czwartek, 25 listopada 2010

Podstawy wspierania osoby głuchoniewidomej – dlaczego warto?

29 listopada od 16.00 do 20.00 oraz
11 grudnia od 11.00 do 15.00

odbędą się kolejne edycje warsztatu „Podstawy wspierania osoby głuchoniewidomej”, które organizujemy we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Uczestnicy warsztatów, które już się odbyły opisali swoje refleksje - co im się najbardziej podobało, a co zaskoczyło, które przedstawiamy - by zachęcić Ciebie do uczestnictwa w szkoleniu (rekrutacją zajmuje się Alicja Kaczmarek z RCW w Gdańsku: kaczmarek@wolontariat.org.pl).

Bardzo zainteresowały mnie opowieści i przykłady z życia, widać że prowadząca ma wiedzę popartą doświadczeniem co baaardzo urozmaiciło nasze zajęcia. Zdziwiona natomiast byłam, że alfabet migowy jest tak prosty i po ponad tygodniu od zajęć pamiętam go bardzo dokładnie, to samo tyczy się alfabetu Lorma. A wykres znaków alfabetu Lorma jest tak intrygujący, że planuję zaprojektować sobie taką koszulkę!
Marta

Wiedza z warsztatu przydała się chociażby do zwiększenia własnej świadomości na temat osób głuchoniewidomych. Na pewno warsztaty przyczynią się również do tego, iż spotykając osobę głuchoniewidomą postaram się Jej pomóc, a nie odwrócić głowę lub uciec z obawy, że wszystko co zrobię może być złe. Mam nadzieję, że te warsztaty będą podstawą do rozwoju moich zdolności komunikacyjnych z osobami głuchoniewidomymi.
Krystian

Witam!
Najbardziej zaskoczył mnie fakt, że osoba głuchoniewidoma nie musi być zarówno całkowicie głucha jak i niewidoma.
Martyna

Cały warsztat był dla mnie bardzo ciekawy i świetnie przygotowany. Do najciekawszych należało: nauka alfabetu Lorma, daktylografia, różne zadania w symulatorach i ćwiczenie prowadzenia osoby niewidomej przez przewodnika.
Najbardziej zaskoczyło mnie to, iż tak naprawdę istnieje wiele rożnych wad wzroku, które może i utrudniają życie w jakimś stopniu ale też tak naprawdę nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności jak np. pisanie SMS-a czy pisanie na komputerze.
Dobrze będzie przekazać informacje z warsztatu innym, bo jednak wydaje mi się ze jest sporo uprzedzeń, stereotypów i sprzecznych informacji o osobach głuchoniewidomych. Te warsztaty zachęciły mnie do systematycznej nauki języka migowego i być może (taką mam nadzieję,) będę w stanie w jakiś sposób niedługo pomoc osobie/osobom niepełnosprawnym:)
Sandra

Najciekawsze w szkoleniu były dla mnie elementy poruszania się z osobą niewidomą prowadzone w formie praktycznego ćwiczenia. Uważam, iż dało to mi wizualizację tego jak to naprawdę wygląda, a raczej jak to jest gdy się nie widzi. Nauczyłem się zasad prawidłowego prowadzenia osoby z taką niepełnosprawnością, co uważam za bardzo ciekawe doświadczenie, które być może przyda mi się w przyszłości. Zrozumiałem jakie są pewne "przeszkody" stojące na drodze osób niepełnosprawnych i w jaki sposób można im pomóc. Nauczyłem się alfabetu migowego, już po chwili nauki wszyscy zgromadzeni potrafili zamigać swoje imię :). Wydaję mi się to bardzo przydatnym doświadczeniem, ponieważ w swoim przyszłym zawodzie pracownika socjalnego mogę spotkać takie osoby, wówczas porozumienie z nimi nie będzie aż tak utrudnione, a moja droga do zorganizowania im pomocy będzie ułatwiona poprzez szybszą komunikację. Cieszę się, że byłem na tym szkoleniu. Były to zajęcia bardzo ciekawe i przydatne, gdzie spędziłem czas w pozytywnej atmosferze z przyjaznymi osobami. Serdecznie polecam wszystkim, którzy jeszcze na tym nie byli, a mają okazję, bo naprawdę warto!
Jarek

Zaskoczyło mnie prowadzenie osoby niewidomej przez przewodnika. Jak najbardziej trafiony pomysł. Nie znaliśmy się za bardzo i z zawiązanymi oczami musieliśmy powierzyć swoje bezpieczeństwo drugiej osobie. To bardzo zaskakujące jak szybko się dogadywaliśmy i jak dbaliśmy o osobę prowadzoną, chociaż znaliśmy ją parę godzin. Zdziwiłam się jak szybko zaczęłam "słuchać" otoczenia idąc z zawiązanymi oczami, nie podejrzewałam jak ciężko jest nasłuchiwać.
Agnieszka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze szkoleń:


W Regionalnym Centrum Wolontariatu 2010-11-13

W Regionalnym Centrum Wolontariatu 2010-11-06

W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie 2010-11-24

poniedziałek, 22 listopada 2010

ZAPROSZENIE NA ANDRZEJKIDziś Andrzeja, dziś Andrzeja,
wróżyć, wróżyć czas...
A więc wosk tu lej, a więc but tu staw,
a marzenia spełnią się w ten czas..
Serdecznie zapraszamy na Andrzejki, które odbędą się
27 listopada 2010r. (sobota)
w godzinach 11.00-14.00 na sali WTZ, 
przy ul. Bażyńskiego 32 (p. 104, I pietro)

Przebieg spotkania:
11.00 - 11.15 Przywitanie gości, przedstawienie planu zabawy andrzejkowej!
11.15 - 11.45 Zaproszenie na słodki poczęstunek
11.45 - 12.30 Wróżby andrzejkowe - wróżka prawdę Ci powie :)
12.30 - 13.00 Wspólne tańce i zabawa przy muzyce
13.00 - 13.30 Konkursy andrzejkowe
13.30 - 14.00 Ciąg dalszy zabawy tanecznej połączony z poczęstunkiem
14.00 -14.15 Pożegnanie gości i podziękowanie za wspólną zabawę

Zapewniamy także niespodzianki, doskonały nastrój i niezapomniane chwile :). Do zobaczenia!

Wróżka :)