piątek, 22 kwietnia 2016

IV Studencka Konferencja Dzień Pedagoga Specjalnego 27.04.2016r

To już IV Studencka Konferencja Dzień Pedagoga Specjalnego. W tym roku temat brzmi: "Jak (nie) mówić, a rozmawiać - komunikacja alternatywna i wspomagająca”. Na konferencji dowiecie się wiele na temat rozwoju mowy oraz alternatywnych i wspomagających form komunikacji. Ponadto czeka na Was szereg atrakcji dodatkowych:warsztaty, koncert, projekcję filmu, wystawę fotograficzną, stanowiska z pomocami do komunikacji, kiermasze prac zaproszonych gości oraz stoisko z książkami do kupienia. Wstęp jest wolny. Zapraszamy!
Program IV Studenckiej Konferencji – Dzień Pedagoga Specjalnego „Jak (nie) mówić, a rozmawiać- komunikacja alternatywna i wspomagająca” Wydział Nauk Społecznych UG, 27.04.2016r.
UROCZYSTE OTWARCIE KONFERENCJI 9:00 - 9:20 
WYSTĄPIENIA GOŚCI 9:20 - 10:20 :
„Rozwój języka, rozwój mowy, rozwój komunikacji” - dr Ewa Binkuńska (Uniwersytet Gdański)
 „Mój język to ja”- dylematy komunikacyjne osób g/Głuchych - dr hab. Katarzyna Plutecka, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
 „Komunikacja poprzez dłonie, czyli rozmowa z osobą głuchoniewidomą” - mgr Kamila Skalska (Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku)
KONCERT 11:30 - Koncert zespołu Remont Pomp, Rotunda poziom 100
WARSZTATY 12:00 - 13:30
Do wyboru:
Warsztaty teatralne „W poszukiwaniu teatru…”Teatr Razem- prowadzenie Jarosław Rebeliński i Michał Milka, Sala s 427
Warsztaty ceramiczne - "Lepienie w glinie”,WTZ Fundacji „Sprawni Inaczej”, Sala s 424
Warsztaty sensoryczne, WTZ Fundacji Adapa, Sala S 311
FILM 13:45 - 14:15 Projekcja dokumentu pt. "Jak motyl" Aula s 211
WARSZTATY 14.30-15.45
Warsztaty z komunikacji alternatywnej, Studenckie Koło Naukowe Pedagogiki Specjalnej Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Sala s 427
INNE WYDARZENIA
Rotunda poziom 200
9:00 - 12:00 Kącik empatii– doświadczysz jak można komunikować się bez słów
9.00-15.00 Wystawa fotograficzna Stowarzyszenia Kawaleria DAM
Kiermasz prac zaproszonych gości
Stoisko wydawnictwa HARMONIA
ZAPRASZAMY!
Zgłoszenia :
tel. 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl

wtorek, 19 kwietnia 2016

Audiodeskrypcja po studencku.

Audiodeskrypcja po studencku. 
Odsłona trzecia: różne oblicza bliskości 
(22.04.2016 godz. 17:00)


Już po raz trzeci studenci Translatoryki z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego dokonują niemożliwego – malują słowem. Tym razem zapraszamy Państwa w nowoczesne progi Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie rozpoczęła się nasza przygoda z audiodeskrypcją. Motywem przewodnim pokazu będzie temat drzemiącej w każdym z nas potrzeby bliskości, w różnych jej odsłonach.
Prezentowane materiały, będące mieszanką intrygujących animacji i filmów fabularnych, są równie zróżnicowane, jak grupa studentów, która nad nimi pracowała. Będzie więc okazja do śmiechu, wzruszeń, zanurzenia się we wspaniałej muzyce, a być może i głębszych refleksji. Liczymy też na możliwość poznania Państwa wrażeń i opinii po projekcji, dzięki którym studenci będą mogli doskonalić swój warsztat pracy. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy osoby niewidome i niedowidzące wraz z rodzinami oraz przyjaciółmi na projekcję, która odbędzie się 22 kwietnia 2016 roku o godzinie 17 w nowym budynku na mapie Kampusu Głównego UG – budynku Wydziału Neofilologii, przy ul. Wita Stwosza 51 w Gdańsku. 

Spotkajmy się o 16.30 w biurze TPG i wspólnie pójdziemy na to niesamowite wydarzenie.

I Ogólnopolska konferencja "Prosimy dotykać eksponatów" 18kwietnia 2016,Dwór Artusa w Gdańsku

Dnia 18 kwietnia 2016 roku w Dworze Artusa w Gdańsku Pomorska Jednostka TPG brała udział w I Ogólnopolskiej konferencji "Prosimy dotykać eksponatów".


Konferencja inspirowana była wystawą Prosimy dotykać eksponatów", prezentowaną w Dworze Artusa i dotyczyła problemów dostosowania instytucji kulturalnych o charakterze wystawienniczym do potrzeb osób z dysfunkcjami poznawczymi.
Podczas spotkania zastanawialiśmy się, jak można skonstruować ofertę kulturalną, skierowaną szczególnie do osób niewidomych i słabowidzących, którzy są grupą, stanowiącą największe wyzwanie w przestrzeni muzealnej spośród wszystkich występujących niepełnosprawności.


1% na Pomorską Jednostkę TPG

                    Przekaż 1% na Pomorską Jednostkę TPG Emotikon wink
                            1%=100% skuteczności 
Na zdjęciu Głuchoniewidomi z Pomorskiej Jednostki TPG po zawodach warcabowych. Na stole rozstawione warcaby.

„Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem, nie obok siebie”.


W dniu 13 kwietnia 2016 roku w Gdańsku odbyły się wyjątkowe warsztaty partycypacyjne dla osób z niepełnosprawnością i osób starszych (65+) „Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem, nie obok siebie”
      
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej projektowali mieszkania dla osób starszych i z niepełnosprawnością. 
Inicjatorem warsztatów było Centrum Projektowania Uniwersalnego, powołane przez Rektora Politechniki Gdańskiej do rozwoju i wdrażania idei związanych z projektowaniem przestrzeni, produktów i usług dostępnych dla wszystkich użytkowników. Celem warsztatów było podniesienie świadomości związanej z projektowaniem uniwersalnym, czyli takim, które uwzględnia potrzeby różnych użytkowników w tym osób, które mają określone ograniczenia funkcjonalne w mobilności i percepcji.

Organizatorzy zaprosili naszą Pomorską Jednostkę TPG  do udziału w warsztatach. Przeprowadziliśmy kolejne warsztaty informacyjno-edukacyjne przybliżające osobom spoza środowiska,następstwa jednoczesnej dysfunkcji wzroku i słuchu.