sobota, 10 marca 2018

Zaproszenie na Śniadanie WielkanocneSerdecznie zapraszamy na uroczyste
Śniadanie Wielkanocne w Pomorskiej Jednostce TPG
24 marca 2018 (sobota)
w godzinach 11.00 – 14.00
sala WTZ, I piętro, ul. Bażyńskiego 32

 
Zgłoszenia telefonicznie lub mailowo
tel. 509 611 305 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl

Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników w dojeździe na/ze spotkanie/a a także wsparcie tłumaczki języka migowego.

Do zobaczenia!
Zespół Pomorskiej Jednostki TPG
[Grafika: Zdjęcie z góry, wielkanocne pisanki, jednokolorowe w odcieniach różu, niebieskiego, żółtego i zielonego. Sześć jajek umiejscowionych w pobielanym gnieździe, trzy leżące luzem po prawej stronie. W tle bardzo jasne drewno.]

środa, 7 marca 2018

Nowa członkini Klubu Darczyńców na Pomorzu!

👉 Pani Maria z Zelgoszczy wsparła osoby głuchoniewidome na Pomorzu! Pozdrawiamy Kociewie!

💛 BARDZO DZIĘKUJEMY za pomoc!
🤝 Pani Maria pierwszy raz przesłała nam darowiznę ! Brawo dla nowej członkini Klubu Darczyńców! Dobro Wraca!

➡Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
👉 38 1560 0013 2000 1706 5129 9501
Tytułem: Cele statutowe Pomorskiego TPG

💵 Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do Klubu Darczyńców i nas wesprzeć: jak Pani Maria: 10zł, a może 22zł, albo 54zł ? DZIĘKUJEMY! ❤
 grafika: w tle lekko rozmyte zdjęcie, zbliżenie na otwartą dłoń starszej osoby, na której młoda ręka kreśli znak alfabetu Lorma. W centrum napis: "Pani Mario! Bardzo dziękujemy za wpłatę". U dołu biały pasek z czerwonym napisem: "10zł". W lewym górnym rogu logo Pomorskie TPG.

#KlubDarczyńców #DobroWraca #Wspieram #Pomagam #TPG #gluchoniewidomi #głuchoniewidomi #deafblind #Kociewie #Pomorze

wtorek, 6 marca 2018

Migowy do dłoni dla osób głuchoniewidomych- Pro Tactile ASL, wrażenia z warsztatów

Prezentujemy kolejny film pokazujący technikę języka migowego do dłoni z dodatkowymi sygnałami. Bardzo ciekawa metoda! Pro Tactile ASL (ASL-Amerykański Język Migowy) - Wrażenia z warsztatów z Johnem Lee Clarkiem. 🎞👌
Dziękujemy grupie wolontariuszy, którzy stworzyli dla nas film z polskimi napisami: Paulina Mysiakowska, Timo Markowicz, Małgorzata Duda.


Transkrypcja filmu dla osób niewidomych: Dwóch mężczyzn stoi przed kamerą na sali warsztatowej. Witajcie, wzięliśmy dziś udział w warsztatach z Johnem Lee Clarkiem. Uczył Amerykańskiego Języka Migowego, Pro-Tacticle ASL. Jest w tym mistrzem! Świetnie bawiłem się podczas tych warsztatów. Mam pytanie do Johna Lee Clarka. Czy według Ciebie, metoda ta ma szanse w przyszłości zyskać popularność wśród społeczności głuchoniewidomych? Tak, przewiduje jej popularyzację - ale najbardziej cieszy mnie jedna rzecz: upowszechnienie go wśród dzieci Głuchoniewidomych. Ostatnie badania wskazują, że dzieci głuchoniewidome... uczą się jej bardzo szybko i bardziej naturalnie. Badania mojego przyjaciela, Terry'ego Edwardsa, ujawniły nowe informacje o T-ASL. Nie mogę się więc doczekać popularyzacji T-ASL w przyszłości. Wkrótce zostanę w tyle za nowymi użytkownikami. Twoja córka będzie posługiwać się T-ASL lepiej ode mnie. I być może, pewnego dnia, to ja będę uczył się od niej. Ja nie dorastałem z PT, ale Twoja córka będzie. Wow! Uważam, że Pro Tactile, Oznacza to, że będziemy w stanie przekazywać kluczowe informacje językowe, wyrażać się ekspresyjnie, mówić o samym środowisku, itp. Nie będą to odizolowane interakcje jeden na jednego. Pro-Tactile to stymulujące środowisko. Jestem pod wielkim wrażeniem i nie mogę się doczekać, aż Clarisa się go nauczy. John, chciałem podziękować Ci za poświęcony nam dzisiaj czas. Jeśli w Waszej okolicy odbywają się warsztaty Pro-Tactile... ...prowadzone przez Johnem Lee Clarkiem... Weźcie proszę w nich udział! Przyniosą Wam one wielką korzyść.

Zaproszenie na premierę spektaklu "Wieczór Trzech Króli"

Zespół DDSMI z Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym w najbliższy wtorek (13.03) zaprasza na premierę spektaklu „Wieczór Trzech Króli” wg Wiliama Shakesper’a. Premiera spektaklu jest częścią dużego wydarzenia „Teatralny Pasjans” organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre.

Na spektakl zapraszamy o godz: 12:00.
Zespół DDSMI tworzą: Urszula Dudzińska, Zdzisław Dudziński, Sławomir Konarski, Danuta Piaskowska.
Reżyseria: Marzena Nieczuja –Urbańska
Lider grupy: Iza Meronk
Zapisy: Małgorzata Bartoszewska, tel: 660 786 524.


Zdjęcie głuchoniewidomych aktorów ubranych w eleganckie garnitury i garsonki. Drugi obraz to logo w zielonym okręgu czerwone serce z napisem Teatralny Pasjans.

poniedziałek, 5 marca 2018

Klub Darczyńców może być też "parami" :)


👉 Pani Gabrysia i Pan Sławek wspólnie przesłali pieniądze tytułem: "darowizna dla Pomorskiej Jednostki TPG w Gdańsku"

💛 BARDZO DZIĘKUJEMY za wielką hojność 🤝 Pani Gabrysia jest osobą głuchoniewidomą z naszego Klubu i wie, że będą to dobrze zagospodarowane pieniądze, a jeszcze wciągnęła w Klub swojego ukochanego <3 bosko="" br="">
➡Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
👉 38 1560 0013 2000 1706 5129 9501
Tytułem: Cele statutowe Pomorskiego TPG

💵 Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do Klubu Darczyńców i nas wesprzeć, choćby 10zł, lub jak Pani Gabrysia z Panem Sławkiem 100zł, proszę się nie krępować ;) DZIĘKUJEMY! ❤


<3 bosko="" br=""> 

<3 bosko="" br=""> grafika: w tle lekko rozmyte zdjęcie, zbliżenie na otwartą dłoń starszej osoby, na której młoda ręka kreśli znak alfabetu Lorma. W centrum napis: "Pani Gabrysiu i Panie Sławku! Bardzo dziękujemy za wpłatę". U dołu biały pasek z czerwonym napisem: "100zł". W lewym górnym rogu logo Pomorskie TPG.

niedziela, 4 marca 2018

Klub Darczyńców!

👉 Pan Roman z Gdańska wpłacił 60 zł na działania TPG.👍
💛 BARDZO DZIĘKUJEMY za wielką hojność 🤝 Pan Roman jest osobą głuchoniewidomą z naszego Klubu i wie, że będą to dobrze zagospodarowane pieniądze.

➡Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
👉 38 1560 0013 2000 1706 5129 9501
Tytułem: Cele statutowe Pomorskiego TPG

💵 Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do Klubu Darczyńców i nas wesprzeć, choćby 10zł, lub jak Pan Roman 60zł, proszę się nie krępować ;) DZIĘKUJEMY! ❤

grafika: w tle lekko rozmyte zdjęcie, zbliżenie na otwartą dłoń starszej osoby, na której młoda ręka kreśli znak alfabetu Lorma. W centrum napis: "Panie Romanie! Bardzo dziękujemy za wpłatę". U dołu biały pasek z czerwonym napisem: "60zł". W lewym górnym rogu logo Pomorskie TPG.

16 marca Wernisaż w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia z audiodeskrycpją!

16 marca o 18:00 zapraszamy na wernisaż do Nowego Portu w Gdańsku.

Wernisaż w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia dostępny dla osób niewidomych i słabowidzących!
Podczas wernisażu będzie audiodeskrypcja na żywo, oraz opracowany eksponat w wersji dotykowej.
Audiodeskrypcje prowadzą wolontariusze, których pamiętacie z zeszłorocznej edycji! Dotykowe obrazy to premiera dostosowania dla niewidomych w Łaźni, trzeba odwiedzić wernisaż!

Dostępne będzie również wsparcie tłumaczy-przewodników.
Zapisy na wernisaż i pomoc tłumaczy-przewodników:
Noemi Etush 518-240-845.
Zachęcamy do wspólnego spotkania ze sztuką!

Na wystawie Anna Witkowska przetwarza oryginalne rysunki, poezję i listy swojego teścia, dodając perspektywę kultury europejskiej i naszego sposobu myślenia o Bliskim Wschodzie i przy użyciu obiektów, wideo, wydruków wielkoformatowych, czarno-białego dywanu oraz muralu pt. „Wszystkie wojny Farouka” przybliża nam postać człowieka doświadczonego wojną, człowieka, który kochał i chce kochać, który przypomina: „Mamy jedno serce / We have one heart”.

Wystawa będzie więc próbą zmierzenia się z doświadczeniem nomadyzmu, tworzenia związków pomiędzy ludźmi różnej narodowości oraz konsekwencji wojny i jej wpływu na psychikę człowieka również w wymiarze filozoficznym.

✳️ ✳️ ✳️

Anna Witkowska jest artystką wizualną, graficzką, okazjonalnie kuratorką. Artystka związana jest z Gdańskiem od czasu studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Wraz z Adamem Witkowskim tworzy artystyczny duet. Jej indywidualne projekty mają często syntetyczny, graficzny charakter, w którym tekst odgrywa istotną rolę. Ania porusza się w obszarze reklamowej poetyki o wymiarze egzystencjalnym (piktogramy, murale, lightboksy, wideo). Posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem.

Wystawa „We Have One Heart” związana jest z promocją doktorską artystki.

Więcej info:
http://laznia.pl/mainart,494,anna_witkowska_we_have_one_heart.html

Muzeum Miasta Gdyni z audiodeskrypcją!

Muzeum Miasta Gdyni zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Gdynia - dzieło otwarte" z audiodeskrypcją - dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Muzeum Miasta Gdyni - logo wiszące na fasadzie budynku, pierwsze litery trzech słów wyłaniają się ze skośnej lini łączącej napis.
Termin: 17 III 2018 r. - godzina: 14.00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Bilety: Wstęp bezpłatny
Zapisy: Iza Meronk, 696 957 329
Zapewniamy wsparcie tłumaczy-przewodników.

"Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port, ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.

Wszystko to zostało brutalnie przerwane przez niemiecką inwazję we wrześniu 1939 roku. Gdynianie znaleźli się wśród pierwszych ofiar okrutnej wojny – mordowani, wypędzani, eksploatowani jako robotnicy przymusowi. Koniec wojny nie przyniósł oczekiwanego odrodzenia. Komunizm niszczył bowiem to, co było istotą gdyńskiego ducha – samodzielność, przedsiębiorczość, prywatną własność. Gdynianie upominali się o wolność w dramatyczny sposób: w Grudniu 1970 roku ulice miasta spłynęły krwią robotników protestujących przeciw komunistycznej władzy; w Sierpniu 1980 roku Gdynia stała się jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków sprzeciwu wobec niesprawiedliwości systemu.

W cieniu wielkich dziejowych i społecznych procesów toczyło się wszakże zwykłe życie. Gdynianki i gdynianie kończyli gdyńskie szkoły, w gdyńskich kościołach brali śluby, na gdyńskich cmentarzach chowali swoich zmarłych, dbali o swoje gdyńskie kamienice, do pracy w gdyńskiej stoczni jeździli gdyńskimi trolejbusami, w gdyńskiej hali robili zakupy, z Gdyni wypływali w morze, do Gdyni wracali.

Bez tego wszystkiego nie byłoby historii Gdyni. Życie Gdyni, to życie gdynian, a Gdynia, to ich dzieło, dzieło wciąż otwarte…"