piątek, 1 lipca 2016

New generation Sizak 5 lipca 2016r

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 zaprasza osoby niewidome i słabo widzące na szczególne wydarzenie 5 lipca 2016 o godzinie 17:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie fotografii koreańskiej „New Generation SIZAK" skierowane do osób niewidomych i słabo widzących. Wolontariusze odbywający szkolenie „Usłyszeć obraz", ze wsparciem specjalistów Pomorskiej Jednostki TPG, będą prowadzić dla Państwa audiodeskrypcję fotografii na żywo.
Osobom niewidomym oferujemy wsparcie w dotarciu na wystawę oraz podczas powrotu do domu po zakończeniu spotkania. Zgłoszenia zapotrzebowania na przewodników prosimy kierować pod numer 518 240 845.
Więcej o samej wystawie:
Kurator: Kyungwoo Chun
Koordynacja: Olga Jankowska
„New Generation – SIZAK" ukazuje nowe oblicze koreańskiej fotografii współczesnej i przedstawia twórczość ośmiu najbardziej utalentowanych młodych fotografów koreańskich.
Na wystawie zobaczymy zarówno prace wykorzystujące najnowsze techniki eksperymentalne, jak i prace stworzone w oparciu o techniki klasyczne i inspirowane fotografią historyczną.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu "Usłyszeć obraz"

środa, 29 czerwca 2016

Audiodeskrypcja zdjęcia z warsztatów

Audiodeskrypcja zdjęcia zrobionego podczas zajęć z gotowania fajitas i szycia fartuszków. Opis zdjęcia wykonał nasz Wolontariusz Przemek;)
Wnętrze pokoju. W lewej, górnej części zdjęcia, duże okno poprzecinane cieniutkimi paskami poziomych żaluzji. Za oknem bujna zieleń drzew i krzewów okalająca lśniący bielą plac. Przez okno do pomieszczenia wpada dzienne światło rozświetlając połać drewnianego stołu, który częściowo wychyla się z lewej dolnej części zdjęcia. Tuż przy krawędzi stołu - maszyna do szycia, za nią - nożyczki i ścinki materiałów. Przy stole na krzesłach siedzą dwie kobiety, obie w okularach. Ta z lewej strony zwrócona jest w naszym kierunku. Ma na sobie jasnozieloną przewiewną koszulkę w prążki, a na głowie nasunięte, przyciemniane okulary. Unosi w dłoniach czarną kamizelkę, przytrzymując ją od góry. Kamizelka swobodnie opada w dół. Kobieta uśmiecha się. Jej towarzyszka znajduje się na pierwszym planie, w centralnej części zdjęcia. Ma na sobie stonowaną, grafitową koszulkę. Obrócona do nas bokiem unosi zagiętą wpół tkaninę w zielono-żółte pasy. Przez ocienioną, wiotką powłokę materiału przesączają się pasma światła. Kobieta spogląda z uśmiechem na rozpostartą tkaninę. 
Wnętrze pomieszczenia jest surowe. Przeważają tu biele i szarości. Do okna przylega płaski, lekko wysunięty do przodu biały słup – pilaster. Jedyną jego ozdobą – pozioma przepaska złożona z rzędu pstrokatych, płaskich kamyczków. Przy oknie związane sznurkiem rulony brystolu. Na parapecie magnetofon kasetowy i szklany pojemnik po kawie. Część pomieszczenia z prawej strony zdjęcia stopniowo zanurza się w półcieniach. Z tego przycienionego wnętrza wyłania się ciemna szafka, nad nią wisi półka. Gdzieniegdzie wiją się lub zwisają czarne przewody elektryczne. 
Dzięki tej grze świateł zdjęcie jest bardzo plastyczne, malarskie, a postać kobiety na pierwszym planie – niemal jak z płócien renesansowych mistrzów pędzla.

Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych


Czy wiecie, że trwa Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych?
Ten szczególny dla nas Tydzień rozpoczyna się 27 czerwca, ponieważ tego dnia przypada rocznica urodzin Helen Keller, najbardziej znanej na całym świecie głuchoniewidomej kobiety. Helen jest dla nas dowodem na to, że jednoczesne uszkodzenie wzroku i słuchu to nie koniec świata! To początek życia, wprawdzie innego, ale jakże spełnionego!

Helen Adams Keller (ur. 27 czerwca 1880 w TuscumbiiAlabama, zm. 1 czerwca 1968 w WestportConnecticut) – amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagog i działaczka społeczna.
W wieku 19 miesięcy przeszła chorobę, która pozbawiła ją wzroku, słuchu i częściowo możności mówienia. Kiedy miała 6 lat, jej rodzice poprosili o konsultację Aleksandra Grahama Bella. Ten skontaktował ich z Anną Mansfield Sullivan (później A.M. Macy), która zaczęła kształcić Helen.
Pod opieką Sullivan Helen robiła ogromne postępy. Nauczyła się alfabetu Braille'a i studiowała w Horace Mann School for the Deaf (w Bostonie). Uzyskała bakalaureat i zdobyła znajomość kilku języków. Prowadziła działalność naukową i społeczną.
Poświęciła życie innym osobom upośledzonym. Napisała wiele książek, z których najsławniejsza to The Story of My Life (1902), wydana po polsku w 1904 r. pt. Historia mego życia.
Keller angażowała się w wiele inicjatyw społeczno-politycznych. Była członkinią amerykańskiej Partii Socjalistycznej i związku zawodowego Industrial Workers of the World. Działała na rzecz równouprawnienia kobiet.
Sztuka Williama Gibsona oparta na życiu Keller i Sullivan zdobyła Nagrodę Tony (1960), została też sfilmowana (po raz pierwszy w 1962 r. –Cudotwórczyni).

poniedziałek, 27 czerwca 2016

Zapraszamy na Warsztaty Dyscyplin Paraolimpijskich

Rekrutacja na warsztaty dyscyplin paraolimpijskich rozpoczęła się!
W tym roku zorganizowane zostaną w Olsztynie w terminie 13-25 sierpnia.
Przed nami już trzecie Warsztaty Dyscyplin Paraolimpijskich organizowane przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. W tym roku odbędą się na kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w olsztyńskim Kortowie w dniach 13-25 sierpnia.

Na zajęciach będziemy przygotowywać uczestników do trenowania:
– pływania
– chodziarstwa i nordic walkingu
– biegów
– gimnastyki ogólnorozwojowej (m.in. siłownia, stretching, aerobik)
– jazdy na tandemach
– pływania kajakami, rowerkami wodnymi
– tai chi.
Zachęcamy do zgłaszania się do uczestnictwa w warsztatach. Udział w nich może pomóc uwierzyć w swoje siły oraz zapomnieć o obawach, że sport nie jest dla osób głuchoniewidomych. Warsztaty pozwolą odnaleźć sportowe pasje i dobrze się przy tym bawić.
Zajęcia realizowane będą pod okiem doświadczonych trenerów, którzy sportem zajmują się zawodowo. Zaznaczamy jednak, że wymagana jest dobra kondycja i zapał. Warsztaty sportowe wiążą się z dużym obciążeniem fizycznym i wielością zajęć ruchowych.
By zgłosić się do uczestnictwa należy wypełnić i wysłać:formularz zgłoszeniowy oraz Kartę Zdrowia. Dokumenty dostępne do pobrania na stronie:

Dokumenty te można wysłać pocztą tradycyjną na adres; Deotymy 41, 01-441 Warszawa lub pocztą mailową na adres: warsztaty@tpg.org.pl umieszczając w tytule wiadomości „Zgłoszenie na warsztaty dyscyplin paraolimpijskich 2016”
Na zgłoszenia (od uczestników, tłumaczy-przeowdników, tłumaczy języka migowego i wolontariuszy) czekamy do 11-go lipca. Wszelkich odpowiedzi udzielamy drogą telefoniczną (22 635 69 70) lub mailową pod adresem warsztaty@tpg.org.plWpłata własna związana z udziałem w warsztatach to 300 zł. Nie dotyczy ona tłumaczy przewodników i tłumaczy języka migowego. Informujemy także, iż nie możemy zwrócić kosztów podróży. 
Warsztat realizowany jest w ramach 3-go okresu realizacji projektu pn. „Zielone Światło dla Aktywnego Rozwoju Osób Głuchoniewidomych II” współfinansowanego ze środków PFRON.
Zapraszamy do odkrycia ulubionych sportów i przeżycia niezapomnianej przygody!

Warsztaty psychoedukacyjne-relacja Danusi.

W dniach 30.05 – 11.06.2016 miałam przyjemność uczestniczenia wraz z Bogusią Jurczyńską i Pawłem Bielińskim w warsztatach psychoedukacyjnych w Kruklankach koło Giżycka, dokładniej w Jeziorowie nad jeziorem Gołdopiwo na Mazurach.
Na zajęciach poznawaliśmy jak radzić sobie ze stresem, nauczyliśmy się rozróżniać uczucia i emocje, które mają decydujący wpływ na relacje międzyludzkie. Poznaliśmy nasze prawa, potrzeby oraz jak zachować się asertywnie w różnych sytuacjach z innymi ludźmi. Bardzo ważna jest motywacja do działania. Zajmowaliśmy się komunikacją międzyludzką. Nasze specjalistki przekazały nam wiedzę, siłę i motywację do dalszego samorozwoju oraz spełniania swoich marzeń i aspiracji. Była też zabawa, integracja, wypoczynek na rowerkach wodnych, gra w kręgle. Byliśmy w Giżycku, gdzie wypłynęliśmy w rejs statkiem po mazurskich jeziorach.
Dziękuję naszej P. kierownik Kasi Gromadzkiej za trzymanie pieczy nad całą grupą, za jej zaangażowanie, dobre słowo i serce, oraz za zaopatrzenie medyczne. Naszym specjalistkom Patrycji Michalak i Kasi Binder, które krok po kroku przekazywały nam jak dbać o siebie, cieszyć się z każdej chwili i doceniać małe sukcesy. Przewodnikom, którzy dbali o nasze bezpieczeństwo i zawsze byli ‘pod ręką’.Dziękuję Jagodzie Bosek, która była tylko na chwilę, a przywiozła z drugiego krańca Polski tyle ciepła, zrozumienia i wsparcia. Na koniec dziękuję wszystkim uczestnikom naszych warsztatów – jak dobrze był Was poznać, mam nadzieję że jeszcze się kiedyś spotkamy.
Był też piesek Frędzel, który dzielnie wspierał i dopieszczał całą naszą grupę.
                                                       Danuta Piaskowska