wtorek, 20 grudnia 2016

Życzenia Świąteczne


Obraz: Kartka świąteczna wykonana z papieru i kolorowego kleju. Na czarnym tle upstrzonym złotymi i srebrnymi kropkami również srebrne i złote gwiazdy z długimi srebrnymi ogonami
Serdecznych spotkań rodzinnych, 
pukania do drzwi, 
przyjaznych twarzy,
 dużo radości,
 serdecznych objęć, 
szczęśliwych wspomnień. 
Aby Święta były właśnie tym,
 czym powinny być: 
odrobiną ciepła w środku zimy, 
światełkiem w mroku
 życzą
  osoby głuchoniewidome, przyjaciele i pracownicy
Pomorskiej Jednostki 
Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Podziękowanie za Świąteczny Kiermasz

"Jeśli szukacie nietuzinkowych, ręcznie wykonanych ozdób, a przy okazji chcecie okazać serce, zapraszamy na stoisko Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym." Tak zapraszała Galeria Madison na swoim profilu na Facebooku. Od 16 do 18 grudnia osoby głuchoniewidome, wolontariusze, tłumacze-przewodnicy wraz ze wsparciem kadry pomorskiego TPG pracowali na kiermaszu w Galerii Madison. Przygotowania trwały kilka miesięcy, podczas których uczestnicy zajęć tworzyli świąteczne ozdoby i upominki. Największym hitem okazała się szopka zrobiona przez Ireneusza, a jej sukces sprawił, że w nocy z piątku na sobotę autor zrobił jeszcze jedną drewnianą ozdobę. Dziękujemy za wypełnienie puszek, wiele ciepłych słów i ciekawych rozmów! Mamy już kilka pomysłów na kolejny kiermasz, więc wypatrujcie nas za rok w świątecznych humorach!

Kolaż trzech zdjęć, u góry szopka Ireneusza, na kolejnym autor w mikołajowej czapce i białej lasce w rękach wraz z Małgorzatą tłumaczką przewodniczką za stołem pełnym ozdób świątecznych, na ostatnim zdjęciu zbliżenie na ozdoby: bobki, szyszki, wieńce, aniołki, wszystko w kolorach białym, srebrnym, czerwony, brązowym.

Wśród nocnej ciszy…

W sobotę 10-tego grudnia w Pomorskiej Jednostce TPG odbyła się Wigilia. Było nas dużo, niektórzy przybyli z bardzo daleka. Gości przywitali Anna Jurkowska i Andrzej Ciechowski, Ania opisała wystrój Sali, parapetów i choinkę. 

Stoły przykryte były białymi obrusami. I to była nasza niespodzianka. Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, każda grupa musiała samodzielnie udekorować swój stół. Aspiracją do tego były warsztaty pod czujnym okiem Kasi Podhajskiej, które wcześniej odbywały się w TPG. Wszystkie stoły były przepiękne, zrobiło się nastrojowo i świątecznie, zabrzmiała kolęda „Wśród nocnej ciszy”.

Ania z Andrzejem przekazali nam życzenia od osób, które nie mogły przybyć na spotkanie. Łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie nawzajem życzenia świąteczne. Potem zasiedliśmy do wigilijnego stołu, był barszcz czerwony, paszteciki, śledziki i inne tradycyjne potrawy.

Kolejnym prezentem były życzenia i ciasteczka, które przyjechały do nas z Krakowa od Marzeny Michalik i jej rodziny :) !
Z zespołem Karola i Andrzeja śpiewaliśmy kolędy. Na koniec nasi najmłodsi wolontariusze wręczyli nam upominki – kalendarze na przyszły rok, na których są zdjęcia z działań Pomorskiej Jednostki.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do przygotowania naszej Wigilii – kadrze, specjalistom, przewodnikom, wolontariuszom tym najmłodszym i starszym.
Dziękuję Heni, p. Krysi, Kasi za wszystkie specjały kulinarne, za ciepłą atmosferę.
Dziękuję Marzenie, Marcinowi i Jagódce za pamięć, życzenia i przepyszne ciasteczka z Krakowa.
Kamili Skalskiej za tłumaczenie na język migowy.
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku 2017.

Danuta Piaskowska 
  
Kolaż 5 zdjęć wigilijnych, duże grono ludzi składa sobie nawzajem życzenia, jedni mówią, inni migają, puste stoły wypełniają się ozdobami, widać zaangażowanie wszystkich uczestników spotkania wigilijnego.

Zapraszamy do przeczytania tekstu na portalu wybrzeze24.pl, który powstał dzięki obecności Redaktora Tomka Łunkiewicza!


Podsumowanie rocznego projektu w CSW Łaźnia "Usłyszeć Obraz"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie podsumowujące projekt "Usłyszeć obraz", podczas którego aktywna grupa osób głuchoniewidomych brała udział w oprowadzaniu po wystawach z audiodeskrypcją w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Bardzo dziękujemy za udział w wernisażach i oprowadzaniach kuratorskich, podczas których wolontariusze biorący udział w szkoleniu z audiodeskrypcji mogli szlifować swoje umiejętności. Państwa uczestnictwo było dla nas bardzo pomocne i uczące.

Spotkanie podsumowujące będzie miało charakter nieformalny, na wszystkich z Państwa będzie czekał przedświąteczny poczęstunek jak również w ramach podziękowania za całoroczną współpracę otrzymają Państwo bezpłatny bilet na seans filmowy z audideskrypcją do KinoPortu.

Spotkanie odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17:30 w CSW Łaźnia w Nowym Porcie.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w dotarciu z domu do naszej Instytucji i z CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie do domu, jesteśmy w stanie zapewnić dla Państwa przewodników. W tej sprawie proszę kontaktować się z nami telefonicznie 518 240 845 lub mailowo n.etush@laznia.pl.