czwartek, 21 maja 2015

„Opowiedz Mi...(Nie)Sztuka?” warsztaty malarskie

„Czterdzieści lat minęło...prawie jak jeden dzień...!”- tak wspomina swoją młodość Pan Brunon Hirsz, jeden z uczestników malarskich warsztatów „Opowiedz Mi...(Nie)Sztuka?”

W trakcie kilku spotkań uczestnicy warsztatów reprezentujący świat osób głuchoniewidomych podjęli próbę opowiedzenia wzajemnie - „SWOJEJ HISTORII”…ze zdjęć. Ożywiliśmy „stare” fotografie i wspomnienia, które stanowiły inspiracje do działań malarskich.
Było twórczo, wzruszająco…czasami śmiesznie ... i baśniowo ;-)

Efekty tychże spotkań możecie obejrzeć już teraz!
Zapraszamy do obejrzenia filmu.!;-)Projekt został sfinansowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia II i zrealizowany przy współpracy z Pomorską Jednostką Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym.

Tekst: Prowadząca warsztaty Iza Meronk
Film: Dominika Kalina

wtorek, 19 maja 2015

Zapraszama na kolejne szkolenie wolontariuszy w ramach projektu "Lepiej Pomagać" - 16 czerwca 2015!

16 czerwca 2015 roku od 16.00 do 20.00
„Komunikacja z osobą głuchoniewidomą – techniki dotykowe”


  • Jak porozmawiać z osobą głuchoniewidomą? Techniki komunikacji będą różne w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku i słuchu oraz czasu w którym nastąpiła utrata zmysłów.
  • Poznamy dotykowe techniki komunikacji od alfabetu Lorma, po kreatywne wykorzystanie dłoni i ekspresji ciała.
  • Szkolenie będzie prowadzone metodami warsztatowymi, będzie dużo symulacji i twórczego myślenia!

Jesteś ciekaw kim jest osoba głuchoniewidoma?
Nie boisz się wyzwań?
Chcesz dowiedzieć się jak można komunikować się bez wzroku i słuchu?
Znasz takie hasła jak Brajl, Język Migowy, alfabet Lorma, przewodnik osoby niewidomej ?
Interesuje Cię wolontariat?

Cykl szkoleń „w ciemności i ciszy” obejmuje między innymi podstawy różnych technik komunikacji i poruszania się z osobami głuchoniewidomymi, prawa osób z niepełnosprawnością, techniki audiodeskrypcji dla osób niewidomych.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem w TPG.
Podziel się swoim czasem i energią! 

Liczba miejsc ograniczona! Szkolenie prowadzone w grupie maksymalnie 15 osób.
Miejsce: Siedziba Pomorskiej Jednostki TPG: ul. Bażyńskiego 32, Gdańsk Oliwa
Formularze zgłoszeniowe (do pobrania wersja .doc) prosimy przesyłać na adres: kskalska@tpg.org.pl

 Pełny harmonogram szkoleń:


Data
Tematyka
26 maja 2015
„Prawo w pigułce i alfabet brajla”
16 czerwca 2015
„Komunikacja poprzez dotyk”
8 września 2015
„Audiodeskrypcja czyli opis przestrzeni”
6 października 2015
„O polskim języku migowym”
27 października 2015
„Poruszanie się z osobą niewidomą”
24 listopada 2015
„Dostosowanie przestrzeni dla osoby głuchoniewidomej”
 

Projekt "Lepiej Pomagać" finansowany jest przez Urząd Miasta Gdańska. 

Kamila Skalska
Koordynatorka Wolontariatu
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym
Pomorska Jednostka Wojewódzka
tel. kom. 570 629 666
e-mail: kskalska@tpg.org.pl
www.pomorskie-tpg.blogspot.com
www.facebook.com/pomorskie.TPG

poniedziałek, 18 maja 2015

SPOTKANIA PODRÓŻNICZE I WYJAZDY DLA SENIORÓW I OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

 
Fundacja Podróże bez Granic zaprasza seniorów, osoby z niepełnosprawnością oraz wszystkich chętnych do udziału w inspirujących spotkaniach podróżniczych organizowanych w Laboratorium Innowacji Społecznej w ramach projektu „Dostojne srebro, żywe złoto – aktywni razem!” realizowanych w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2015 – 2020.

Podczas spotkań prelegentami będą aktywne i podróżujące osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnością.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już 28 maja, o godzinie 17.00 – 20.00 w Laboratorium Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98, wejście od strony SKM Redłowo), a jego tematem przewodnim będzie woda: żeglarstwo i kajakarstwo!

Podczas spotkania wystąpią:
  • Franciszek i Teresa Zatorscy – żeglarze 60+, którzy opowiedzą o wyprawach na swoim 8-metrowym jachcie „Urwis” po wodach Bałtyku i morza północnego,
  • Artur Labudda – kajakarz z niepełnosprawnością, który podzieli się doświadczeniami zdobytymi podczas 50-dniowego spływu z Żurawina do Świnoujścia,
  • a także Bohdan Sienkiewicz - dziennikarz, marynista, twórca i redaktor programów telewizyjnych, m.in. Latającego Holendra i Dookoła świata, który wspólnie z nami snuć będzie morskie opowieści…

Wstęp na spotkania jest wolny.

W ramach projektu przewidziane są także dwa spotkania terenowe czyli czterodniowe aktywne wyjazdy plenerowe.

Pierwsze spotkanie terenowe - SPŁYW KAJAKOWY - zaplanowane jest na 18 – 21 czerwca (czwartek – niedziela) i odbędzie się w Borach Tucholskich, w okolicach jeziora Wdzydze.

PROGRAM WYJAZDU:
18.06 - spotkanie uczestników w Gdańsku o godzinie 15.00, transport nad jezioro Wdzydze, zakwaterowanie w Hoteliku na Wdą w Borsku, kolacja integracyjna.
19 - 20.06 - spływ kajakowy rzekami Wdy i Trzebiody pod okiem instruktorów i ratowników, wspólna integracja, rekreacja, obiady w plenerze, grille, zwiedzanie lokalnych atrakcji.
21.06 - odpoczynek nad wodą, powrót uczestników do Gdańska na godzinę 15.00. Zakończenie wyjazdu.

Na wyjazd już można się zgłaszać! Aby wziąć udział w wyjeździe należy wypełnić Deklarację Uczestnictwa dostępną na stronie: www.fundacja.podrozebezgranic.pl i przesłać ją na adres: podroze@podrozebezgranic.pl lub pocztą na adres: Fundacja Podróże bez Granic, ul. Warszawska 43/1, 81-309 Gdynia najpóźniej do dnia 24 maja.

Wyjazd dedykowany jest 10 seniorom 60+ oraz 6 osobom z niepełnosprawnością. Osoby z niepełnosprawnością mogą zgłaszać się z asystentami. O zakwalifikowaniu się na wyjazd decydować będzie motywacja oraz kolejność zgłoszeń. Opłata za wyjazd wynosi 100 zł od osoby. Udział asystentów w wyjeździe jest bezpłatny.

Szczegóły na temat spotkań i wyjazdów można uzyskać drogą mailową: podroze@podrozebezgranic.pl, pod numerem telefonu: 881 774 436, lub na facebooku: https://www.facebook.com/events/696522260469647/.
Zapraszamy!

X SOPOCKIE INTEGRACYJNE TARGI PRACY

14 maja 2015 r., w Hali 100-lecia Sopotu,odbyły się po raz dziesiąty Integracyjne Targi Pracy organizowane przez Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji oraz Urząd Miasta Sopotu. Sopockie Integracyjne Targi Pracy odbywają się nieprzerywanie od 2005 r., na stałe wpisując się w kalendarz sopockich wydarzeń. Stanowią odpowiedź na potrzeby osób poszukujących pracy, w tym nieaktywnych zawodowo osób niepełnosprawnych. To także wydarzenie dedykowane organizacjom, firmom poszukującym pracowników oraz instytucjom udzielającym wsparcia osobom z dysfunkcjami.
TPG reprezentowane było przez koordynatorkę wolontariatu Kamilę Skalską oraz trzy wolontariuszki Martę i Roksanę Młodzianowskie oraz Natalię Koziarską. Wolontariuszki angażowały uczestników targów, zaaranżowały dwa stoiska z warcabami dla niewidomych i z nauką brajla. Przekazywaliśmy informacje o szkoleniach wolontariuszy w ramach projektu "Lepiej Pomagać" finansowanego z Urzędu Miasta Gdańska.

Zapraszamy na krótką relację fotograficzną.