Wolontariat

ODKRYJ W SOBIE WOLONTARIUSZA/WOLONTARIUSZKĘ
przyjazna ankieta dla wątpiących we własną moc ;-))

Czy lubisz:
□ kiedy inni darzą Cię uśmiechem
□ mieć poczucie, że zrobiło się coś dobrego
□ dzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami
□ mieć powody do dumy
□ przekazywać innym swoją pozytywną energię
□ angażować się w sprawy ważne
□ wierzyć we własną siłę sprawczą

Jeśli zaznaczyłaś/zaznaczyłeś 3 i więcej odpowiedzi – jesteś doskonałym Kandydatem na wolontariusza/ doskonałą Kandydatką na wolontariuszkę

Jeśli zaznaczyłaś/zaznaczyłeś mniej niż 3 odpowiedzi – pomyśl…, może warto rozważyć wolontariat …

Wolontariat w TPG daje możliwość rozwoju nie tylko umiejętności potrzebnych i przydatnych do planowania dalszej kariery zawodowej ale też będących elementem rozwoju osobistego. Współpracujemy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Sopocie!
Zapewnimy Ci:
  • profesjonalne szkolenia (podstawy wspierania osoby głuchoniewidomej, szkolenie tłumaczy-przewodników)
  • możliwość odbycia u nas praktyk i stażu
  • zajęcia nauki alternatywnych metod komunikacji: alfabetu Lorma, języka migowego
  • pracę w zgranym zespole
Jeżeli chciałbyś/ chciałabyś zostać wolontariuszem/ wolontariuszką TPG - wypełnij ankietę zgłoszeniową - pozwoli ona nam dowiedzieć się więcej o Tobie. Ściągnij ankietę wolontariacką w wersji .pdf lub .doc.

Poznaj nas!
Wolontariusze i Wolontariuszki Pomorskiej Jednostki TPG:

Anna Jurkowska
- kim jestem w TPG?
Pomorską Pełnomocniczką TPG. Gdy czarne chmury zawisły nad Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Spółdzielni Niewidomych „Sinol” – stwierdziłam, że to odpowiedni czas na utworzenie Pomorskiej Jednostki TPG, która może nie tylko uratować WTZ ale także pomóc osobom głuchoniewidomym zamieszkałym na Pomorzu. O tym, że była to trafna decyzja, świadczy ilość naszych podopiecznych: gdy 1 stycznia 2008 roku zostałam Pełnomocnikiem PJW – znaliśmy kilka OGN; na Wigilię 2015 wysłaliśmy zaproszenia do blisko 150 osób.
- co chcę powiedzieć o swojej pracy/szkole?
Osoby niewidome i słabo widzące spotykam od dzieciństwa – często towarzyszyłam w pracy moim Rodzicom – nauczycielom w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Potem studiowałam oligofrenopedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Następnie uzyskałam uprawnienia rehabilitanta wzroku kończąc studia podyplomowe na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Ponad 20 lat pracowałam w Przedszkolu Nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, teraz cały swój czas zawodowy poświęcam TPG.
- co chcę powiedzieć o sobie prywatnie? - zainteresowania/pasje
Mój wolny czas wypełniają dwa pieski rasy West – Diba i Diara.

Andrzej Ciechowski
- kim jestem w TPG?
Uczestniczyłem w narodzinach Pomorskiej Jednostki TPG. Z satysfakcją obserwuję Jej rozwój, z radością poświęcam kilkaset godzin w roku – jako wolontariusz – na prace organizacyjne i wsparcie naszych podopiecznych. 
- co chcę powiedzieć o swojej pracy/szkole?
Charakter zawodowy i społeczny kształtowałem w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Potem przez 10 lat przypominałem sobie oraz poznawałem wszystkie nowe bajki świata, z których żyje wielki przemysł zabawkarski. Kolejne lata paracowałem w Spółdzielni Niewidomych „Sinol” w dziale rehabilitacji. Dziś już na emeryturze mam czas by działać dla TPG.
- co chcę powiedzieć o sobie prywatnie? - zainteresowania/pasje
Od dawna obiecuję sobie powrót do pasji sprzed wielu, wielu lat – żeglarstwa i motorowodniactwa śródlądowego. Ale jak już uporządkuję drzewo genealogiczne (zajrzyj na www.szczepan-marianna.pl ) oraz wyhoduję złotą rybkę w oczku wodnym na działce w Barniewicach, to zaproszę – razem z trójką najpiękniejszych wnucząt – do klubu żeglarskiego na ul. Tamka :).

- kim jestem w TPG?
- co chcę powiedzieć o swojej pracy/szkole?
- co chcę powiedzieć o sobie prywatnie? - zainteresowania/pasje
pytania te będą się powtarzać w tej samej kolejności:

Kamila Skalska
- w TPG od 2009 w wielu rolach: jako psycholożka, doradczyni ds. sprzętów rehab., kilka razy jako koordynatorka wolontariatu, tłumaczka-przewodniczka, tłumaczka języka migowego, instruktorka szkoleń tłumaczy-przewodników, instruktorka zajęć no i jako wolontariuszka :).
- na co dzień lubię czytać książki i komiksy wisząc w hamaku i spacerować z psem Erykiem.

Krystian Szulz
- w TPG od listopada 2010 roku; wolontariusz, uczy się w klubie migowego, koordynator akcji 1%, specjalista ds. sprzętów rehabilitacyjnych w projekcie POKL2
- ukończyłem studia magisterskie na wydziale ekonomicznym UG o specjalności biznes elektroniczny, na co dzień jestem pracownikiem jednej z trójmiejskich firm hostingowych
- prywatnie pasjonuję się całym światem sportu - uwielbiam piłkę nożną, interesuję się różnorodną muzyką - na co dzień śpiewam w Chórze Gdańskiej Sceny Muzycznej i próbuję znaleźć czas na naukę brzdękania na gitarze ;) oraz uwielbiam się śmiać i uśmiechać!
Natalia Encminger
Moja przygoda z TPG zaczęła się od szkolenia z podstaw kontaktu z osobą głuchoniewidomą. Zastanawiałam się, czy zostać na dłużej, czy może poprzestać na szkoleniu? I tak w styczniu 2014 roku podjęłam decyzję: chcę być wolontariuszką w TPG! Uważam, że to była bardzo dobra decyzja. Przez rok nauczyłam się tylu nowych rzeczy, między innymi alfabetu palcowego, alfabetu Lorma, sposobów poruszania się z osobą głuchoniewidomą. I to na pewno nie koniec mojej nauki. Moim mały marzeniem jest nauczenie się języka migowego.
Na co dzień studiuję Logopedię na Uniwersytecie Gdańskim, natomiast w wolnych chwilach jeżdżę konno, gram w siatkówkę oraz czytam książki, głównie kryminały i dzienniki z okresu II wojny światowej.
Angelika Pawłowska
- wolontariuszka w TPG od stycznia 2014 roku. Jednym z moich wolontariackich marzeń jest nauczenie się języka migowego. Dzięki temu mogłabym bliżej poznać członków TPG :) Na co dzień studiuję logopedię na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnych chwilach uwielbiam spacerować,tańczyć, podróżować, odkrywać i zachwycać się raz po raz pięknem natury!
Roksana Młodzianowska
- Jestem w TPG od 7.09.14r, jako wolontariuszka i tłumaczka-przewodniczka,
- W TPG staram się pomagać innym na wspólnych wyjściach bądź spotkaniach
- Obecnie studiuje psychologię i pracuję w sklepie z upominkami - Lubię czytać książki, słuchać muzyki, spędzać czas w gronie znajomych :)

 Wiktoria Jendrzejewska
Jestem wolontariuszką w TPG od czerwca 2016 roku. Wolontariat rozpoczęłam z chęci doskonalenia języka migowego, który mnie zainteresował. Jestem uczennicą trzeciej klasy gimnazjum.

  WSPÓLPRACOWALI Z NAMI - DZIĘKUJEMY! :)


Katarzyna Krempla
- Moja przygoda z TPG rozpoczęła się w 2012 roku. Zafascynowana światem osób głuchoniewidomych zaczęłam działać jako wolontariuszka w pomorskiej jednostce TPG. Następnie, ukończyłam kurs tłumacza- przewodnika dzięki któremu moje kwalifikacje i jednocześnie zakres pomocy w TPG zwiększył się. Obecnie jestem też wykładowcą języka migowego.
- Ukończyłam studia licencjackie z logopedii na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie kontynuuję naukę na studiach magisterskich, na specjalności neurologopedia. Końcówkę swoich studiów łączę już z pracą zawodową jako logopeda w Akademii Dobrej Edukacji, Centrum Terapeutycznym Sotis oraz w Gdyńskim Stowarzyszeniu Osób Niesłyszących „Effetha”.
- W wolnym czasie lubię jeździć na rowerze, czytać książki, spotykać się z przyjaciółmi i bliskimi mi osobami. Często tworzę też swoje autorskie pomoce logopedyczne oraz pogłębiam znajomość języka migowego.

Violetta Kopeć

- w TPG od maja 2014 roku; jako wolontariuszka uczestniczę w przygotowaniach do spotkań klubowych, uczę się wspierania osób głuchoniewidomych na szkoleniach (podstawy brajla, techniki poruszania się z osobą głuchoniewidomą) oraz w praktyce;
- jestem nauczycielem, pracuję z osobami niepełnosprawnymi;
- chętnie pomagam innym, lubię kontakt z ludźmi.


Agnieszka Warecka (Kaja)

- wolontariuszka TPG od maja 2014;
Weronika Siwak
- wolontariuszka TPG od czerwca 2014; chcę pomagać innym, nauczyć się języka migowego i skończyć szkolenie dla tłumaczy przewodników osób głuchoniewidomych;
- jestem nauczycielem, szukam pracy w dowolnym wymiarze;
- lubię ludzi:)
Dominika Godlewska
- w TPG od września 2009 do września 2010 koordynatorka wolontariatu, tłumaczka-przewodniczka
- z wykształcenia ekonomistka, pracowniczka Agencji Rozwoju Pomorza
- lubię długie leśne spacery i wycieczki po Polsce z Klubem Emerytów

Agnieszka Stanuch
- wolontariuszka TPG od listopada 2010
- Uczę się języka migowego razem z resztą wolontariuszy, a ostatnio ukończyłam 1 stopień języka migowego w PZG. Studiuję obecnie trzeci rok psychologii.
- Bardzo lubię czytać książki, grać na gitarze i podróżować (nie zawsze tylko palcem po mapie ;) ). Niedawno zaczęłam naukę języka hiszpańskiego.
Marika Wąs
- w TPG wolontariuszka, w projekcie "Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy" rehabilitant i tłumacz przewodnik
- pracuję w przedszkolu
- kocham mojego kotka :) i uwielbiam oglądać filmy
Jacek Stojanowski
- w TPG wolontariusz, w projekcie "Wsparcie osób głuchoniewidomych..." rehabilitant i tłumacz przewodnik
- pracuję w szkole specjalnej
- wychowuje mojego kotka "nieskutecznie" :) i lubię czytać książki
Marta Mietlicka
- w TPG wolontariuszka od 08.2009, w projekcie "Wsparcie osób głuchoniewidomych..." specjalista ds. sprzętu, pomoc w pisaniu projektów Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej. Pomysłodawczyni i autorka portalu turystycznego Podróże bez Granic
- tłumacz (język włoski, angielski, hiszpański) i ekspert ds. turystyki
- zainteresowania:Włochy, Włochy, Włochy, żeglarstwo, kino, fotografia, mój kocur misiek
Ola Piotrowska
- wolontariuszka, tłumaczka-przewodniczka, instruktorka orientacji przestrzennej, od stycznia 2009 do sierpnia 2009 koordynatorka wolontariatu;
- 16 lutego 2010r. obroniłam dyplom licencjata z pedagogiki specjalnej:), od października pedagogika głuchych (surdopedagogika) na APS w Warszawie, rozpoczęłam pracę jako instruktorka rehabilitacji podstawowej w Bydgoszczy;
- lubię: słuchać muzyki, ćwiczyć (pilates), uczyć sie języka migowego.

 Sylwia Przybyszewska
- w TPG wolontariuszka, tłumaczka-przewodniczka, piszę pracę o osobach głuchoniewidomych, ich aktywności zawodowej i społecznej, więc występuję niejako w roli "obserwatora"
- studiuję 2 kierunki: socjologia II rok i administracja I rok
- stałego hobby nie posiadam, ale jestem szczęśliwą posiadaczką jednookiego kota i królika przypominającego psa

Aneta Jabłońska
- wolontariuszka od Wigilii 2009
- studentka III roku pedagogiki
- zainteresowania: taniec, muzyka, zwierzęta * mam super świnkę morską - Elwirkę i bardzo chciałabym też mieć psa i prowadzić dogoterapię

Agnieszka Rezmer
- wolontariuszka TPG od listopada 2009
- uczennica klasy artystycznej w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku
- jestem nudna

Łukasz Szałach
- wolontariusz TPG od listopada 2009
- na co dzień uczeń I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, profil biol-chem, klasa maturalna
- zainteresowania: chemia, biologia, muzyka - skrzypce