wtorek, 10 kwietnia 2018

Wsytawa "Co widzisz?" z audiodeskrypcją 📣🖼📸

Nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni !
Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Co widzisz?" z audiodeskrypcją!📣🖼📸
14 kwietnia o 12:00 widzimy się w Gdyni!

#DostępnaKulutra #Audiodeskrycpja #niewidomi #gluchoniewidomi

Tematem wystawy „Co widzisz?” jest patrzenie na archiwalne fotografie Gdyni.
Zapraszamy do oglądania, które jest działaniem. W przestrzeni muzeum zaaranżowaliśmy szereg sytuacji służących patrzeniu na zdjęcia na różne sposoby. Niektóre z nich wymagają użycia ciała – gestu, ruchu; inne – uwolnienia wyobraźni; jeszcze inne skłaniają do spojrzenia z niecodziennej perspektywy na to, co wydaje się oczywiste. Proponujemy proste doświadczenia, które niekoniecznie prowadzą do z góry zaplanowanych wyników.

Zbiory fotograficzne Muzeum Miasta Gdyni zawierają ponad 40 000 zdjęć.
Z kilku powodów jest to kolekcja szczególna. Po pierwsze, Gdynia, która uzyskała prawa miejskie w 1926 roku, jest jedynym dużym polskim miastem młodszym niż wynalezienie fotografii. W efekcie jej historia jest w dużym stopniu sfotografowana.

Po drugie, otwarcie w 1923 roku gdyńskiego portu tymczasowego zbiegło się z wyprodukowaniem małoobrazkowego aparatu fotograficznego Leica, który dzięki niewielkim rozmiarom oraz możliwościom technicznym, zrewolucjonizował fotografię – właśnie wtedy, gdy powstawała nowa Gdynia, zaczęła rozwijać się fotografia reportażowa, a fotografia prywatna stawała się powszechnie dostępna.
Po trzecie wreszcie, Gdynia to miasto, które jest uważane za bardzo fotogeniczne. Do fotografowania zachęcają długie, proste ulice, modernistyczna architektura, statki w porcie, ludzie na plaży, a wreszcie linia horyzontu oddzielająca niebo i morze, które w okresie międzywojennym po raz pierwszy można było sfotografować jako „polskie”.

Sposób patrzenia nie jest czymś naturalnym.
Do patrzenia służy oko – naturalny organ, część ciała. Jednak to, co widzimy, dostrzegamy lub omijamy wzrokiem, ukształtowane jest w znacznej mierze przez kulturę. Od dzieciństwa oglądamy obrazy (ilustracje, grafiki, reklamy, filmy, fotografie), które uczymy się traktować jako oczywiste i jednoznaczne – zwracamy uwagę raczej na to, co przedstawiają, niż na sposób, w jaki je skonstruowano. Szczególnie zdjęcia, które są bardzo powszechne, a zarazem często traktowane odruchowo jako „obiektywne” obrazy rzeczywistości, mają duży wpływ na to, co i jak widzimy – kształtują nasze wyobrażenia o świecie, także minionym.

Dlatego właśnie fotografia tak dobrze nadaje się do tego, aby pokazać nam mechanizmy naszego widzenia – uczynić je nieprzezroczystymi, dostrzec jako kulturowe, a nie tylko naturalne, skonstruowane, a nie neutralne, względne, a nie obiektywne. Ćwiczenie „krytycznego patrzenia” polega na przekraczaniu własnych przyzwyczajeń i patrzeniu z ukosa na to, co zwykle oglądamy wprost. W efekcie wzmacnia „krytyczne myślenie” polegające na stawianiu pytań o to, co wydaje się oczywiste i dostrzeganiu tego, co zwykle umyka uwadze. Mamy nadzieję, że doświadczenie wystawy „Co widzisz?” pozwoli nie tylko inaczej spojrzeć na fotografię, ale również – na Gdynię i jej historię.

„Co widzisz?” to wystawa, której tytułem jest pytanie – zakładamy, że podczas zwiedzania, można formułować własne obserwacje i wnioski dotyczące patrzenia na fotografię i jej interpretacji. Dzięki niecodziennemu spojrzeniu na archiwalne zdjęcia Gdyni, można również przyjrzeć się przeszłości, aby zobaczyć współczesność miasta z nieco innej perspektywy.

Kuratorka: Agnieszka Pajączkowska
Koordynatorka: Agata Abramowicz
Współpraca/Konsultacje: Agata Abramowicz, Anna Lipińska, Dariusz Małszycki, Tomasz Sosnowski, Weronika Szerle, Michał Miegoń
Projekt aranżacji wystawy: Grupa GDYBY
Projekty graficzne: Anita Wasik

niedziela, 8 kwietnia 2018

Bezpłatne warsztaty z audiodeskrypcji! 👀🏛🖼

Bezpłatne warsztaty audiodeskrypcji w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia to idealna okazja dla wolontariuszy TPG!
👀🏛🖼
Start 14 kwietnia godz. 10.00! 

Jak przybliżyć sztukę wizualną osobom niewidomym i niedowidzącym?
Podczas szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami tworzenia werbalnego, dźwiękowego opisu obrazu i treści wizualnych, które umożliwią osobom z niepełnosprawnością wzroku samodzielny odbiór sztuki. Szkolenie składać się będzie z cyklu spotkań warsztatowych oraz praktyki w postaci oprowadzania osób z niepełnosprawnością wzroku po aktualnie prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystawach.

Metody pracy
Zajęcia prowadzone będą metodami aktywnymi, opartymi na doświadczaniu. Uczestnicy szkolenia będą mieli okazję przyjąć perspektywę osoby niewidomej i niedowidzącej i z tego miejsca spojrzeć na sytuację i potrzeby osób z dysfunkcją wzroku. Cykl obejmuje spotkania warsztatowe oraz praktykę w formie oprowadzań, podczas wernisaży odbywających się w CSW ŁAŹNIA 2. 

Uczestnicy
Do uczestnictwa zapraszamy osoby pełnoletnie, które są zainteresowane wspieraniem osób niewidomych i niedowidzących w odbiorze sztuki.
Zapisy: artsee@laznia.pl, tel. 505 662 599
źródło i więcej informacji: https://www.facebook.com/events/127672328078529/

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie w języku migowym! 👌

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 20 kwietnia zaprasza wszystkich do Nowego Portu do Łaźni 2 na oprowadzanie w Polskim Języku Migowym. Start: 17:00

zaproszenie migowe:


transkrypcja filmu dla osób niewidomych:
2 plansze informacyjne na białym tle: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA zaprasza na oprowadzanie po wystawie w Polskim Języku Migowym, We have one hart Anna Witkowska 16.03 – 29.04.2018 r.. Na białym tle miga dziewczyna w czerwonych okularach i żółtej bluzce: Serdecznie zapraszamy Was oraz Waszych znajomych, przyjaciół na oprowadzanie po wystawie autorstwa Anny Witkowskiej pod tytułem "We have one heart." Oprowadzanie będzie w Polskim Języku Migowym. Oprowadzanie będzie 20 kwietnia o godzinie 17:00. w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia II w Nowym Porcie, w Gdańsku. Oprowadzać będę ja, Joanna Olejnik. Przekładu z Polskiego Języka Migowego na język polski mówiony dokona Kamila Skalska. Wstęp bezpłatny. Ostatnia biała plansza z logami miasta gdańska i CSW Łaźnia i napisem: Wzrokowe opowieści realizowane są w ramach zadania „Nowy Port. W Centrum”, realizowanego w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”
 #DostępnaKultura #PJM #oprowadzaniekuratorskie #CSWŁaźniaII #NowyPort