poniedziałek, 27 kwietnia 2009

Trzecia Sesja Rehabilitacyjna w Słupsku

III sesja rehabilitacyjna osób głuchoniewidomych w Słupsku 18 kwietnia 2009 roku

Dobiega końca trzeci miesiąc realizacji projektu POKL ”Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy”. Bazując na doświadczeniach zdobytych w lutym i marcu oraz obserwując ogromne korzyści wynikające z wyjazdowych sesji rehabilitacyjnych – tym razem, zawsze chętnych do podróży specjalistów z Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG, droga zaprowadziła do Słupska.
Skorzystaliśmy z gościnności Pana Kazimierza Sobczaka – Prezesa Spółdzielni Niewidomych im. Mjr. E. Wagnera w Słupsku, który umożliwił nam bezpłatne korzystanie z Sali wykładowej oraz dwóch gabinetów lekarskich w Przyzakładowej Przychodni Rehabilitacyjnej.

Organizacja wyjazdu była dla nas dużym wyzwaniem. Przygotowania trwały ponad tydzień a przydzielonych przez Koordynatora Regionalnego zadań – mieliśmy do wykonania całe mnóstwo – m.in. zakupy produktów żywnościowych i naczyń jednorazowych, ugotowanie obiadu i upieczenie ciasta oraz przygotowanie termosów, tablic do nauki komunikacji, rzutnika, laptopów, sprzętu rehabilitacyjnego.

18 kwietnia o 5.45 dziewięciu specjalistów wyruszyło z Gdańska pięcioma samochodami. Część z nas zabierała po drodze kandydatów na Beneficjentów projektu z okolic Słupska a zadaniem innych osób było jak najwcześniejsze dotarcie na miejsce i zorganizowanie sesji – rozpakowanie sprzętu, przygotowanie bufetu a także stanowisk pracy dla specjalistów.

O godz. 9 spotkanie rozpoczął i powitał wszystkich gości Koordynator makroregionu północno – zachodniego - Andrzej Ciechowski. Następnie, przy kawie i ciasteczkach, prezentację multimedialną dotyczącą sprzętu rehabilitacyjnego dla osób GN przedstawiła Kamila Skalska. W godzinach od 9.30 do 15.30 udzielaliśmy wsparcia w zakresie: doradztwa zawodowego (Marta Krużyńska), prawnego (Witosław Milewski) oraz ds. sprzętu rehabilitacyjnego (Kamila Skalska) a także rehabilitacji z zakresu: orientacji przestrzennej i czynności dnia codziennego (Marta Pluwak), rehabilitacji wzroku i doboru pomocy optycznych (Anna Jurkowska) a także poradnictwa psychologicznego (Kamila Skalska). Pierwszy kontakt z Beneficjentami nawiązywali rehabilitanci Marika Wąs i Jacek Stojanowski, którzy korzystali z pomocy tłumacza języka migowego (Marta Kocon).

Podczas całego spotkania trwał zorganizowany we współpracy z firmą Altix pokaz sprzętu rehabilitacyjnego. Zainteresowanie budziły także nasze duże tablice komunikacyjne oraz możliwość nauki alfabetu Lorma i daktylografii. Pomocą w tym zakresie służyli wszyscy rehabilitanci. O godz. 14 podaliśmy nasze tradycyjne danie obiadowe – fasolkę (którą odgrzewaliśmy na turystycznej kuchence przywiezionej ze sobą) oraz kawę i ciasto. Po posiłku, Koordynator Andrzej Ciechowski podziękował za gościnność oraz pomoc w organizacji sesji rehabilitacyjnej i na ręce Pani Marzeny Jurczyk złożył dyplom a Beneficjentom wręczył teczki z materiałami dotyczącymi rehabilitacji osób GN oraz TPG.

Podczas spotkania w Słupsku udało nam się zrealizować kilka nowych pomysłów. Po raz pierwszy podczas wyjazdowej sesji rehabilitacyjnej zorganizowaliśmy badania okulistyczne i audiometryczne. Do Słupska przyjechała razem z nami Katarzyna Jaglak – lekarz okulista, która przyjmowała w gabinecie Przychodni Rehabilitacyjnej. Badania słuchu zostały przeprowadzone przez firmę Audiofon – Beneficjenci byli na nie dowożeni do centrum Słupska. Nowością była również możliwość skorzystania przez rodziny pracowników Spółdzielni z badań okulistycznych oraz wsparcia rehabilitanta wzroku w doborze pomocy optycznych.

Zainteresowanie spotkaniem przez osoby GN i ich rodziny przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – w jednym miejscu udało nam się zgromadzić 9 Beneficjentów, którzy oprócz badań specjalistycznych mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach rehabilitacyjnych; w ciągu jednego dnia pozyskaliśmy do projektu 6 nowych osób; 21 osób skorzystało z badań okulistycznych a 13 z audiometrycznych; tyle samo dobrało sobie pomoce optyczne.

Bardzo cieszymy się również z kontynuacji i zacieśnienia współpracy ze Spółdzielnią Niewidomych, z Warsztatem Terapii Zajęciowej kierowanymi przez Pana Wiesława Szeląga a także z Kołem Powiatowym PZN oraz Centrum Informacji dla Osób Niepełnosprawnych działających pod kierunkiem Pana Stanisława Pilarka. To dzięki tym instytucjom i organizacjom zdołaliśmy dotrzeć do tak dużej liczby osób GN ze Słupska i okolic.
Tekst: Anna Jurkowska
Zdjęcia: Kamila Skalska, Marika Wąs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz