poniedziałek, 10 listopada 2014

Szkolenie tłumaczy – przewodników osób głuchoniewidomych


Serdecznie zapraszamy na niezwykłe, ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie: szkolenie tłumaczy – przewodników osób głuchoniewidomych organizowane przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.

Dlaczego to wydarzenie jest ciekawe?

  • dzięki symulatorom wprowadzamy grupę uczestników w świat totalnej „ciszy i ciemności” – pokazujemy im, jak funkcjonują osoby, które jednocześnie nie widzą i nie słyszą
  • uczymy pobudzających wyobraźnię, dotykowych metod komunikacji, w tym tajemniczego alfabetu Lorma
  • używamy nowoczesnych, barwnych form kształceniowych.

Dlaczego to wydarzenie jest ważne?

  • dzięki niemu pragniemy informować społeczeństwo o zmarginalizowanej, liczącej w Polsce ponad 6000 osób grupie ludzi – o osobach głuchoniewidomych

Czas szkolenia: 29. i 30. listopada 2014 roku w godz. 9:00 – 18:00
Miejsce: ul. Bażyńskiego 32, 80-309 Gdańsk, pok. 226
Koszt: 250 zł (przewidujemy zniżkę dla wolontariuszy TPG)
Kontakt: Kamila Skalska
• tel.: 669902077
• e-mail: kskalska@tpg.org.pl

TPG dla osób z niepełnosprawnością:

Inwestujemy w ludzi
Chcemy inwestować w ludzi pełnych zapału, pragniemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy w przyszłości zaangażują się w realizację misji naszego stowarzyszenia i będą wspierać osoby głuchoniewidome. Pierwszeństwo w uczestnictwie w szkoleniu mają wolontariusze już zaangażowani w działania na rzecz osób głuchoniewidomych, ale zapraszamy również osoby zainteresowane rozpoczęciem współpracy z Pomorską Jednostką TPG.

Stawiamy na wiedzę
Podczas szkolenia, wykwalifikowani instruktorzy zapoznają uczestników z podstawowymi zagadnieniami z zakresu niesprawności wzroku i słuchu. Oprócz teorii, przewidziane będą również zajęcia praktyczne. Dzięki specjalnym opaskom i słuchawkom uczestnicy zostaną pozbawieni dźwięków i barw. Każdy będzie mógł doświadczyć, w jaki sposób odbierają świat osoby głuchoniewidome oraz poznać ich sposoby komunikowania się. Z pewnością wielu zainteresuje dotykowy alfabet LORMA i język migowy odbierany za pomocą dłoni.
Uczestnicy szkolenia przez kolejne miesiące będą odbywać praktyki, czyli spotykać się z osobami głuchoniewidomymi z Towarzystwa pod okiem instruktora i koordynatora wolontariatu. Osoby, które wykażą się niezbędną wiedzą i doświadczeniem, mają szansę zdać egzamin i otrzymać certyfikat tłumacza – przewodnika osoby głuchoniewidomej.

Widzimy potrzeby
W naszym kraju żyje około sześć tysięcy osób głuchoniewidomych, z czego na terenie województwa pomorskiego – około dwieście. Podopieczni TPG to głównie ludzie słabosłyszący i słabowidzący, którym jednoczesne uszkodzenie narządu słuchu i wzroku utrudnia funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym. Szkoląc wolontariuszy tworzymy wyspecjalizowaną sieć usług tłumaczy-przewodników, dzięki którym osoby głuchoniewidome mogą samodzielnie załatwiać swoje sprawy w sklepie, urzędzie czy u lekarza, mogą brać udział w coraz bogatszym życiu kulturalnym naszego regionu.

Działamy sprawnie
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym istnieje od 1991 roku, natomiast od 2005 posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Główna siedziba Towarzystwa znajduje się w Warszawie, przy ul. Deotymy 41. Misją stowarzyszenia jest opieka nad dziećmi głuchoniewidomymi, współpraca z ich rodzicami, opiekunami a także pomoc młodzieży głuchoniewidomej, osobom dorosłym oraz starszym. Zadania te realizowane są poprzez rehabilitację społeczną i zawodową, organizowanie turnusów arteterapeutycznych i rehabilitacyjnych, świadczenie usług tłumaczy – przewodników oraz kształcenie kadry. W 2006 roku TPG zostało uhonorowane Międzynarodową Nagrodą Niepełnosprawności im. F. D. Roosevelta za szczególne osiągnięcia w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym. Nagroda ta została wręczona 18 września 2006 r. na Sesji Ogólnej ONZ w Nowym Jorku w obecności Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana i Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W Gdańsku od 2008 roku działa Pomorska Jednostka Wojewódzka TPG, skupiająca ponad 160 osób z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu w różnym stopniu, zrzeszająca także ich rodziny i przyjaciół.

Osoby zainteresowane innymi niż szkolenie działaniami, proszone są o kontakt z Pomorską Pełnomocniczką TPG, Panią Anną Jurkowską: a.jurkowska@tpg.org.pl lub 881 630 932.

Zapraszamy również na:
www.tpg.org.pl
www.pomorskie-tpg.blogspot.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz