piątek, 10 października 2014

Olimpiada w obiektywach kamer

Pomorska.TV stworzyła świetną relację z Piłki Dźwiękowej!
Piłka dźwiękowa na portalu Pomorska.TV
Aby obejrzeć kliknij poniższy link:
http://www.pomorska.tv/sport/pilkadzwiekowa

Dodatkowo zapraszamy do oglądania 2 filmów z Karaoke i Piłki na Kanale YouTube Pomorskie.TPG:

http://youtu.be/cLa5JioZeXk

http://youtu.be/v8Qa7v8olZY

Pełna relacja z Olimpiady już wkrótce, tymczasem zapraszamy do zapoznania się z Tabelami drużyn, wyników ogólnych i szczegółowych:

Składy drużyn
Tabela ogólna wyników
Tabela szczegółowa wyników

Zaproszenie na wycieczkę do Krakowa


Lubisz podróżować, poznawać nowe miejsca i historię?
Jedź z nami w dniach 20-22 października do Krakowa!

Proponujemy miedzy innymi:
- 20.10.2014r. zwiedzanie Bazyliki Mariackiej, wieczorny spacer po Rynku Krakowskim,
- 21.10.2014r. spacer Traktem Królewskim, zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego i Katedry Wawelskiej, spacer po krakowskim Kazimierzu,
- 22.10.2014r. zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Sprawy organizacyjne:
- wyjazd rano w dniu 20.10.2014r. pociągiem do Krakowa
- powrót – wyjazd z Krakowa po południu w dniu 22.10, przyjazd do Gdańska w dniu 23.10.2014r. nad ranem
- zapewniamy noclegi, wyżywienie, opiekę przewodnika w Krakowie i Wieliczce, bilety wstępu do obiektów zwiedzanych

Odpłatność dla osoby głuchoniewidomej –70 zł.

Zgłoszenia przyjmuje Anna Jurkowska od poniedziałku 13 października do środy 16 października do godz.12.00

tel. 881 630 932 lub mail a.jurkowska@tpg.org.pl
Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników i tłumaczki j. migowego
Zapraszamy!

Zaproszenie do projektu „Migające Miasto”


Projekt "Migające Miasto" został stworzony przez pasjonatów polskiego języka migowego z Pomorza. Dofinansowany w ramach funduszu Akumulator Społeczny ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.Polski Język Migowy – PJM - jest naturalnym językiem wizualno-przestrzennym społeczności Głuchych. W odróżnieniu od języków fonicznych wypowiedzi są konstruowane na gruncie modalności wzrokowej, a nie słuchowej. PJM posiada własną strukturę gramatyczną: składnię, morfologię, fonetykę itd. Polskiego Języka Migowego nie należy mylić z Systemem Językowo-Migowym (SJM), który nie pełni funkcji języka naturalnego. Użycie SJM polega na posługiwaniu się językiem mówionym przy jednoczesnym użyciu znaków migowych. Przygotowaliśmy szkolenie polskiego języka migowego dedykowane wolontariuszom i wolontariuszkom organizacji pozarządowych wspierających osoby komunikujące się w języku migowym. 


W programie szkolenia zaplanowaliśmy naukę: 
  • Polskiego Języka Migowego (PJM) – naturalnego języka, którym posługują się osoby Głuche i Głuchoniewidome
  • Kultury Głuchych
  • Savoir-vivru w kontakcie z użytkownikami Polskiego Języka Migowego.

Program będzie obejmował 54 godziny nauczania PJM, który pozwoli uzyskać umiejętności posługiwania się tym językiem na poziomie podstawowym. Na końcowym etapie odbędzie się egzamin z umiejętności komunikacji. Osobami egzaminującymi będą również osoby, których pierwszym językiem jest PJM.W skrócie: 
  • Masz podpisane porozumienie wolontariacie z organizacją, która wspiera/kontaktuje się z osobami Głuchymi lub Głuchoniewidomymi? 
  • Chcesz nauczyć się polskiego języka migowego?
  • Masz czas w środy i piątki od 17.00 do 20.00? 

Zgłoś się do projektu „Migające Miasto”! 


Wypełnij formularz zgłoszeniowy i przyjdź na spotkanie rekrutacyjno-organizacyjne w piątek 17 października na godzinę 18.00 na ul. Miszewskiego 17 pok.307 - III piętro (W siedzibie Stowarzyszenia TOLERADO). 

Decyduje kolejność zgłoszeń (wysłanie formularza na adres: migajace3miasto@gmail.com maksymalnie do 17.10. do godziny 17.00)
Link do formularza.

Informacje organizacyjne:

Czas: Program obejmuje 54 godziny zajęć, które odbędą się podczas 18 spotkań 3 godzinnych. Zajęcia będą w środy i piątki w godzinach od 17. do 20.00 od 22 października do 22 grudnia.

Miejsce: Gdańsk ul. Miszewskiego 17 pok.307 - III piętro (W siedzibie Stowarzyszenia TOLERADO).

Warunki: Udział w projekcie jest bezpłatny. Każdy uczestnik musi zadeklarować gotowość do obecności na co najmniej 15 spotkaniach (80% szkolenia). Wraz z formularzem uczestnik przekazuje kopię porozumienia wolontariackiego z organizacją wspierającą osoby Głuche lub Głuchoniewidome.

Masz pytania?

Napisz lub zadzwoń do nas: migajace3miasto@gmail.com / 66 99 020 77  

Projekt finansowany w funduszu Akumulator Społeczny ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

czwartek, 9 października 2014

Zaproszenie na obóz żeglarski od Krzysztofa Chęciaka

Witam serdecznie!

Zapraszam gorąco osoby głuchoniewidome i niesłyszące, które jeszcze w tym roku nie były na obozie żeglarskim- do Pucka, gdzie w dniach 19-25 października br. odbędzie się ostatni już w tym roku obóz żeglarski Mazowieckiego Klubu Sportowego Niesłyszących i Głuchoniewidomych "Arkadia".
Koszt uczestnictwa w obozie - tylko 100 PLN od osoby.
Wymagania:
-posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym (potrzebne ksero orzeczenia),
-ukończonie 18 roku życia,
-trzeba mieć pogodne usposobienie, optymizm i dobry humor od czasu do czasu,

NIE TRZEBA UMIEĆ PŁYWAĆ!

Mamy jeszcze około 10 miejsc dla osób niepełnosprawnych oraz 3 miejsca dla tłumaczy-przewodników bądź opiekunów ON.

Zapewniamy pobyt i pełne wyżywienie w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku ul. Żeglarzy 1.
Pokoje 2-3-4 osobowe. Można znaleźć w Internecie namiary i poczytać o ośrodku a nawet napisać tam i zapytać się o warunki. Moim zdaniem są one tam bardzo dobre. A ośrodek przylega do Zatoki Puckiej. Do kościoła jest 50 m. 150 m jest do rynku.
Zapewniamy wszystkim ubezpieczenie, oraz na wodzie -kamizelki ratownicze i obsługę ratowniczą na motorówkach.
Zapewniamy opiekę instruktorów żeglarstwa znających język migowy. Zapewniamy pływanie na wodzie wg indywidualnych chęci i potrzeb.

Dojazd do Pucka we własnym zakresie - nie zwracamy kosztów podróży.

Zgłoszenia proszę przysyłać na następujący adres mailowy:
chrische@wp.pl

Najlepiej dobierać się w małe grupki bo potem jest raźniej przebywać na obozie.

Z żeglarskim pozdrowieniem!!!
Krzysztof Chęciak

środa, 8 października 2014

XII FESTYN ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH W SOPOCIE

13. września 2014r., w piękną słoneczną jesienną sobotę, na Skwerze Kuracyjnym Sopockiego Molo, już po raz dwunasty odbył się Festyn Organizacji Pozarządowych. Spacerowicze, turyści, mieszkańcy Trójmiasta, mogli zapoznać się z bogatą ofertą blisko 60 podmiotów.
Było tam również stoisko informacyjno-edukacyjne Pomorskiej Jednostki TPG!
Udział w imprezie wzięły osoby głuchoniewidome, ich rodziny oraz wolontariusze. Razem zagraliśmy w warcaby w symulatorach uszkodzenia wzroku, nauczyliśmy chętnych uczestników festynu kilku znaków w języku migowym i alfabetu Lorma, opowiadaliśmy o naszej działalności i problematyce głuchoślepoty. Wymienialiśmy się doświadczeniami z innymi organizacjami pozarządowymi.
Zapraszamy na chwilę wspomnień.

Tekst i zdjęcia: Ania Jurkowska

wtorek, 7 października 2014

BABIDÓŁ W JESIENNEJ ODSŁONIE – w relacji Danki Piaskowskiej

W sobotę 23.08. wybraliśmy się na piknik do Babiegodołu. Było dokładnie tak, jak nam Ania Jurkowska napisała w zaproszeniu, a więc wygrzewanie na słońcu, bezchmurne niebo, czyste świeże powietrze i moc atrakcji.
Dało się zauważyć, że za każdym razem jest nas więcej. Organizatorzy musieli nieźle się nagłowić, aby wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z zaproszenia. Biesiadę uroczyście otworzyli Ania Jurkowska i Andrzej Ciechowski życząc wszystkim udanej zabawy.
Po raz pierwszy podczas imprezy na świeżym powietrzu, było dużo śpiewu, a to za sprawą Jana, który przybył ze swoim kolegą muzykiem i instrumentem. Oczywiście śpiewał i zapraszał wszystkich do wspólnego śpiewania.
W gospodarstwie pani Kasi nadal przebywają zwierzęta, które już nas znają. Można było przejechać się na koniu. Przy ognisku piekliśmy kiełbaski, które potem zajadaliśmy wraz z przepysznymi surówkami i ogórkami. Nie zabrakło chleba ze smalcem. Rozgrywane były różne konkurencje sportowe, które były przymiarką do nadchodzącej IV Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych min. bieg na nartach wieloosobowych, przeciąganie liny, bieg z fajerką czy kręcioła. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody.
W międzyczasie kilka osób poszło do lasu w poszukiwaniu grzybów. Las okazał się hojny, grzybiarze zadowoleni. Przez kilka godzin delektowaliśmy się przyrodą. Dużo rozmawialiśmy popijając kawkę czy herbatkę. Cieszyliśmy się, że możemy razem bawić się i wypoczywać. Odprężeni wracaliśmy do Gdańska.
W imieniu uczestników dziękuję pani Kasi – właścicielce gospodarstwa za gorące przyjęcie, Ani i Andrzejowi za przygotowanie pikniku, przewodnikom i tłumaczom języka migowego za opiekę, pomoc i serce:)

Danuta Piaskowska