wtorek, 26 maja 2015

WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

W niedzielę 17 maja wyruszyliśmy autokarem do Bydgoszczy.
Po przywitaniu przez Anię i Andrzeja rozpoczęła się nasza przygoda. Podziwialiśmy krajobraz za oknem. Mijaliśmy pola pełne kwitnącego na żółto rzepaku, pachnący bez – słowem – piękna wiosna. Tylko deszcz nas trochę straszył, w połowie podróży zaczęło padać.

Ania przedstawiła plan dnia oraz ogłosiła konkurs. Zostaliśmy podzieleni na grupy, otrzymaliśmy swój znak rozpoznawczy w postaci kolorowych kół. Każda grupa otrzymała do wykonania zadanie, które polegało na zebraniu informacji o wybranym bydgoskim zabytku lub obiekcie.

Po zjedzeniu słodkości i wyśmienitej kawce w cukierni „SOWA”, wyruszyliśmy w drogę. O godzinie 13:13 przy Starym Rynku, w oknie kamienicy przywitał nas sam Pan Twardowski - kłaniał się i nas pozdrawiał przy błysku świateł i muzyce. Naszym przewodnikiem była Ania, rodowita bydgoszczanka. Opowiadała, oprowadzała, uzupełniała naszą wiedzę.

Byliśmy na Starówce. Oglądaliśmy Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, pomnik Trzy Gracje – rzeźbę z 1989 roku – anegdotycznie - pomnik został odsłonięty w trudnych czasach, kiedy na półkach sklepowych był tylko ocet. Trzy kobiety wyszły z pobliskich kamienic, żeby wspólnie zastanowić się nad tym, co dzisiaj przygotować rodzinie na obiad. No i w takich smutnych pozach zastygły aż do dziś. Obejrzeliśmy i poznaliśmy w dużym skrócie, katedrę św. Marcina i Mikołaja.

W okolicach Spichrzów, przy moście na ul. Mostowej, podziwialiśmy umieszczoną na linie przeciągniętą między brzegami Brdy, balansującą nad wodą rzeźbę - Przechodzącego przez rzekę.

Byliśmy też na Moście Zakochanych, który łączy Operę Nova z Wyspą Młyńską, tam świeżo poślubieni małżonkowie zapinają kłódkę a kluczyk wrzucają do rzeki. Urokliwym miejscem jest Wenecja Bydgoska, gdzie też spędziliśmy kilka miłych chwil. Wieczorem byliśmy w Operze Nova na balecie „Sen Nocy Letniej” wg komedii Szekspira gdzie splatały się uczucia ludzi i elfów. Każda z istot szukała miłości. Skończyło się happy endem.

Po takim uroczym dniu wróciliśmy do Gdańska. W imieniu swoim i uczestników wyjazdu dziękuję Ani, Andrzejowi, Krystianowi – za pyszny obiad i super warunki w restauracji, tłumaczom - przewodnikom, tłumaczce języka migowego za organizację przedsięwzięcia, za wsparcie, za poświęcony czas, za uśmiech i cierpliwość.
Na koniec dodam, że pogodę Ania trzymała „w ryzach”, padało tylko przez pięć minut, akurat jak staliśmy pod dachem czekając na tramwaj…
Tekst: Danuta Piaskowska

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu 
„Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych”.
Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach 11.konkursu zadań zlecanych.

WIZYTA W GDAŃSKIM TEATRZE SZEKSPIROWSKIM

W poniedziałek 11 maja, byliśmy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie odbyło się spotkanie edukacyjne, które prowadziła pani Anna Ratkiewicz - Syrek. Przenieśliśmy się w czasie do wieku XVI, do czasów Elżbiety l. Wtedy powstał angielski teatr elżbietański. Wystawiano tam sztuki Szekspira. Aktorami byli tylko chłopcy i mężczyźni.

Dowiedzieliśmy się, że teatr szekspirowski to już pokazanie dylematów człowieka, tragizm i komizm życia na różnych szczeblach społecznych. To bogactwo artystyczne. Po prelekcji, pani Ania oprowadziła nas po teatrze omawiając szczegółowo jego powstanie.

Budowa teatru trwała 5 lat, otwarcie miało miejsce 19 września 2014 roku. Autorem projektu jest Włoch Renato Rizzi. Drewniane wnętrze budynku umieścił w ciężkiej ceglanej bryle. Otwierany w trzy minuty dach, umożliwia pokazywanie spektakli pod gołym niebem, tak jak za czasów elżbietańskich. Teatr pomieści 600 osób, posiada ruchomy system zapadni sceny i widowni.

Elewacja budynku to kolor biały i czarny. Z zewnątrz przypomina twierdzę. Kolor i bryła budynku przypomina muszlę, z zewnątrz szorstka - ciemna a w środku jasna. Zaglądaliśmy we wszystkie zakamarki teatru. Na koniec przeszliśmy na taras, z którego rozciągał się piękny widok na panoramę Gdańska. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Na pewno wybierzemy się wkrótce na sztukę Szekspira.


Tekst: Danuta Piaskowska

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu 
„Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych”.
Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach 11.konkursu zadań zlecanych.

Serdecznie zapraszamy na WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE

Serdecznie zapraszamy na WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE organizowane przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, w dniach 8-20 czerwca 2015 roku w Ośrodku Wczasowym „HELENA” w Kruklankach (18 km od Giżycka).

Warsztat realizowany jest w ramach 2.okresu projektowego pn. „Zielone Światło dla Aktywnego Rozwoju Osób Głuchoniewidomych II” współfinansowanego ze środków PFRON. Skierowany jest do osób, które chcą pracować nad swoim samorozwojem, tj. stawianiem sobie celów i motywacją do podejmowania związanych z nimi działań osobistych i zawodowych. 

Forma zajęć grupowych oraz indywidualnych konsultacji ma na celu stopniowe pokonywanie obaw i oporów przed funkcjonowaniem osób głuchoniewidomych w większej przestrzeni publicznej. Czas warsztatów umożliwi swobodne wyrażanie swoich opinii i emocji nie urażając osób z otoczenia. Uczestnicy dostrzegą swój potencjał, siłę wewnętrzną, nauczą się, jak umiejętnie budować relacje międzyludzkie. Zajęcia prowadzone będą przez specjalistów w swojej dziedzinie: terapeutów, trenerów, coachów, doradców zawodowych, trenerów motywacji.

Koszt udziału w warsztatach wynosi 150 zł. Nie dotyczy on tłumaczy przewodników i tłumaczy języka migowego.
Informujemy, że nie zwracamy kosztów podróży.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o odsyłanie formularzy zgłoszeniowych do 31 maja 2015 roku w wersji:

- papierowej na adres biura TPG (liczy się data wpływu): ul. Deotymy 41, 01-441 Warszawa z dopiskiem „warsztaty psychoedukacyjne 2015”

- lub elektronicznej na maila: warsztaty@tpg.org.pl wpisując w tytule: warsztaty psychoedukacyjne 2015.

Zgłoszenie musi zawierać oświadczenie, iż w przypadku zakwalifikowania na Warsztaty – uczestnik zobowiązuje się do Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym ul. Deotymy 41, 01-441 Warszawa I tel./faks: 22 635 69 70 I www.tpg.org.pl I e-mail: tpg.org.pl KRS: 0000109895 I NIP: 525-15-70-654 I Nr konta: 97 1560 0013 2000 1706 5129 9506 stosowania Regulaminu uczestnictwa w warsztatach, który stanowi załącznik do niniejszego Zaproszenia. Zgłoszenia nie zawierające tego oświadczenia – nie będą rozpatrywane.
Formularz zgłoszeniowy i Regulamin uczestnictwa w warsztatach można pobrać tutaj: 
Pomoc w jego wypełnieniu można uzyskać w siedzibie Pomorskiej Jednostki TPG, kontakt:
tel/sms. 881 630 932
mail: a.jurkowska@tpg.org.pl
Serdecznie zapraszamy!