poniedziałek, 4 grudnia 2017

Kim jest osoba głuchoniewidoma?O swoich doświadczeniach opowiada Abbi, abyśmy mogli lepiej zrozumieć tożsamość osób głuchoniewidomych.

Napisy: Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - największa w Polsce organizacja stowarzyszająca i wspierająca osoby głuchoniewidome.

#gluchoniewidomi
#deafblind
#TuPrzekraczamyGranice

Transkrypcja filmu: Cześć, nazywam się Abbi. Jestem głuchoniewidoma. Co to znaczy głuchoniewidoma? To nie znaczy, że osoba jest całkowicie głucha i niewidoma. Głuchoślepota to spektrum, tak samo jak bycie Głuchym. Urodziłam się w 6 miesiącu ciąży i miałam wiele komplikacji medycznych, które spowodowały uszkodzenie słuchu i wzroku. Jak dużo widzę? Cóż, prawym okiem nic nie widzę, a lewym w ograniczony sposób. Chodziłam do szkoły masowej, Mówiłam i nosiłam aparaty słuchowe. Miałam przez wiele lat zajęcia z logopedą. W szkole podstawowej używałam głosu, miałam logopedę i aparaty słuchowe i tak też robiłam w codziennym życiu. Gdy poszłam do szkoły średniej, zdjęłam aparaty słuchowe i codziennie czytałam z ruchu warg. Dopiero w 3 klasie ubrałam znów aparaty. W tamtym czasie zaczynałam uczyć się migowego ASL. Podstawy, ABC. Potem przez cały rok nie miałam czasu na naukę migowego przez to, że byłam zajęta szkołą. Kiedy skończyłam szkołę średnią, zaczęłam uczyć się migowego i zanurzać się w społeczność i Kulturę Głuchych. W tamtym czasie chodziłam na wiele wydarzeń, poznałam wielu ludzi. Nie wiedziałam wtedy, kim jestem. Mówiłam o sobie "słabosłysząca/częściowo niewidoma". W trakcie spotykania się z ludźmi, dziwnie było prosić ich co 5 minut, "Hej, możesz migać trochę bardziej przy sobie, bo jestem częściowo niewidoma itd." Denerwowało mnie ciągłe powtarzanie tego. Przez 2 lata badałam siebie, starając się dowiedzieć, kim jestem. Aż w końcu uświadomiłam sobie, że nie mogę po prostu "wykreślić" bycia niewidomą, nią też byłam. Jestem Głuchoniewidoma. I jestem dumna z bycia częścią obu tych światów. Kultury i społeczności Głuchych i Kultury i społeczności Głuchoniewidomych. Jestem dumna, że mam społeczność, która rozumie, kim jestem. Jaka jest, więc różnica? Głusi używają wzroku i odczuć. Głuchoniewidomi polegają na dotyku i odczuciach. Więc takie jest moje doświadczenie dorastania i to, kim jestem.

1 komentarz: