wtorek, 29 września 2015

Relacja z V Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych!

Relacja z V Olimpiady osób głuchoniewidomych w konkurencjach przeróżnych

W dniach 18, 19 i 20.09 odbyła się V Olimpiada osób głuchoniewidomych w konkurencjach przeróżnych współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Pan Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Pracodawcy Pomorza, natomiast patronat medialny sprawowały Radio Gdańsk, Gazeta Gdańska, oraz portal Wybrzerze24.pl.

W piątek 18.09 w Warsztacie Terapii Zajęciowej TPG odbyły się 3 konkurencje: tenis stołowy, warcaby 100polowe oraz karaoke. Jedni zawodnicy brali udział w rozgrywkach, inni przygotowywali się do kolejnych zmagań. W trakcie uroczystej kolacji odbyły się nominacje na członków drużyn z tradycyjnym nałożeniem czapek. Rozegraliśmy też kolejną konkurencję czyli karaoke, w której migali i śpiewali wszyscy zawodnicy z sześciu drużyn. Dzięki wsparciu sponsorów zawodnicy otrzymali Olimpijskie ubrania: dresy, koszulki i buty – pomogli nam DEPO Skład Celny, LPP SA oraz Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta Koło gdańskie. Bawiliśmy się do późnego wieczora :).

W sobotę rano nastąpiło uroczyste otwarcie Olimpiady na stadionie Uniwersytetu Gdańskiego przy ulicy Wita Stwosza przez pełnomocnika Annę Jurkowską, oraz Panią Ewę Kamińską z Urzędu Miasta Gdańska. Odbyła się ceremonia ślubowania przez zawodników oraz sędziów.
A słowa  „Piątą Olimpiadę osób głuchoniewidomych w konkurencjach przeróżnych, uważam za otwartą” były znakiem dla wszystkich, że od tej pory kończą się żarty, a zaczyna prawdziwa walka. 
Sześć 6-osobowych drużyn rywalizowało w konkurencjach przeróżnych: biegu z przewodnikiem, skoku w dal , wyścigu nart wieloosobowych, pchnięciu kulą, wyścigu na tandemach rowerowych, biegu z fajerką, oraz w strzelectwie bezwzrokowym.
Podczas Olimpiady odbyła się sprzedaż cegiełek na rzecz TPG, także stoisko pokazu sprzętów rehabilitacyjnych firmy Altix i Fundacji Szansa dla Niewidomych. Bardzo ważną częścią Olimpiady były warsztaty w ciemności i ciszy prowadzone przez instruktorów - przewodniczącą rady pomorskiego klubu Henrykę Macholę. Zaraz obok namiotu z warsztatami mieściło się stoisko cateringowe przy którym wszyscy mogli się posilić i nabrać sił przed kolejnymi sportowymi zmaganiami.
Atmosfera podczas zawodów była bardzo dobra. Wszyscy pomimo rywalizacji, świetnie się bawili, a widzowie kibicowali i podziwiali.

W niedzielę 20.09 w Sali Gimnastycznej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się emocjonująca konkurencja – turniej piłki dźwiękowej. Rozgrywki trwały długo, zawodnicy skupieni, dali z siebie wszystko.
Ostatnią konkurencją było przeciąganie liny, na którą wróciliśmy na stadion UG. Znowu było gorąco, zdobywanie kolejnych punktów. Tablicę wyników zapełniła sekretarz zawodów. Olimpiada to ogromny sukces i trud pod względem organizacyjnym i sportowym. Jestem pełna podziwu dla organizatorów  i wszystkich sponosorów.
Dotrwaliśmy do końca, nastąpiło ogłoszenie wyników, wręczenie pucharu Pełnomocnika Pomorskiej jednostki wojewódzkiej dla drużyny Pomarańczowych. Medale otrzymali wszyscy zawodnicy ponieważ wszyscy byli zwycięzcami! Następnie oficjalnie zamknięto Olimpiadę. 
Podczas Olimpiady towarzyszyła nam bardzo ładna pogoda, specjalnie zamówiona. Dopiero po zakończeniu...zaczeło padać...

I ja tam z Olimpyjczykami byłam, kawkę i herbatkę piłam.
A com widziała i słyszała w opowiadaniu napisałam.


Danuta Piaskowska


12 konkurencji olimpijskich w obiektywie i tabelach!Prezentujemy zdjęcia z każdej konkurencji - zobaczycie ile emocji kryje się pod tą tablicą wyników!

Tenis Stołowy
Mistrzyni: Sabina Okrój z drużyny Pomarańczowych


Warcaby 100 polowe
Mistrz: Ryszard Rewoliński z drużyny CzerwonychKaraoke 
(w trakcie uroczystej kolacji, po nominacjach olimpijskich)
Mistrzowie: Sabina Okrój, Joanna Szubert, Zofia Łoś, Czesław Gawron, Katarzyna Syktus, Józef Pik 
czyli cała drużyna Pomarańczowych
Przed kolejną konkurencją odbyło się uroczyste otwarcie Olimpiady - pozwalamy sobie na osobny album w którym prezentują się wszystkie drużyny!
Bo u nas wszyscy są zwycięzcami :)


Bieg na 60 metrów z przewodnikiem
Mistrzowie: Małgorzata Bartoszewska i Ireneusz Pełka 
z drużyny Niebieskich
Skok w dal
Mistrz: Karol Klein z drużyny Czarnych


Narty wieloosobowe
Mistrzowie: Justyna Dubanik, Elżbieta Bednarska, Anna Klewicka, Jan Krauza, Bogumiła Jońska z drużyny Zielonych
Tandemy
Mistrzowie: Małgorzata Bartoszewska i Ireneusz Pełka 
z drużyny Niebieskich


Pchnięcie kulą
Mistrz: Józef Pik z drużyny PomarańczowychBieg z fajerką
Mistrzowie: Wanda Kuczma i Sławomir Młyński
 z drużyny Żółtych


Strzelectwo bezwzrokowe
Mistrzowie: Sabina Okrój i Józef Pik
z drużyny PomarańczowychPiłka dźwiękowa
Mistrzowie: Bogumiła Jońska, Adam Topa i Jan Krauza
z drużyny Zielonej


Przeciąganie liny
Mistrzowie: Franciszek Kuczma, Jarosław Jaszak, Ireneusz Pełka i Renata Gołuńska z drużyny Niebieskich

Mistrzowie z pucharem, medalami, dyplomami i na podium!


Uff...ale w trakcie Olimpiady odbywały się wydarzenia towarzyszące jak zbiórka publiczna cegiełek, stoisko pokazu sprzętów rehabilitacyjnych firmy Altix, warsztaty w ciemności i ciszy, stoisko cateringowe


Fotografowali dla nas: Wanda Kuczma, Roman Piątek, Agnieszka Siebert, Redaktor Gazety Gdańskiej i wiele innych osób z olimpijskiej kadry wśród której wędrowały aparaty!

Projekt "V Olimpiada Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych" jest współfinansowany przez Urząd Województwa Pomorskiego ze środków PFRON

Dziękujemy sponsorom za silne wsparcie naszych działań! Już dziś chcemy wymienić firmy, instytucje i osoby bez których nasza Olimpiada nie miałaby tak wspaniałego rozmachu:

Agnieszka Siebert, Audiofon, Altix, Catering 3 City - Grzegorz Szulz, Centrum Integracji Społecznej w Sopocie, DEPO Skład Celny, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Gazeta Gdańska, Happy Tandem, Katarzyna Podhajska-Średniawa, XV Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, LPP SA, Marta Pluwak, Mielnik, Roman Piątek, Spółdzielnia Niewidomych SINOL, Teatr Szekspirowski, Uniwersytet Gdański, Urząd Morski, WARBUD, Warsztat Terapii Zajęciowej przy TPG

poniedziałek, 28 września 2015

O polskim języku migowym - zapraszamy na bezpłatne szkolenie

Zapraszamy na kolejny warsztat 
w ramach projektu Lepiej Pomagać:

6 października 2015 roku od 16.00 do 20.00

„O Polskim Języku Migowym”

  • Język wizualno-przestrzenny ma swoją odmienną gramatykę. Jaką? Dowiemy się na warsztacie.
  • Jeden język migowy? Różnice między system językowo migowym a polskim językiem migowym. 
  • Podstawowe zwroty grzecznościowe w polskim języku migowym (PJM).

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem w TPG. Podziel się swoim czasem i energią!


Liczba miejsc ograniczona! Szkolenie prowadzone w grupie maksymalnie 15 osób.
Miejsce: Siedziba Pomorskiej Jednostki TPG: ul. Bażyńskiego 32, Gdańsk Oliwa.

Formularze zgłoszeniowe (wersja .doc) prosimy przesyłać do 3 października 2015 na adres: kskalska@tpg.org.pl

Pełny harmonogram projektu.

Harmonogram kolejnych warsztatów:


Data
Tematyka


27 października 2015
Poruszanie się z osobą niewidomą”
24 listopada 2015
Dostosowanie przestrzeni dla osoby głuchoniewidomej”Kamila Skalska
Koordynatorka Projektu "Lepiej Pomagać"
Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym
Mail kskalska@tpg.org.pl
Tel. 66 99 020 77
www.pomorskie-tpg.blogspot.com