środa, 2 marca 2016

1% podatku dla Pomorskiej Jednostki TPG

Codziennie osoby głuchoniewidome przekraczają granice - chcą się uczyć, pracować, tworzyć, normalnie żyć w świecie zdominowanym przez obraz i dźwięk. Przekraczanie granic jest możliwe i Twój 1% podatku także może w tym pomóc!


            W tym celu, wypełniając swój PIT wpisz:

- w polu o nazwie „Nazwa OPP”:
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

- w polu cel szczegółowy: Pomorska Jednostka Wojewódzka TPG

- w polu o nazwie „KRS”: 0000109895

Relacja z Warszawy 19 – 21.02.2016

19 lutego Pomorska Jednostka TPG wyruszyła liczną grupą na wycieczkę do naszej stolicy. W Warszawie na dworcu centralnym przywitał nas koordynator Andrzej Ciechowski. Po odłożeniu bagaży wyruszyliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Tam czekał na nas przewodnik, od którego dowiedzieliśmy się, że Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warsz awie ale i w całej Polsce. Ma 42 piętra i 230 metrów wysokości. Nasza grupa wjechała windą na 30 piętro, gdzie znajduje się taras widokowy na panoramę miastaWarszawy. Trochę było mglisto, ale to czego nie dojrzeliśmy okiem, dopowiedział przewodnik. 

W Pałacu Kultury mieszczą się siedziby różnych firm oraz Polska Akademia Nauk, sala kongresowa i sala koncertowa, także znajduje się kino, poczta, muzea i biblioteki. W 2000 roku na szczycie pałacu umieszczony został ogromny zegar, drugi co do wielkości w Europie i najwyżej położony zegar wieżowy na świecie

Następnym punktem zwiedzania była siedziba Telewizji Polskiej przy ulicy Woronicza. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wygląda praca w telewizji oraz obejrzeć „od kuchni” studia nagrań. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy między innymi studio programu „Jaka to Melodia” – gdzie trwały próby muzyczne i taneczne. Następnie studio „Świat się Kręci”. Przewodnik opowiedział nam o pracy w telewizji, dowiedzieliśmy się że są 3 reżyserki – dźwięku, obrazu i światła. Kolejnym punktem było studio nagrań programu „Pytanie na Śniadanie”, zobaczyliśmy piekną domową scenografię z kuchnią, książkami i innymi drobiazgami. Zwiedzanie telewizji zakończyliśmy wizytą w muzeum, w którym można było podziwiać najstarsze telewizory i kamery, kostiumy, oraz Kulfona i Monikę, a także Jacka i Agatkę. 

Wieczorem na starówce spotkaliśmy się z Mazowiecką Jednostką TPG. Wybraliśmy się wspólnie na kawę i ciacho, a kto chciał mógł w „Bazyliszku” poprawić swoją kondycję, wypić grzańca,który rozgrzewa i stawia na nogi. Wszak czekała na nas sobota z kolejnymi atrakcjami.


W sobotę zaczęliśmy od spaceru po Warszawie z przewodnikiem. Chodziliśmy po Starym i Nowym mieście. Widzieliśmy najwęższy dom na świecie – pierwszym mieszkańcem był Izraelski pisarz. Zwiedziliśmy bazylikę św. Jana Chrzciciela – jedną z najstarszych świątyń Warszawy m.in. pochowane są tam znane osoby takie jak Prymas Polski, Kard. Stefan Wyszyński, Stanisław August Poniatowski i Henryk Sienkiewicz. Katedrę odwiedział kilkukrotnie Papież Jan Paweł II. Drugiego czerwca 1979 roku rozpoczął z tego miejsca pielgrzymkę po ziemii ojczystej.

Spacerowaliśmy Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, po drodze odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego, gdzie odbywała się zmiana warty. Byliśmy przed murami Uniwersytetu Warszawskiego – największej uczelni w Polsce. Uczelnia niedługo będzie świętować swoją rocznice „Dwa stulecia. Dobry początek”. Na terenie UW pojawił się licznik, który odmierza czas pozostały do jubieluszu. 19 listopada 2016 roku minie 200 lat od powstania uniwersytetu.

Po kawce i krótkiej przerwie nasza wycieczka znalazła się w Centrum Nauki Kopernik. Odkrywalismy tam cuda techniki i prawa fizyki. Każdy znalazł coś dla siebie. Za pomocą obserwacji i dotyku mogliśmy eksperymentować i poznawać otaczający nas świat.

W niedzielę zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które zostało uroczyście otwarte 31 lipca 2004 roku przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dzień poprzedzający 60 rocznice wybuchu powstania. Muzeum powstało w zabytkowym budynku dawnej elektrowni tramwajowej. Pani przewodnik opowiedziała nam historię i przebieg Powstania Warszawskiego, o okupacji hitlerowskiej i losach powstańców w komunistycznej Polsce. Zobaczyliśmy jak Warszawa wyglądała, jak została zrównana z ziemią. Muzeum Powstania Warszawskiego to hołd dla wszystkich powstańców i uczestników walk o wolną Polskę.

Za ten piękny czas, który wspólnie przeżyliśmy chciałam bardzo mocno podziękować organizatorom Ani Jurkowskiej, Karolowi Świtajskiemu, Andrzejowi Ciechowskiemu za Wasz trud, za przygotowania, za setki wykonanych telefonów, za nie przespane noce... 
Dziękujemy. 

Wszystkim przewodnikom, którzy nam pomagali i wspierali serdecznie dziękujemy. 
 Danuta Piaskowska