sopocie, uczestników szkolenia "Usłyszeć Obraz" realizowanego przez CSW Łaźnia 2 oraz osoby głuchoniewidome wraz ze specjalistami z TPG i przyjaciółmi.
Od 10:30 trwały warsztaty "w ciemności i ciszy". Przy kilku stoiskach można było założyć gogle symulujące następstwa uszkodzenia wzroku i słuchu, zagrać w chińczyka z opaską na oczach, zobaczyć i dotknąć alfabetu brajla, maszyny brajlowskiej i wiele innych rekwizytów.
Po warsztatach przeszliśmy do sali kinowej gdzie przygotowywaliśmy się do prezentacji filmu "Historia Marii". Wstęp do filmu dla osób niewidomych przekazała pomorska Pełnomocniczka TPG, a dla osób Głuchych w języku migowym uczennica XV Liceum w Gdyni. Jedna z założycielek TPG Krystyna Klugiewicz opowiedziała nam o swojej pracy z głuchoniewidomymi dziećmi od przyjścia dziecka do przedszkola aż do ukończenia klasy zawodowej i samodzielnej pracy.
Obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy krótkiej prezentacji dotyczącej historii Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym i obejrzeliśmy wzruszający film "Historia Marii" z audiodeskrypcją i napisami. Dziękujemy za wsparcie techniczne firmie ARTRON.
Dziękujemy za wspólne spotkanie! Życzymy osobom głuchoniewidomym kolejnych 25 lat wielu radości z TPG!

Dla osób dociekliwych udostępniamy materiały o historii TPG:


środa, 9 listopada 2016

Szkolenie dla wolontariuszy "Nowoczesne technologie asystujące w życiu osób głuchoniewidomych"


  • Jesteś ciekaw kim jest osoba głuchoniewidoma?
  • Nie boisz się wyzwań?
  • Ciekawią Cię takie hasła jak Brajl, Język Migowy, alfabet Lorma, przewodnik osoby niewidomej ?
  • Interesuje Cię wolontariat?

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem w TPG. Podziel się swoim czasem i energią! 
24 listopada 2016 roku 16:00 
"Nowoczesne technologie asystujące w życiu osób głuchoniewidomych"

Tematem warsztatów będą nowoczesne techniki jakimi posługują się osoby z uszkodzeniem wzroku i słuchu.
Kto jest ciekawy jak działa komputer dla osoby niewidomej, udźwiękowiony iPhone i wiele innych nieoczywistych urządzeń?
Spotkamy się 24 listopada w czwartek o godzinie 16:00 w biurze TPG w Gdańsku Oliwie, ul. Bażyńskiego 32. Na początku chwila organizacyjnych spraw wolontariackich, a o 16:30 rozpoczniemy szkolenie, które poprowadzi Justyna Rogowska doświadczone specjalistka ds. sprzętów rehabilitacyjnych.

Zapisy na szkolenie: kskalska@tpg.org.pl .

Kamila Skalska
Justyna Rogowska

PS. Kilka zdjęć z ostatniego szkolenia wolontariuszy z brajla:

niedziela, 6 listopada 2016

Zaproszenie na projekcje filmu z okazji 25-lecia TPG

Projekcja filmu odbędzie się 10 listopada o godzinie 10.30 w Gdyńskim Kinie Studyjnym, Plac Grunwaldzki 2. Zgłoszenia tel 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl


Poznaj prawdziwą historię Marii
Wyjątkowo emocjonalny, przejmujący swoją autentycznością i niezwykle poruszający - „Historia Marii” (reż. Jean-Pierre Améris ) to film, na podstawie historii, która wydarzyła się naprawdę. Już od 21 października będzie go można zobaczyć w kinach studyjnych w całej Polsce! Film dostępny również w wersji a audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Historia Marie – historia prawdziwa
Niewidoma i niesłysząca od urodzenia 14-letnia Marie Heurtin nie potrafi komunikować się ze światem. Zrozpaczony ojciec umieszcza dziewczynę w Larnay Institute – edukacyjnej placówce, gdzie zakonnice opiekują się niesłyszącymi dziewczynkami. Tak rozpoczyna się niezwykła przyjaźń i wyjątkowa relacja Marie z Siostrą Małgorzatą, która dostrzegła w niej potencjał możliwości. Dzięki swojemu poświęceniu, wierze i bezgranicznej miłości, Marie zmienia się nie do poznania. Siostra Małgorzata poprzez dotyk uczy ją alfabetu Braile’a, a potem pisania, czytania, grania w domino, a nawet szycia i szydełkowania. Marie z zamkniętej, wystraszonej i wycofanej dziewczyny, staje się niezależną, samowystarczalną kobietą, która mimo niepełnosprawności jest w pełni przystosowana do życia w społeczeństwie. Jej dusza nabiera blasku i radości.