środa, 24 grudnia 2014

ŚWIĄTECZNE DEKORACJE STOŁU

Jak się okazuje, nowe pomysły wcale nie muszą się pojawiać wraz z nowym rokiem. Czasami wpadają do głowy właśnie tuż przed jego zakończeniem. Natchnieni przedświąteczną atmosferą, nagrywaniem naszej kolędy, pachnącym świerkiem, połyskującymi kolorowymi bombkami, złocącymi się gwiazdkami i błyszczącymi światełkami na choince a także bardzo intensywnie zachęceni przez naszą specjalistkę Kasię Podhajską – Średniawa, rozpoczęliśmy nowy cykl zajęć, na których zdobywamy wiedzę i umiejętności dotyczące odświętnego, eleganckiego nakrywania do stołu na różne okazje, poznajemy elementy dekoracyjne, a także sami je wykonujemy i komponujemy. I już wiemy, że to wcale nie jest trudne! 

Pierwsze spotkanie, które odbyło się w tygodniu przedświątecznym, było poświęcone nadchodzącej Wigilii Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy trzy stoły w różnej kolorystyce: czerwonej, srebrnej i zielonej. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 

 tekst i zdjęcia: Ania Jurkowska

NAGRALIŚMY PŁYTĘ Z KOLĘDĄ „PÓJDŹMY WSZYSCY DO STAJENKI”

Jak pisaliśmy kilkanaście dni temu, mieliśmy okazję doświadczyć ogromnych emocji i przeżyć podczas nagrywania kolędy na profesjonalnej aparaturze. Wszyscy dali z siebie wszystko. Był śpiew grupowy i solowy, z akompaniamentem na różnych, chwilami bardzo oryginalnych instrumentach. Wspierał nas, pomagał, wyciągał to, co najlepsze – muzyk Andrzej Kędzierski. Bardzo dziękujemy za pomysł i realizację tego śmiałego projektu. Premiera kolędy odbyła się 7. grudnia podczas Wigilii Pomorskiej Jednostki a wczoraj ukazała się płyta, która trafi do rąk naszych Podopiecznych i ich rodzin, przyjaciół, darczyńców. 

Zapraszamy do wysłuchania kolędy w wykonaniu Podopiecznych Pomorskiej Jednostki (ściągnij plik)

niedziela, 21 grudnia 2014

PIERWSZĄ WIGILIĘ W POMORSKIEJ JEDNOSTCE WSPOMINA PANI WIKTORIA

Znalazłam się w okresie wymuszonej samotności, która nie zawsze jest twórcza, a dla mnie okazała się wręcz niszcząca. W tak trudnym czasie spotkałam ludzi, którzy mi pomogli. Przyjęli mnie do swojego grona, do Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w Gdańsku. Jest okres adwentowy, w którym odbywa się wiele spotkań wigilijnych. Uczestniczyłam po raz pierwszy w takim przedsięwzięciu pomorskiego TPG. Nie ukrywam, że miałam wątpliwości, czy podołam dotrzeć na tę uroczystość. Niepotrzebnie martwiłam się, ponieważ organizatorzy o wszystkim pomyśleli. Miałam świetną tłumaczkę - przewodniczkę Panią Małgosię, która we wszystkim mi pomogła i zawsze wiedziała jak to zrobić. Na spotkaniu było bardzo dużo osób takich jak ja, tzn. z dysfunkcją wzroku i słuchu ale również dużo ludzi, którzy idą nam z pomocą. Zachwyciło mnie także wprowadzenie w atmosferę wigilii: opis sali i jej wystroju, troska o samopoczucie gości. Takie spotkania są bardzo ważne w naszym życiu, na których można porozmawiać o tym, co się zrobiło i co można zrobić w pokonywaniu własnych słabości. Dzięki darczyńcom i gospodarzom Pomorskiej Jednostki nie zabrakło też i prezentów od św. Mikołaja. Serdeczne słowa płynące od pana Andrzeja Ciechowskiego, pani Ani Jurkowskiej i pani Kamili Skalskiej, poczęstunek oraz wspólne śpiewanie kolęd, stworzyło rodzinną atmosferę. Jesteśmy w rodzinie. Pamiętajmy o tym! Całej kadrze pomorskiego TPG życzę dużo wytrwałości w tak trudnej pracy, szczęścia w pozyskiwaniu środków. Dziękuję za dobroć, wrażliwość na innych, za czas i zrozumienie.

Wiktoria Giec