piątek, 19 lutego 2010

28 lutego zapraszamy na kulig po kaszubskich lasach...

Serdecznie zapraszamy do spełnienia nieśmiałych, ukrytych gdzieś głęboko i często już zapomnianych marzeń...
o krętych drogach ukrytych wśród potężnych sosen otulonych poduchami śniegu,
o melodii, którą nuci zimowy las,
o pędzie sań i wesołym rżeniu koni,
o dotyku chłodnego wiatru na twarzy,
o radości z ciepła i blasku ogniska rozpalonego u schyłku dnia,
o przygodzie...
o chęci bycia razem i wspólnym doświadczaniu magii zimowej wędrówki...

Program Zimowego Spotkania Integracyjnego
w Kaplicy (Kapelowô Hëta) koło Szymbarka
TERMIN: 28 lutego 2010 roku
MIEJSCE: Gospodarstwo Agroturystyczne „Daleko od szosy” w Kaplicy k/Szymbarka
UCZESTNICY: podopieczni Pomorskiej Jednostki TPG, wolontariusze, specjaliści POKL
PROGRAM

10:30 spotkanie uczestników odbędzie się w siedzibie Pomorskiej Jednostki TPG
10:45 wspólny wyjazd autokarem nastąpi sprzed siedziby PJW na Bażyńskiego 32
12:15 - 14:30 ognisko, pieczenie kiełbasek, kulig, grochówka, gorące napoje :)
15:30 powrót do siedziby PJW na Bażyńskiego 32

podczas spotkania w Kaplicy przewidujemy wybory Kuligowej Pary Królewskiej. Stosowne rekwizyty mile widziane.

INFORMACJE DODATKOWE
Odpłatność: 10 zł od osoby + koszty przejazdu (pieniądze przewidywane na bilety PKS pokryją w części koszt wynajmu autokaru)
Zapewniamy pomoc tłumaczy – przewodników, tłumaczy języka migowego oraz ubezpieczenie uczestników.

Zgłoszenia przyjmuje koordynator wolontariatu – Dominika Godlewska tel. 510 686 555

Opracowanie: Anna Jurkowska, Andrzej Ciechowski
Gdańsk, 2010-02-18

Relacja z balu karnawałowego

23 stycznia w gościnnej sali Warsztatów Terapii Zajęciowej, odbył się Bal Karnawałowy. Była to już druga taka impreza w Pomorskiej Jednostce TPG. Jednak tym razem jej inicjatorami i organizatorami byli przedstawiciele Regionalnego Klubu Osób Głuchoniewidomych, którzy do współpracy zaangażowali także członków Stowarzyszenia Niepełnosprawnych „Razem Raźniej”.

Przybyli na zaproszenie Romana Piątka - Podopieczni oraz wolontariusze PJW, po raz kolejny udowodnili, że chęć wzajemnych spotkań i wspólnej zabawy jest w stanie przezwyciężyć niesprzyjające warunki pogodowe. Pomimo srogiego, ponad 20-sto stopniowego mrozu atmosfera na sali od samego początku była bardzo gorąca.

Około godziny 11.30 gości przywitał Przewodniczący Rady Klubu – Roman Piątek. Chwilę później usłyszeliśmy znany nam wszystkim głos Andrzeja Ciechowskiego, który w niecodziennym stroju (jak na Bal Karnawałowy przystało:) pełnił przez chwilę obowiązki Koordynatora Makroregionu Północno – Zachodniego Projektu „Weź sprawy w swoje ręce”. Można powiedzieć, że był to jeden z najprzyjemniejszych, a zarazem bardzo uroczysty moment sobotniego spotkania, ponieważ poznaliśmy nazwiska Beneficjentów, którzy zwyciężyli w konkursie „Więcej niż raz”, organizowanym przez TPG w ramach Projektu. Obecni na Balu laureaci oprócz gratulacji i gromkich braw otrzymali także cenne nagrody rzeczowe.

Po części oficjalnej przyszedł czas na upragnioną zabawę. Na początek wolontariusze zaprosili wszystkich do udziału w konkursach. Jako pierwsza, konkurs wiedzy o TPG poprowadziła koordynatorka wolontariatu Dominika Godlewska. Chętni śmiałkowie bez większych problemów przebrnęli przez serię pytań związanych z działalnością naszej organizacji. Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się Jerzy Malec. Po pierwszych „rozumowo – pamięciowych” zmaganiach, chwilę relaksu zapewnił Andrzej Ciechowski swoim legendarnym konkursem Karaoke. Wspólny śpiew stał się doskonałą okazją do postawienia pierwszych kroków na parkiecie. Nie musieliśmy długo czekać, aby zabawa nabrała prawdziwego, karnawałowego tempa. Czy to w kółku, czy w wężyku albo w parze każdy wykazywał chęci w nadmiarze!:) W przerwach pomiędzy tańcami dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy wolontariuszek Agnieszki i Oli. Pierwszy z nich polegał na zjedzeniu ciastka zawieszonego na nitce, drugi na tańcu z balonem. Osoby chcące wziąć w nich udział musiały wystąpić parami. Nikogo z konkursowiczów nie ominęła oczywiście nagroda. Wręczaniem ich zajęły się nasze najmłodsze wolontariuszki Wiktoria i Maja, które w pięknych kreacjach karnawałowych gościnnie przybyły na bal. Zaskoczeniem dla wolontariuszy był konkurs przygotowany specjalnie dla nich. Temu zadaniu sprostały trzy odważne dziewczyny - Agnieszka, Ola i Dominika, które przez kilka minut tańczyły kankana. Cała trójka została nagrodzona wielkimi brawami oraz drobnymi upominkami.

Niestety, jak mówi znane przysłowie „wszystko co dobre, szybko się kończy” i dla nas także nadszedł czas pożegnania. Każdy trochę zmęczony tańcami ale pełen emocji i wrażeń ze wspólnej zabawy oraz nadziei na kolejne spotkanie, udał się do zacisza własnego domu.

tekst: koordynator wolontariatu Dominika Godlewska
zdjęcia: wolontariusze Pomorskiej JW


KARNAWAŁ 2010r.

W bardzo mroźną sobotę, 23/01/2010r. w Pomorskiej Jednostce TPG odbyła się zabawa karnawałowa. W jej organizację bardzo zaangażował się Roman Piątek, w czym pomagały mu Basia Bielecka i Tosia Koziej.

Gości witał przewodniczący Koła - Romek, życząc wesołej zabawy i świetnych humorów. Następnie oddał głos Andrzejowi Ciechowskiemu – Koordynatorowi Makroregionu Północno - Zachodniego, który w krótkich słowach wspomniał ubiegły rok i przedstawił optymistyczną wizję pracy naszej Jednostki na rok obecny. Po tych informacjach, złożył gratulacje i wręczył nagrody Beneficjentom Projektu „Weź sprawy w swoje ręce”, którzy mieli zaszczyt zostać wyróżnieni w konkursie „Więcej niż raz”.

Po części oficjalnej, rozpoczęła się zabawa, w której przebrany za trubadura z lat 70, w pięknych długich włosach, z gitarą w dłoni, Andrzej Ciechowski wykonał bliski nam sercu utwór z tamtych lat. Wokalistę wspomagał głosowo Romek Piątek. Po występach rozpoczęła się zabawa. Do tańca grała nam muzyka z płyt. Między tańcami, nasza sympatyczna Dominika pokazała pięknie odtańczonego kankana i przeprowadzała różne konkursy nagradzając zwycięzców nagrodami, co było miłe.

W tak miłej atmosferze, czas leciał bardzo szybko i ani się spostrzegliśmy jak zapadł wieczór i trzeba było kończyć zabawę. Jedynym smutnym faktem było to, że zabrakło naszej pełnomocnik Ani Jurkowskiej. Ale wiemy, że myślami była z nami, gdyż w trakcie zabawy dostaliśmy SMS z miłymi życzeniami, za które bardzo dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim wolontariuszom i osobom zaangażowanym w organizację tego spotkania, w szczególności Dominice – koordynatorce wolontariuszy, która czuwała nad całością imprezy.
Mamy nadzieje że spotkamy się na takiej imprezie jeszcze nie raz.

JERZY MALEC